Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Януари- месецът с най-много църковни празници

Снимка: РАДИО ВИДИН
Януари е месецът с най-много църковни празници в годината. Много хора празнуват именните си дни през този месец. На 2 януари Светата православна църква почита паметта на Св. преподобни Серафим Саровски Чудотворец, а няколко дни по-късно на 6 януари е Св. Богоявление на Господа Бога и Спасителя наш Исус Христос или Йордановден. На следващия ден е Ивановден. Потърсихме по темата архимандрит Антим- Протосингел на Видинска митрополия и управител на Клисурския манастир.

© Снимка: http://vidinskamitropoliya.com

"Светата църква е постановила началото на гражданския календар през януари да бъде изпълнен с честването на такива знаменити библейски събития и светци, за да можем и ние немощните човеци, измолвайки небесното покровителство на божиите угодници да встъпим в новолетието с вяра и надежда. Вяра затова, че Бог винаги ще бъде наш покровител чрез светиите, чието молитвено застъпничество ние призоваваме."

11 януари е свързан със Св. преподобни Теодосий Велики. На 16 януари църквата почита паметтта на Св. преподобни Ромил Видински. Следват Св. преподобни Антоний Велики-Антоновден и Св. Атанасий- Атанасовден и Св. Кирил Александрийски, съответно на 17 и 18 януари. Как са се отбелязвали януарските църковни празници в миналото и днес разказа Нарциса Найденова- секретар на читалището в с. Шишенци, Видинска област в разговор с Пенка Милушева.

 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

   Празниците в Шишенци събират хората в местното читалище.

"Преди време в нашето читалище бяха отбелязвани всички празници през януари. През годините обаче селото обезлюдяваше и празниците оредяваха. Голям празник за нас и до днес остава Бабинден, който се празнува на 21 януари, както си беше по стар стил. Правим го с бабите в селото, но напоследък идват и старци, понеже нямаме акушерка и доктор в селото. Събираме се на приказки да се видим, като организираме и викторина. Това е първото ни по-голямо събиране за Новата година."

Оказва се, че празниците не са това, което са били някога. Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42