Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лозарството в Неговановци- поминък и тревога

Снимка: Мариана Димитрова Личен архив

© Снимка: личен архив Мариана Димитрова

Село Неговановци е част от Община Ново село. То е селище с история. За пръв път сведения за него се срещат в писмен извор от 1454- 1455 г. През 1952 г. в района на село Неговановци е разкопана римска надгробна могила, която е била използвана и като некропол през втората половина на 14 век от местното българско население.

Това са няколко думи за историята на селото, след което ви пренасяме в днешни дни, за да видим как живеят 500-те местни жители. Повечето от тях разчитат на лозарството като доход в семейния бюджет, разказа пред Светлана Стоенелова кметицата Емилия Иванова.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Постоянно живеещите тук жители са 500. Нямаме много обезлюдени къщи, за разлика от другите села от общината. Напоследък радостите ни са по-малко от неприятните моменти- не ни подминава безработицата и демографската криза. Имам деветима, назначени като аварийни работници до месец април, и един който работи в клуба на пенсионера"- разказа Емилия Иванова.

Бъдещето на село Неговановци е в младите хора, които тук за щастие не липсват, раждат се и деца. Миналата година новородените в Неговановци са три. Запазили са детската си градина, но училището е закрито преди години.

Близостта до областния град помага в намирането на работа. Препитание търсят и в чужбина, където са заминали 40 семейства. Повечето от останалите в селото млади хора се занимават с лозарство, но и това се оказва губещо начинание. Близо 2000 дка са лозовите насаждания- проблемът е, че няма кой да изкупува продукцията им.

"Повечето се обработват. Хората разчитат на това, есента да оберат гроздето, да продадат продукцията и да си подсигурят дърва за зимата. За жалост тази година нямаше къде да го продадем, всеки се спасяваше поединично. Избите вече не изкупуват, а хората на това разчитат"- предаде тревогите на съселяните си кметицата.

© Снимка: личен архив Мариана Димитрова

В Неговановци се гордеят с местното читалище "Светлина 1928", което е много дейно и организира всички празници в селото, както и с парка си от 30 дка, облагороден с нови пейки и катерушки за децата.

Емилия Иванова си пожелава младите да се завърнат в родното си място, за да продължат делото на родителите си, да има повече работа за хората, и по-добри старини. Мечтае някой ден да бъдат отворени отново вратите на местното училище. За всичко това обаче, е нужна помощ от държавата и промяна на политиката към малките общини.

Повече за живота в село Неговановци чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45