Събитието, очаквано във Видин от сто години, се случи в средата на 2013-та. От Видин до отсрещния бряг на Дунав, където е румънският град Калафат, вече достигаме по мост. В разговори го наричаме "Дунав мост 2", тъй като е вторият между България и Румъния, построен след този при Русе.
На церемонията по откриването новият мост бе наречен "Нова Европа". А европейският комисар за регионална политика Йоханес Хаан отбеляза, че ползите от мащабния инфраструктурен обект ще бъдат усетени след няколко години.
"Мостът ще бъде връзката между два региона, в които живее население, което се нарежда сред най-бедните в Европейския съюз, но съм убеден, че след няколко години ще започнем да черпим позитивите от този мост, позитиви в посока на повишаване на благосъстоянието на населението"- заяви Йоханес Хаан.
Откриването стана на 14 юни, само две седмици след сформирането на настоящото правителство.
© Снимка: Архив Радио ВИДИН
Предишният премиер Бойко Борисов през април, когато посети предизборно Видин, все още се надяваше той да пререже лентата.
При всички предишни посещения във Видин Бойко Борисов не пропускаше да отбележи, че без неговото участие Дунав мост 2 е "един провален проект"... Като всеки път погледът му към инфраструктурата, водеща до моста, беше от хеликоптер. Бойко Борисов за последен път посети Дунав мост 2 по време на предизборната си обиколка през април миналата година.
Вместо Бойко Борисов обаче на откриването присъстваха новият премиер Пламен Орешарски и новият председател на Народното събрание Михаил Миков. За събитието пристигна и българският патриарх Неофит, който отслужи водосвет.
От румънска страна присъства премиерът Виктор Понта, според когото "строителството на Дунав мост 2 продължи твърде дълго"... Той каза още:
"Искам да изразя надеждата си, че този мост ще докаже своята полезност на първо място от икономическа гледна точка и от гледна точка на развитието на двата региона".
Българският премиер Пламен Орешарски изрази надежда, че отварянето на моста е предпоставка да бъдат изградени по-бързо и пътищата към него:
"Мостовете винаги са символ на връзки- връзки между страни, връзки между хора, връзки между градове, а връзките винаги дават възможност за бизнес и за развитие. Много се надявам този мост да даде импулс и за икономическото развитие на двата региона от двете страни на реката. Много се надявам, че това прекрасно съоръжение ще бъде предизвикателство по-бързо да направим останалата инфраструктура."
А по думите на председателя на Народното събрание Михаил Миков, мостът е не само връзка между жителите на два града, но превръща Видин в кръстопътна точка на картата на Европа.
"Това прекрасно, красиво съоръжение, най-новият мост на река Дунав, свързва хората от двете страни, но той ги свързва не само помежду им. Той ги свързва с Европа, той превръща Видин в кръстопътна точка на нашите връзки с Европа"- каза председателят на Народното събрание Михаил Миков на церемонията по откриването.
Лентата прерязаха двама работници- по един от Видин и Калафат, които са участвали в строежа на моста от самото начало.
Освен официалните лица, стотици граждани също станаха свидетели на събитието на метри от трибуната, а след това успяха и да се разходят по моста. Движението на автомобили бе пуснато в 0 часа на 15 юни, а през първите две седмици след откриването на съоръжението всички- и коли, и пешаци, и колоездачи- преминаваха по него гратис.
За пешеходци и велосипедисти такса няма и сега.
По 9 хиляди превозни средства преминават по моста средно за седмица. Над 40 хиляди автомобила прекосиха моста през първите три седмици след откриването, въпреки че липсата на указателни табели на българска територия първоначално объркваше водачите... Видинчани ходеха на кафе в Калафат, а румънци на покупки във Видин. Фирма за автобусни превози дори пусна редовна линия от Видин до Калафат и Крайова. Но все още чакаме влакове да потеглят по моста...
Четири месеца след откриването на моста се появиха дупки в асфалта.
"Проблем с оттичането на водата е причина за дефектите по асфалтовата настилка на Дунав мост 2", обясни Алберто Бергара- главен мениджър в испанската фирма "ФСС", изпълнител на обекта.
"Питате какво се е случило, за да започне да се руши асфалтовата настилка? Очевидно нещо се е случило. Получила се е чисто конструктивна грешка, която е довела до събирането на вода. Този конструктивен дефект вече е коригиран.
Подготвена е нужната техническа спецификация за отвеждането на подасфалтовата вода и ще отстраним дефектите, които са се появили.
От тук нататък не очаквам повече дефекти. Тези, които са се появили, са съвсем нормални за обект от такъв мащаб. Няма проблем с качеството на вложените материали. Използваните на този обект материали не са използвани никъде другаде в България, доколкото съм информиран. Изискванията към материалите са такива, че мостът да бъде използван 120 години"- каза Алберто Бергара.
Въпреки проблемите с асфалтовата настилка, мостът, който се бе превърнал в атракция за туристи още докато се строеше, през първото лято от живота си стана и място за бънджи скокове. И още- място за оригинални трангранични спортни прояви, като тази, в която младежи от Видин и Калафат пробягаха разстоянието от двете страни на моста и се срещнаха в средата на съоръжението.
А част от лентата, прерязана на откриването на втория мост между България и Румъния над река Дунав, ще бъде съхранена като част от историята. (На снимката: Колегата от вестник "24 часа" Ваня Ставрева получава от председателя на народното събрание Михаил Миков парче от лентата, което да бъде предадено в Историческия музей на града).
Така видинчани на 14 юни 2013-та година, въпреки необичайната за месеца тежка жега, посрещнаха събитието, за което дядовците и прадядовците им се бяха събрали на митинг още през далечната 1909-та... Когато е приета първата резолюция за строеж на мост между Видин и Калафат.
"Надминати са очакванията за трафика на автомобили по Дунав мост 2. Според първоначалните прогнози през първата година от пускането му по него трябваше да преминат над 100 хиляди превозни средства. Те ще със 150 хиляди повече от очакваните", съобщи транспортният министър Данаил Папазов.
"С моста, който свързва двете държави, на малките и средни фирми ще им е по-лесно да пласират продукцията си при съседите", е мнението на Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско-промишлена палата.
На снимката: Граничният контролно-пропускателен пункт на Дунав мост 2.
"Мостът е изключително полезен за малките и средни предприятия, които работят от двете страни на реката. За тези, които произвеждат по-евтини стоки преминаването на реката беше нерентабилно, но сега достъпът до по-широки пазари не е проблем. Затова можем да го наречем "Мост на надеждата", защото дава надежда на много хора. Нашите приятели от Румъния са ежедневно тук, а това значи че харчат парите си у нас и това няма как да не се отрази на икономическото развитие на региона"- смята Красимир Кирилов.
Мостът ще има силен ефект върху потока от хора, транспорта и цялата икономика, каза председателят на Регионалния бизнес-център Евтим Стефанов:
"Не бива да мислим, че само по себе си това съоръжение е нещо колосално, но определено е една необходима предпоставка за привличането на инвестиции тук. Причината е, че разстоянието между Видин и Централна и Западна Европа ще се скъси с няколко часа. Съответно цената, която плащат в момента превозвачите за ферибота и времето, което се отнема в чакането му ще бъдат намалени."
Дунав мост 2 е част от европейския транспортен коридор №4, свързващ пристанище Солун- през столицата на България; Видин; Румъния, южната част от Европейския съюз; с Централна и Северна Европа.
Съоръжението е с дължина 1791 м и 31 м широчина. Има лента за пешеходци, две платна за автомобили и жп линия по средата. Инвестицията е за 165 милиона евро, а заедно с инфраструктурата към него- 256 милиона евро. Договорът с изпълнителя на проекта е от началото на 2007 година. През май същата година премиерът Сергей Станишев направи поредната "първа" копка, а изпълнителят- испанската фирма ФСС, спечелила конкурса за строител, обещава да го предаде завършен на 30 април 2010 година.
Снимки: архив Радио ВИДИН, автор Светослав Цветанов.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..