Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митко Николов: "Трябва още да се работи върху достъпа до образование и работа на хората с увреждания"

Днес, 3 декември, е Международният ден на хората с увреждания, който е обявен от Генералната асамблея на ООН през 1992 година. Неговата цел е постоянно да мотивира политиците и институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да се гарантира достъпът до общата архитектурна среда на хората с увреждания; достъпът до общообразователната система, до общия пазар на труда, до информация и до процесите на изработване и вземане на политически решения, които имат отношение към тях.


Преди демократичните промени в България хората с увреждания винаги стояха на заден план- за тях не се говореше, защото не се вписваха в идеалите на социалистическото общество. След 10-и ноември обаче страната ни започна да възприема европейските ценности, в това число и относно грижата за хората в неравностойно положение.

"Има вече направени макар и малки крачки напред", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Митко Николов, председател на видинското сдружение на хората с увреждания "Достоен живот". С него разговаря Цветомир Цветанов.

"Библиотеката във Видин вече е достъпна за хората с увреждания. Има вече изградена и рампа пред спортната зала в града. При "личните асистенти" нещата вече години остават на едно и също ниво за съжаление. Основният фактор, върху който трябва да се работи и занапред, е достъпността до образование и работа на хората с увреждания, защото тогава те ще се чувстват пълноценни. Личната помощ е другият инструмент, който може да подпомогне активните граждани с увреждания, за да могат да излизат и да се включват в обществения живот на населенето място, в което живеят", допълни Митко Николов.


Не е достатъчно това, което се прави днес за хората в неравностойно положение, за да се чувстват пълноценни граждани на обществото, категорични са видинчани в своите мнения по темата:

"Мисля, че нищо не се прави за хората с увреждания. Няма рампи и приспособления... В момента, доколкото знам, има някакви проекти, които са започнали и са за помощ на такива хора, но не мога да кажа доколко са качетсвени, защото не участвам в тях. Има хора, които искат да помогнат на нуждаещите се от подкрепа, но трябва да има и заплащане срещу тези услуги. Държавата трябва да се постарае да заплаща на такива хора, за да могат и другите да са добре... Мисля, че има някакво развитие. Самите хора решават да се освободят от комплекса, който имат, но не мисля че се прави за тях най-доброто все още."

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09