Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Белоградчишката крепост- позната и непозната

Снимка: РАДИО ВИДИН

Всяка година десетки хиляди туристи посещават Белоградчишката крепост, но всички те пропускат най-интересните й особености, разказва в "Туристически маршрути" по РАДИО ВИДИН любителят планинар Кирил Ценов.

"Става дума за неща, за които се знае отскоро и затова още не са станали част от масовия туризъм. За съжаление, институциите не предприемат нищо в тази посока, а демонстрират пълна задоволеност от продажбата на билети", е мнението на Кирил Ценов.

© Снимка: Кирил Ценов

Планинарят от Белоградчик препоръчва на посетителите да направят разходка по скалите в подножието на крепостта. Там се намира обширна скална площадка с много красив изглед, върху която са направени няколко ритуални резки и е издълбана една малка щерна (овална дупка в скалите, която в древността е използвана за възлияния и принасяне на дарове). Много щерни могат да бъдат видяни по скалите в Белоградчик.

От източната страна на скалния масив, по който трябва да се внимава, защото е стръмно, се намира един огромен каменен блок, който привидно стои против всички закони на физиката.

"Той е бил нарочно поставен така, защото от едната страна е подпрян с няколко малки камъка и навярно е особена част от древно светилище. Подобни камъни се срещат на много места сред скалите. Какво точно е било тяхното предназначение, засега не се знае. На стената точно срещу камъка пък има скален заслон, гледащ право на изток. Той е бил използван от жреците за наблюдение на изгревите." В скалите от подножието на крепостта има общо четири такива заслона, като два гледат право на изток и два- право на север. В един от северните заслони има голяма ритуална щерна.

"Това е правилният подход към Калето- първо да се видят скалите под него и след това да се влезе вътре. Редът на посещението има много голямо значение. Първият двор на крепостта изглежда най-безинтересен от всички, защото няма табели, които да разкажат какво се е случило там, нито пък групите ползват беседи. Така гостите пропускат много. Интересно е, например, да се покажат новооткритите военни съоръжения на Венеца- възвишението срещу крепостта и да се предоставят бинокли, за да се видят добре. Да се разкаже как са били направени, за да се отбранява Калето от оръдеен обстрел, как са се развивали боевете от Руско-турската освободителна война, от Белоградчишкото въстание и от Балканските войни. Човек има нужда въображението му да бъде стимулирано и той да съпреживее събитията. Изживяването е най-ценното в туризма. Макар масовият белоградчишки туризъм да е морално остарял, ние все пак напредваме към доброто равнище на туризма чрез частни инициативи."

В най-високия двор на крепостта, който е и най-древен, се намира така наречената цитадела на Белоградчишката крепост. Там в скалите са издълбани три дълбоки, кръгли кладенци, в които се събира дъждовна вода.

© Снимка: Кирил Ценов

"Други тези твърдят, че това са в действителност древни ритуални щерни, които по-късно са били разширени, за да служат като водни резервоари. На източната скална стена, точно зад щерните е изсечено древно изображение. То е толкова старо, че едва личи, но при по-добро вглеждане личат очертанията на човек. Тялото му е изобразено с два обърнати един срещу друг триъгълника, което е типична черта на рисунките от пещерата Магура. След още по-внимателно вглеждане в изображението се вижда, че ръцете на човешка фигура са разположени в полукръг около главата. Ето това вече е безспорно доказателство за връзката на фигурата с магурската култура, която започва своето съществуване още преди около 40 000 години. Това е култура на плодородието, а то е свързано с оплождането, едно без друго не могат. Докато равнината и доловете са женски аспекти, то извисените, остри скали са мъжки аспекти. Докато пещерата Магура е символът на утробата на раждащата всичко Богиня-майка, то скалите при крепостта символизират бога-баща. Редица скулптури и изображения от древността предават развитието на образа на древния бог Бел, известен още като Бал. От сравненията на образите става ясно, че той е бил изобразен още в пещерата Магура, откъдето култът към него поема пътя си сред другите народи по света. Този магурски бог Бел е пълководецът и се е занимавал с образованието на първобитния човек. Всъщност, магурският бог Бел дава началото на организираното човечество, на земеделието, на науките, на градовете и селищата. Именно той е изобразен в цитаделата на крепостта, което значи, че в много далечното миналото тези най-високи скали са били неговото светилище."

Още от разказа на Кирил Ценов за потайностите на Белоградчишката крепост- в звуковия файл.
По публикацията работи: Иванка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00