Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книги на килограм

Книгите втора употреба се предлагат навсякъде и са търсени заради изгодната им цена. Билбиотеките също са мястото, от където можем да взимаме литература и това да не ни бърка сериозно в бюджета. Ако все пак желаем някое издание да си го купим, то най-изгодно ще е, ако си го потърсим сред книгите втора употреба, които се предлагат по улиците в градовете. Оказва се, че има още едно място, където можем да намерим ценна литература и то на килограм. В "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН разговаряхме със Станчо Александров, работник на пункт за изкупуване на хартия във Видин.

"Ценните издания са при нас. Идват хора и ги купуват- на килограм за 40 стотинки. Но и много хвърляме- балираме ги и ги хвърляме. За нас това е просто хартия. Има исторически книги, томове. Можеш да намериш томовете за Сталин, Тодор Живков, за италианската мафия."

Един начин как да се оползотворят старите книги е намерил стоматологът от Белоградчик доктор Венцислав Петров. Той дарява прочетената литература на градската библиотека. През 2009 г. е дарил 120 книги на стойност 1 224лв, а през 2011 г.- 266, на стойност 2 313лв. Сътрудникът ни Иванка Петрова се срещна и разговаря с библиотекаркатата Румяна Георгиева.

"В библиотеката идват различни хора, а някои от тях искат да дарят книгите си, когато решат че трябва да прочистят собствените си библиотеки. Повечето от книгите са стари. Разполагаме с много такива, но читателите предпочитат нещо по- ново. Затова, когато някой дари книги винаги ги преглеждаме и ако нямаме нужда от тях ги препращаме към библиотеките в съседните села, където има хора, желаещи също да четат."

Животът ни напоследък е изпълнен с вещи, техника и събития "втора употреба", коментира темата сътрудникът ни Жоро Александров и продължава:

© Снимка: Жоро Александров

"Нека си вдигне ръката онзи от вас, който не кара кола "секънд хенд", или хладилникът, печката, моторът и какво ли още не е купено от друг ползвател, а не от магазин. Тъжното е, че живеем в държава, по чиито медии върви масирана реклама на търговска верига, в която се предлагат дрехи втора употреба. А бе изобщо… живеем живот втора употреба! Затова не е чудно, че и книгите, които купуваме, също са употребявани от някого преди нас. Но за разлика от другите неща "втора употреба", до които се докосваме, книгите "секънд хенд" не се броят. Защото е известна максимата, че няма стара и нова книга, а прочетена и непрочетена. Именно в този ред мисли заговорих един от уличните продавачи във Враца, които от известно време предлага книги втора употреба. В началото моят събеседник не беше особено словоохотлив, не искаше да разказва какво продава, колко струва и кои са най-търсените му заглавия. След като се убеди, че не съм данъчен, който му търси касовия апарат, човекът се отпусна пред диктофона. Все пак до края на непринудения ни разговор той отказа да се представи, а аз не посмях да настоявам да го направи, за да не откаже да говори:

"Продавам благотворително тези книги, за едно дете събирам пари..." Всеки, който иска да си купи книги от моя събеседник, може да го направи на площад "Македония" във Враца, на метри от един голям хипермаркет:

"Книгите ми струват от лев до седем, ама никой не купува. Имам клиенти от София, тука- никой не ще!" Тъжно звучи признанието на моя човек от улицата, от когото търсят списания "Плейбой", но не и събраните съчинения на Антон Страшимиров например, а Вазов и Яворов ги нямат за нищо:


"Питат ме дали имам списание "Плейбой". А не им пука за Вазов и Яворов. Не знаят дори къде е роден Ботев- това не те ли отвращава?!"

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42