Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли квартални съвети във Видин

Снимка: РАДИО ВИДИН

Идеята за създаване на квартални съвети във Видин, които заедно да решават проблемите с общинската управа- това бе темата на "Посоките на делника". В нея събрахме позициите на общинската управа, на инициаторите на идеята и мненията на жителите на крайдунавския град.

Преди броени дни Община Видин стартира информационна кампания за популяризирането на кварталните съвети. Те могат да бъдат сформирани по Наредбата за създаването и функционирането им, приета с решение на Общинския съвет. Най-важното, което хората трябва да знаят за кварталните съвети е, че те се изграждат по инициатива на населението и работят на доброволен принцип, подчертават от Община Видин. Целите им са определени в Наредбата, публикувана на сайта на местната управа:

- Да се стимулира инициативата на гражданите при решаване на проблемите на отделните квартали и села;

- Да се постигне постепенна промяна в мисленето на хората, че решаването на проблемите зависи и от тях самите, че те лично могат, чрез своите инициативи и предложения, да участват в управлението и развитието на кварталите и населеното място;

- Да се изгради действено партньорство между обществените съвети и органите на местното самоуправление, чрез което местната власт да се доближи до проблемите на хората, и да може да ги решава по-успешно;

- Да се повиши ролята на гражданите за осъществяване на обществен контрол при разпореждането с имоти- общинска собственост.

© Снимка: РАДИО ВИДИН, Архив

Още подробности за целите на кварталните съвети, каза пред Цветомир Цветанов кметът на Видин Герго Гергов:

"Целта е една обща- всички граждани на този град да започнат да говорят помежду си, да дават идеи, да ги отстояват и защитават. Местната власт, заедно с тези съвети, да създаде едно ново ядро, звено и да си дадем ясната равносметка къде се намираме, какво сме постигнали и какво можем да направим заедно. Целим да вкараме гражданите активно в управлението на града ни. Тези съвети са на доброволен принцип, не става въпрос за разплащане от страна на общината. Трябва да разберем, че основната цел е да оправим града си, а това може да стане, когато сме обединени", каза Герго Гергов. Той призна, че към момента настроението сред жителите е по-скоро песимистично относно идеята, но е оптимист, че все пак хората ще се заинтересуват от подадената им ръка от Общината с възможност техният глас да бъде чут.

В изпълнение на Наредбата е издадена и заповед, с която се определят границите на 15 района в рамките на областния град- "Химик", "Баба Тонка", "Христо Ботев", "Петко Каравелов", "Васил Левски", "Крум Бъчваров", "Гео Милев", "Панония", "Вида", "Строител", "Бонония" 1 и 2, "Кале", "Централна градска част" и "Квартал Нов път".

Какво е отношението на видинчани към тази нициатива, попита Петър Антонов:

"С удоволстие бих участвала, бих предложила например улиците да се почистват редовно, тротоарите да се почистват от снега от живеещите там, неща от които би трябвало градът ни да изглежда по-добре... Мисля, че от Общината ще се съгласят с някои предложени промени от тези съвети. В нашия квартал например няма пешеходна пътека, чакам по 5 минути да пресека улицата- може да предложим това да се реши..."- подкрепиха идеята на Общината жителите на Видин.

© Снимка: РАДИО ВИДИН, Архив

Всъщност наредбата за създаването на квартални съвети във Видин бе утвърдена от Общинския съвет още през юни 2011 година, но досега не успяваше да заработи на практика. Тя е изработена по инициатива на бившия общински съветник Даниел Дамянов:

"Заимствахме от други градове, още през 2009 година. Събрахме се около 300 души от квартал "Химик" да поговорим за това какво бихме могли да направим за нашия квартал. Тогава ни стана ясно, че сме нелегитимни и няма как да излъчим представител, и да предявим изисквания към местната власт. Потърсихме къде има такива практики, и видяхме че работят добре в Ловеч, Шумен... Предложението си внесохме в Общинския съвет, гласуваха, прието бе, и ето днес може да започнат да работят. В нашия квартал хората още питат какво става, кога ще създадем съвета. Имам готовност, като се затопли, да се съберем отново. Надявам се, че чрез информационната кампания най-после хората в града ще разберат за предимствата на кварталните съвети и ще започнат да работят в тази насока, защото никой освен живеещите в квартала не може по-добре, а и не бива, да взима решения вместо тях", обясни Даниел Дамянов.

Повече подробности за кварталните съвети може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Ани Цекова и Цветомир Цветанов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55