Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лозарството в Неговановци- поминък и тревога

Снимка: Мариана Димитрова Личен архив

© Снимка: личен архив Мариана Димитрова

Село Неговановци е част от Община Ново село. То е селище с история. За пръв път сведения за него се срещат в писмен извор от 1454- 1455 г. През 1952 г. в района на село Неговановци е разкопана римска надгробна могила, която е била използвана и като некропол през втората половина на 14 век от местното българско население.

Това са няколко думи за историята на селото, след което ви пренасяме в днешни дни, за да видим как живеят 500-те местни жители. Повечето от тях разчитат на лозарството като доход в семейния бюджет, разказа пред Светлана Стоенелова кметицата Емилия Иванова.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Постоянно живеещите тук жители са 500. Нямаме много обезлюдени къщи, за разлика от другите села от общината. Напоследък радостите ни са по-малко от неприятните моменти- не ни подминава безработицата и демографската криза. Имам деветима, назначени като аварийни работници до месец април, и един който работи в клуба на пенсионера"- разказа Емилия Иванова.

Бъдещето на село Неговановци е в младите хора, които тук за щастие не липсват, раждат се и деца. Миналата година новородените в Неговановци са три. Запазили са детската си градина, но училището е закрито преди години.

Близостта до областния град помага в намирането на работа. Препитание търсят и в чужбина, където са заминали 40 семейства. Повечето от останалите в селото млади хора се занимават с лозарство, но и това се оказва губещо начинание. Близо 2000 дка са лозовите насаждания- проблемът е, че няма кой да изкупува продукцията им.

"Повечето се обработват. Хората разчитат на това, есента да оберат гроздето, да продадат продукцията и да си подсигурят дърва за зимата. За жалост тази година нямаше къде да го продадем, всеки се спасяваше поединично. Избите вече не изкупуват, а хората на това разчитат"- предаде тревогите на съселяните си кметицата.

© Снимка: личен архив Мариана Димитрова

В Неговановци се гордеят с местното читалище "Светлина 1928", което е много дейно и организира всички празници в селото, както и с парка си от 30 дка, облагороден с нови пейки и катерушки за децата.

Емилия Иванова си пожелава младите да се завърнат в родното си място, за да продължат делото на родителите си, да има повече работа за хората, и по-добри старини. Мечтае някой ден да бъдат отворени отново вратите на местното училище. За всичко това обаче, е нужна помощ от държавата и промяна на политиката към малките общини.

Повече за живота в село Неговановци чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..

публикувано на 28.05.25 в 10:45

Има ли лек за демографския срив?

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..

публикувано на 27.05.25 в 13:38

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00