Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свлачищата- какво правят общините, за да ги предотвратят

Снимка: БГНЕС
Общо 72 свлачища са се активизирали през 2012 година в цялата страна, сочат данните на Националния статистически институт. Те са причинили щети за над 17 млн. лева. На територията на област Видин активните свлачища през миналата година са били две, нанесли са щетите за 233 хил. лева, а Правителствената комисия за възстановяне от бедствия е отпуснала 96 хиляди лева. Във Врачанска област са регистрирани пет случая на свлачищни процеси, за спасителни и неотложни аварийни работи са вложени 130 хиляди лева. Националната статистика не е отчела активизирали се свлачища в област Монтана. Резултатите от проект за оценка на природния и технологичен риск по поречието на река Дунав, представиха преди дни във Видин учени от Българската академия на науките.

"По проекта "Интегрирана оценка на природния и технологичен риск в Дунавската равнина в румънско-българския трансграничен участък" е изготвена комплексна карта, която указва опасностите. Изследвани са районите между Видин и Никопол в българския участък на реката, а на румънска територия- между Калафат и Турну Мъгуреле. Целта е да се създаде база данни, да се оценят тежестите и да се вземат мерки за тяхното намаляване." Това заяви по темата доцент Николай Добрев от Геологическия институт при БАН.

Три обекта със свлачища са били ремонтирани през последнита година в община Враца. Средствата за ремонтните дейности са осигурени от междуведомствената комисияза възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. Укрепени са свлачищните деформации в селата Горно Пещене и Веслец, предаде сътрудникът на РАДИО ВИДИН Жоро Александров. Преди няколко години високите подпочвени води активираха километрично свлачище в Оряхово, което порази къщите и инфраструктурата. След продължително настояване от страна на местното общинско ръководство, бе намерено финансиране от близо 8 млн. лева за цялостно справяне с проблема. Дейностите по укрепване на свлачището започнаха в началото на 2008 година, проектът обаче не изпълни целта си, защото малко преди да бъде завършен, работата бе пруастановена, поради липса на средства. Досега, за 6,5 млн. лева, са изградени пет огромни колектора и километър подпорни стени. Но те не могат да спрат свлачището, ако не се довърши отводнителната система. От общината се надяват държавата да отпусне необходимите 800 хиляди лева, които са непосилни за местния бюджет, за да бъде завършен обектът и свлачищният процес да бъде овладян окончателно. Експерти от "Геозащита" предупреждават, че ако не се изпълни проектът докрай, има опасност свлачището да се разшири и да разруши изградените досега съоръжения за милиони.

Наскоро Министерството на регионалното развитие обяви обществена поръчка за инженерно-геоложко проучване за укрепване на друго свлачище в Оряхово, което застрашава платното на републиканския път Козлодуй-Мизия-Оряхово-Никопол. Целта е да се изготви подробна геодезическа снимка на района на свлачището, която да обхване всички свлачищни елементи и теренни особености и да бъде извършено проучване за цялостното му стабилизиране.

В община Лом има регистрирани значителен брой свлачища, като голяма част от тях обхващат населени места и важни комуникации. Най-мащабни са свлачищата в районите на село Орсоя, село Сливата и квартал Боруна в Лом, съобщи сътрудникът ни Владимир Недев.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комисията за защита на потребителите организира приемна за еврото в Лом

Комисията за защита на потребителите организира през следващата седмица отворена приемна в Лом. Експертите от комисията ще отговорят на всички въпроси, свързани с въвеждането на единната европейска валута в България от 1 януари 2026 г.  Правата на гражданите, тяхната защита, както и задълженията на търговците в периодите на двойно..

публикувано на 04.10.25 в 17:05

Село Водна - където времето сякаш е спряло

Този петък екипът ни гостува на село Водна . Селото се намира в община Грамада, Област Видин. Въпреки, че не се намира далеч от града, Водна е едно от обезлюдяващите села в областта. Към момента постоянно пребиваващите са по-малко от 40 души - основни възрастни хора. Яворка Накова е кметски наместник на село Водна и на село Бояново, където пък..

публикувано на 03.10.25 в 11:00

Ще се съобразим ли с препоръките на МВФ за затягане на разходите?

Преди дни приключи мисията на Международния валутен фонд (МВФ) у нас. Препоръките на експертите са свързани със затягане на разходите за бюджета за догодина поне с 1%. Това трябва да стане чрез овладяване на ръста на заплатите в държавния сектор. Да отпадне максималният осигурителен праг и таванът на пенсиите, за да бъдат стимулирани хората да..

публикувано на 01.10.25 в 10:45

Аргументът трябва да е сила, а не силата да е аргумент

Може ли българското общество да излекува синдрома "детско насилие". Диагноза и рецепта написаха повече от 150 представители на държавни институции и неправителствени организации, които участваха в Националната кръгла маса на тема: "Насилието между деца". Дискусията е част от кампанията за преодоляване на агресията между подрастващи, която стартира..

публикувано на 30.09.25 в 12:55

Какви реформи са необходими в пенсионната система

"Не залагайте на хазарт старините ни!" - под това мото се провежда кампанията за пенсионната система на Сдружение "Солидарна България". Председателят на сдружението Ваня Григорова, Любомир Христов- доктор по икономика и Петър Витанов- член на Европейския парламент в мандат 2019-2024 коментираха заявените намерения за законодателни реформи в..

публикувано на 29.09.25 в 14:47

Радио Видин звучи денонощно на площада в Габровница

Екипът на Радио Видин гостува в село Габровница, което се намира на 13 км от Монтана. То е най-голямото село в община  Монтана, 1080 са днес жителите му. 36 км е уличната мрежа.  Безработицата е преодоляна, младите хора работят в предприятия в Монтана, в строителството, в чистотата, други работят в чужбина. Всички инвестират в домовете си и..

публикувано на 26.09.25 в 12:00
Лидерите на ГЕРБ Бойко Борисов (вляво) и на ДПС Делян Пеевски (вдясно)

Според социолозите: ГЕРБ остава водещата политическа сила

След началото на новия политически сезон електоралните нагласи сочат нарастваща интрига за второто място, но и за местата след него. Ако изборите бяха през септември, ГЕРБ щеше да получи почти 27 % подкрепа, докато ПП-ДБ, Възраждане и ДПС-Ново начало се движат на едно равнище с над 13,5 %.  На политическата сцена прехвърчаха искри между Бойко..

публикувано на 25.09.25 в 10:00