Катедралният храм във Видин организира поклонническо пътуване до манастира Раваница в Сърбия, където е гробът на свети Ромил Видински, един от най-почитаните светци у нас. Посещението беше на 29 януари, когато по стар стил, както се служи в Сърбия, се почита паметта на светеца. Манастирът е в подножието на Кучанските планини, край Чуприя. За да стигнат до там, поклонниците пътуваха повече от 130 километра. В Сърбия свети Ромил е познат като Раванишки, заради пребиваването му в манастира, но фактът, че произхожда от Видин е безспорен. Роден е в заможно семейство, с кръщелно име Руско. Майка му е била българка, а баща му- грък. Последовател е на свети Григорий Синаит, който проповядвал исихазма и той също дал обет за мълчание.
"Свети Ромил Видински е от Видин, той е от град Бдин. Всички знаят това. Всички го свидетелстват и това трябва да бъде за Видин една голяма гордост. Разбира се от Видин не е произлязъл само свети Ромил. Има много други светци, но като че ли това, че тук в Раваница се пази неговият гроб, тук е неговото тяло, а то е недалеч от Видин, може би някак си неговото благословение е много по-голямо и по-действено"- каза при посещението в Раваница архимандрит Поликарп, председател на катедралния храм "Св. Димитър".
Манастирът Раваница е построен в края на 80-те години на 14 век и според легендата е основан от княз Лазар, който загива при битката с турците край Косово поле. Сега манастирът в Раваница е женски, а монахините се грижат за деца с увреждания, които живеят в метоха близо до него. В манастирската църквата е тялото на обявения за светец княз Лазар и то е нетленно. До него е гробът на свети Ромил Видински, където архимандрит Поликарп отслужи молебен за здраве и благословение на българския народ, на Видин, и на неговите жители.
"Далече от Видин са костите на Ромил Видински. Малко се вълнувам, защото наистина да усетиш това влияние, което тук навяват тези старини от 14 век е вълнуващо и всеки човек се вълнува, особено пък ние видинчани"- каза Недка Николова, която се помоли за закрила пред гроба на светеца.
"Това, което ме впечатли, е че той е бил един много добър човек. Наричан е Добрият Ромил. Това, което бихме могли да вземем като пример, е да се грижим за другите, да даваме, без да искаме нещо в замяна"- каза Десислава Иванова, директор на видинската регионална библиотека, която също участва в поклонението.
"В този манастир съм за втори път. Впечатлен съм от него и най-много съм впечатлен от факта, че там стоят костите на един велик българин, светия. Това е Ромил Видински"- коментира фотографът и еколог Богомил Петров. Заедно с него беше и внучката му Беатрис, ученичка в 10-ти клас, която беше най-младият участник в поклонническото пътуване.
Пожеланието на архимандрит Поликарп е посещението в Раванишки манастир в деня, когато се почита паметта на светеца, да се превърне в традиция.
"Тъй като днес е празникът на свети Ромил, много скромно, по монашески е отбелязан този празник, без стечение на много народ, както би се отбелязал този празник във Видин, ако беше там неговият гроб, ако бяха там неговите мощи… Дай Боже от тук нататък да се създаде една традиция на този ден видинчани да бъдат тук и може би да дадат един пример как да се почита паметта на свети Ромил Видински по-тържествено, по-пищно, за да се отбележи наистина неговият подвиг"- каза архимандрит Поликарп.
Във Враца бяха засадени още 500 дървета и храсти, съобщиха от общинската управа. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха засадени нови 500 дървета и храсти в жилищните квартали: централна градска част, "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата". В акцията се включиха кметът Калин Каменов,..
Газова бутилка се взриви във Врачанско, а трима души са били тежко ранени при инцидента, съобщиха от полицията. Сигнал за инцидента е бил получен в събота следобед, към 14.30 часа. На тел. 112 постъпил сигнал за пожар, предизвикан от взрив на газова бутилка в село Крушовица, което се намира в община Мизия. На мястото веднага били изпратени пожарни и..
Доброволци помагат за издирването на баща и син от видинското село Покрайна, които са в неизвестност от 11 дни. Действията са съгласувани с полицията, каза инициаторът Ромео Любомиров. "Видяхме във фейсбук от майката на единия изчезнал, съпруга на другия, която обяви във фейсбук, че се издирват. Изчезнали са на определена дата и все..
Промени в Наредбата за местните данъци ще обсъжда Общинският съвет във Видин на насроченото за утре заседание. Повече от 30 са предложенията в предварително подготвения дневен ред. Преди заседанието, те са разгледани от постоянните общински комисии, съобщи председателят на Общинския съвет Светослав Славчев . "Бяха разгледани около 30..
Сдружение "Кауза Северозапад" обяви благотворителна коледна кампания под наслов "Подаръци на надеждата". Целта на кампанията е да достигне до поне сто деца от областите Монтана и Видин, които имат нужда от подкрепа, обич и внимание, особено по време на празниците, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова. При възможност, кампанията ще..
В мездренското село Ослен Криводол възстановиха салона в старото училище, който не е ползван близо 50 години. Ремонтиран е със средства от дарения и доброволен труд. Вече ще е място за събитията, които организират от местното читалище. Откриването на обновения салон беше с концерт, последван от фото изложба "Минало и настояще" и завърши с кулинарна..
Област Враца е на четвърто място по заплати в България, като според националната статистика средното брутно възнаграждение за третото тримесечие във Враца и останалите 122 населени места е била 2056 лева. По месеци това означава, че през юли хората са се трудили средно за по 2018лв., през август – за 2011 лв., а през за септември - 2140 лева. Според..