Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В село Войница се тревожат от изсичането на гората

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Войница е малко, китно видинско село с намаляващо население и живеещо със своите проблеми. Намира се на около 16 км. от Видин, но въпреки близостта си до областния град опустява. Местните жители са около 90 души. Нямат лекар, поща или читалище. Само малък магазин, който ги снабдява със стоки от първа необходимост.

Както навсякъде по малките селца, и тук няма работа, а единственият сигурен доход е пенсията. За това разказаха пред екипа на РАДИО ВИДИН, малцината хора, които срещнахме навън.

"Няма работа, помагам на една жена, гледам кози, изкарвам на паша животните. Трябва някак да се оцелява. Тук сме повечето безработни хора, гладни... Не може ли в този парламент да спрат да казват кой крал повече, всичките са в един кюп. Да спрат с приказките от 1001 нощ и само да се возят в самолети, нека ни вземат и нас, и ние да се повозим. Крайно време е някой да работи за народа си"- казаха с мъка жители на селото, които заварихме да помагат в градинската работа на съседите си.

Освен от безпаричието, хората се оплакват и от изсичането на гората- къде легално, къде нелегално... Проблем за тях са тежките ТИР-ове с дървесина, които разрушават селските улици, а от вибрациите мазилките на къщите им се пукат.

"Най-големият ни проблем е, че изсичат горите. Горският стои, и вече като са насечени, тогава маркират на камиона. Според мен така не е редно. Онзи ден подадох сигнал на тел. 112, те дойдоха на другия ден. Къщите ни се пукат от вибрациите на тежките ТИР-ове, които минават. Нека да измерят вибрациите на камиона като мине с 50-тонен товар, да видим тогава... И минават по всички улици, вижте как пропадна асфалта..."- възмутено сподели млад мъж, жител на селото.

Хората се питат няма ли кой да направи проверка на тези, които изнасят дървесина с камиони, а не да искат документ за дървата в селските дворове. За проблема потвърди и кметският наместник Румяна Докова:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"На тези фирми- дърводобивните, им давам достъп до гората по черни пътища. Но на тях им е по-бързо да минат с камионите по асфалтовия път. Натоварени с по 50 тона дърва изкопаха асфалта на улицата, която минава покрай възрастни хора. Сега не може да мине дори линейка, нито пожарна. Този път води и до единствената изворна чешма на селото. Ако спрат водата, как старите ще си налеят вода за пиене?! Много хора се оплакват, че къщите им се тресат, като минават камионите, дори аз съм потърпевша"- разказа Румяна Докова. По думите й, сигнали са подавани и до Горското стопанство, и до кмета на общината, до КАТ и Областното пътно управление. За сега отговор няма.

Към кметството по програма за аварийни групи работят двама души, които имат грижа да помагат за почистване на снега, и оказват помощ на възрастните хора. Имат си и един човек, който е охрана на селото. Кметската наместничка е категорична, че без помощта на тези хора не би се справила с проблемите в селото. А нейната философия е, че:

"Първо трябва да си почистим дома, след това- улицата, селото или града, и всичко ще се оправи. Всичко е в наши ръце!"

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05