Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3D спектакъл показа в Мездра историята на Врачанския регион

Снимка: Мирослав Гетов
С 3D визуален спектакъл в гр. Мездра бе представен проектът за създаване на регионален туристически продукт "Враца - врата към древността", съобщи Мирослав Гетов от общинската администрация. Той се изпълнява от Община Враца в партньорство със съседните общини Мездра и Роман по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007 - 2013 г., съфинансирана от ЕС чрез Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България.

© Снимка: Мирослав Гетов

Виртуалната разходка из историята на Врачанския регион от античността до наши дни беше проектирана върху административната сграда на Община Мездра, съчетана с пиротехнически ефекти. Пред зрителите "оживяха" основните епохи, през които е преминал нашият край от древността, през Средновековието и Възраждането до сега. Маркирането на всеки исторически период бе съпроводено с проектиране на обекти с важно културно-историческо значение.

Триизмерният светлинен спектакъл тръгна от VI век преди Христа и столицата на трибалите, които превръщали подземните богатства в истински произведения на изкуството. Доказателство за това е Рогозенското съкровище, което се слави и до днес като най-голямото тракийско имане. Острите мечове, изляти в недрата на Балкана, отблъсквали множество армии, дори тези на Филип II Македонски и сина му Александър Велики.

© Снимка: Мирослав Гетов

Атрактивното 3D шоу премина през завземането на нашите земи от римските легиони, които положили основите на крепостта Валве, издигала се величествено над р. Лева и бранила прохода Вратцата. Стратегическият проход, наречен по-късно Вратица, спечелил редица битки не само на римляните, но и на българите по време на Първото българско царство.

Спектакълът разкри и величието на Вратица- селище с ключово значение през Втората българска държава, важен занаятчийски център с развити стоково-парични отношения. А по време на Възраждането- голям занаятчийски, търговски и административен център, чиято продукция (абаджийство, кожарство и златарство) достигала до Лион, Виена, Букурещ и Цариград.

© Снимка: Мирослав Гетов

Представлението бе озвучено с народната песен "Лажи, лажи, Вере" в изпълнение на Нина Николина и съпроводено от музикална програма, изнесена от възпитанички на Детския комплекс.

Проектът "Враца- врата към древността" популяризира Врачанския регион като туристическа дестинация с богато културно-историческото наследство и забележителни природни дадености. Насочен е към разработването на регионален туристически продукт с различни туристически пакети, които включват обекти с национално значение в общините Враца, Мездра и Роман. Сред тях са античната и средновековна крепост "Калето" в гр. Мездра, природният феномен "Ритлите", Черепишкият манастир, пещерният комплекс в м. "Шупловица" край с. Царевец и паметникът на Дядо Йоцо при с. Очин дол.
По публикацията работи: Екип НОВИНИ

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видин се преклони пред народните будители

С празнично шествие и поднасяна на венци Видин се преклони пред паметта на народните будители . Тържественото шествие започна в 10:45 часа от площад "Бдинци" и продължи до паметника на "Софроний Врачански". В него се включиха общински служители, учители, ученици и граждани. "Прекланяйки глава пред делото на нашите велики предци, нека бъдем..

публикувано на 01.11.25 в 12:10

Млад творец представя своя проект "Лицата на Чипровци"

Фотографска изложба "Лицата на Чипровци" ще бъде открита днес в Исторически музей Чипровци. Авторът на изложбата е младият творец Йоана Иванова Димитрова .  Изложбата е плод на няколкомесечен труд, казва Йоана :  " Срещнах се с 25 личности от Чипровци като те са от различни поколения и от различни професии. Това, което ги обединява е, че с..

публикувано на 01.11.25 в 10:00

Стартира коледната кампания на "Операция: Плюшено мече"

От днес стартира коледната кампания на сдружение "Операция: Плюшено мече" за сбъдване на мечтите на деца и младежи в неравностойно положение. Над 250 доброволци работят за кампанията в страната. Партньор за област Видин е фондация "Подкрепа за реализация". 690 деца от социални заведения и семейства в затруднения от областта са включени в кампанията,..

публикувано на 01.11.25 в 09:00

Почитаме днес Свети безсребърници Козма и Дамян

На първи юли и първи ноември православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян - в България се почита сред народа като Свети Врач. Много чудни изцеления преписват преданията на двамата братя лечители, разказва архимандрит Самуил: " Те били братя от Асирия, Мала Азия.   Техният баща бил езичник, той бил грък,..

публикувано на 01.11.25 в 08:05

Днес е Архангелова Задушница

Днес е Архангелова Задушница. Това е един от трите съботни дни в православния календар, които са определени за общ молитвен помен на починалите. Нарича се така, защото се отбелязва в събота преди Архангеловден.  С вяра във възкресението на мъртвите и в безсмъртието на душата, в храмовете на Задушница се извършват заупокойни служби за починалите...

публикувано на 01.11.25 в 07:43

Видин ще отдаде почит към народните будители с шествие и поднасяне на венци

България отбелязва днес Деня на народните будители. Официален празник, посветен на книжовниците, просветителите и борците за национално самосъзнание, като Паисий Хилендарски, Васил Левски, Иван Вазов и много други.   Началото на празника е поставено още през 1909 г. в Пловдив, а през 1922 г. Народното събрание го обявява за официален ден на "всички..

публикувано на 01.11.25 в 07:30

Нападнаха фелдшер в криводолското село Краводер

Фелдшер на 66 години е нападнат и удрян от роднини на пациент при посещение на адрес в криводолското село Краводер. Медикът работи към филиала  на Центъра за спешна медицинска помощ в Криводол. По първоначална информация роднини на пациента, за който е подаден сигнал за стомашно неразположение, са нанесли удари по главата на фелдшера, защото той им е..

публикувано на 31.10.25 в 20:05