Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без сняг през януари, малко ще са и валежите от дъжд

Снимка: РАДИО ВИДИН: архив

Синоптиците от Монтана не очакват сняг да падне и през месец януари. Валежите от дъжд ще са оскъдни и много под нормата. Най-ниските температури ще стигнат до минус 8 градуса, а най-високите ще бъдат около 15 градуса, съобщи Леночка Ангелова, директор на Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана.

"Всички сме свидетели и наблюдаваме не съвсем нормално развитие на времето за Европа - нито през декември, нито през стартиращия януари. Спътниковата информация сочеше в края на месец декември, точно преди Коледа сняг. Вече има промяна в скоростта, посоката и циклоналните мащабни вихри, които носят тези снеговалежи" - каза Леночка Ангелова.

През настоящия месец на територията на област Монтана времето ще е нетипично за зимата, без снеговалежи. Месец януари старира с предимно облачно време и необичайни за месеца температури, които в дневен порядък са от 5 до 8 градуса. Заради очакваните температури над нормата, месечните валежи ще са под нормата- под 30 л./кв.м. за равнинната част и 40 л./кв.м. за планинската.

"В първото десетдневие в сутрешните часове ще има мъгли, слоеста облачност, а след обяд и в следобедните часове - облачността ще се разкъсва. Температурите ще се движат отново в порядъка 6- 8 градуса през деня. През второто десетдневие за равнинната част отново не се очакват валежи. По-високи ще са и дневните температури. Още по-характерното и нетипично за месец януари е, че ще бъде по-топло в планинските части на региона, където ще има повече слънчеви часове. Максималните температури които се очакват за месеца ще са до 15 градуса в някои от дните на месец януари" - каза още синоптичката.

Най-ниските температури през третото десетднение на януари ще стигнат до - 8 градуса, но отново няма да има достатъчно валежи.

По публикацията работи: Любо Андреев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

20 творци създадоха картини с мотиви от Вършец

Творци от 8 до 81 години участваха в пленера по рисуване във Вършец . Създаденото от тях бе подредено в изложба, в двора на къщата на Съюза на българските художници в курортното градче В последната една седмица 20 художници от Монтана, София, Вършец и Лом, рисуваха картини с мотиви от града на здравето. Най-младият художник бе 8-годишната Рада..

публикувано на 28.07.25 в 10:50

Общинският съвет в Лом ще обсъжда заем, подготовката за еврото и нови проекти

Общинският съвет в Лом ще заседава през тази седмица. Приемане на годишните отчети на МБАЛ „Св. Николай Чудотворец” и ДКЦ 1 е сред първите точки в дневния ред на заседанието. Докладните са внесени от управителите на лечебните заведения д-р Георги Савков и д-р Чавдар Антонов.  Отпускане на безлихвени заеми за финансиране на дейности, свързани с..

публикувано на 28.07.25 в 09:59

Буря с градушка и силен вятър нанесе сериозни щети в района на Кула

Проливен дъжд, придружен с градушка и силен вятър удари вчера следобед град Кула и околните села.  Бурята пречупи дървета, наводнени са дворове, има и ще ти по електропреносната  мрежа. Бурята доведе и до продължително спиране на интернета на голяма част от домакинствата. Градушката с големината на орех унищожи ниви, има засегнати и..

публикувано на 28.07.25 в 09:46

Клон падна върху паметника на Иван Срацимир във Видин

Огромен клон от дърво се е счупил и паднал върху паметника на цар Иван Срацимир в градинката в централната част на Видин. Вследствие на това е изкривен жезълът на бронзовата фигура. Служители на Общинското предприятие "Чистота и озеленяване" тази сутрин отстраниха падналия клон и продължиха почистването в различни квартали на града, след множеството..

публикувано на 28.07.25 в 09:00

Общинските съветници във Враца ще разглеждат промени в местната нормативна уредба

Общинският съвет във Враца ще гласува на следващото си заседание предложение за промени в наредбата за осигуряване на обществения ред, опазване на околната среда и имуществото на Общината. Вносител на докладната е кметът Калин Каменов. В докладната си той изтъква необходимостта от промени, които са свързани със събирането на средства при..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

Полицията в Бяла Слатина задържа мъж с метамфетамин

През вчерашния ден, служители на Районното управление на полицията в Бяла Слатина извършили проверка на лек автомобил, управляван от 20-годишен мъж от с. Попица. Шофьорът доброволно е предал пакетче с наркотично вещество, закупено, по неговите думи, от непознат на автомивка в града.  Наркотикът, с тегло около 1 грам, при направения полеви тест е..

публикувано на 28.07.25 в 08:10

Любен Иванов: Ремонтът пред Здравната каса вероятно ще стигне до Европейската прокуратура

Защо все още не е приключил ВиК ремонтът на бул. Панония пред Здравната каса във Видин?  Този въпрос зададе от трибуната в Парламента народният представител от крайдунавския град Любен Иванов , напомняйки че от Министерството на регионалното развитие и благоустройството са посочили края на месец май като дата за реализация. "Две години в..

публикувано на 27.07.25 в 14:44