Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идва ли краят на битовата престъпност в Северозапада

Снимка: Катя Борисова

Видин, Враца и Монтана са най-горещите точки по отношение на битовата престъпност. От началото на седмицата целият ресурс на жандармерията участва пряко в осигуряване на охраната на обществения ред в малките населени места. Изобщо, сериозни са намеренията на полицията за истинска битка срещу битовата престъпност. Още преди министърът на МВР Цветлин Йовчев да посочи посегателствата срещу собствеността като проблем №1, това стори неговият подчинен във врачанската Областна дирекция на полицията комисар Иван Кирилов. Повод за изявлението на полицейския началник стана грабежът на възрастното семейство Лисичкови от село Малорад. По този повод в края на миналата седмица комисар Кирилов и областният управител Венцислав Василев се срещнаха с хората от врачанското село, за да обсъдят с тях мерки за намаляване на престъпността. Според официалните данни на МВР, през 2012 година във въпросното село Малорад са били извършени 50 кражби, от които са разкрити едва 15. През миналата година от регистрираните 38 посегателства над собствеността, разплетени са 18. Подобна е статистиката и в общинския център Борован, където кражбите миналата година са били 55, като от тях 22 са решени.

По време на срещата си с хората в Малорад комисар Кирилов обеща, че полицията ще обръща внимание на всяка жалба. В селото продължава денонощното полицейско присъствие на два патрулни автомобила, допълнително са осигурени и сили от жандармерията. Ще има непрекъснат контрол на пунктовете за изкупуване на метали, както и в работата на заложните къщи. Това са само част от мерките, които ОД МВР-Враца осъществява за намаляване на битовата престъпност в село Малорад. Темата коментира сътрудникът на Радио ВИДИН Жоро Александров:

"Размерите на битовата престъпност по селата на Северозападна България само доказват, че тези проблеми не са се родили в мандата на настоящото правителство или на предишното, а са проблем на управляващите в България през последните 10, че дори и 15 години. Защото нито едно правителство от досегашните не обръщаше внимание на вълната от недоволство, която сега се е надигнала. А негодуванието е такова, защото хората по селата вече са опрени до стената. Те нямат сили и средства, а и физическа възможност да отбраняват домовете си от все по-наглите банди обирджии, шетащи в малките населени места. Наемането на частни охранителни фирми, каквато тенденция се появи във Врачанско, също не е решение на проблема. Защото държавата е онази, която трябва да се погрижи за своите поданици. Кога ще се случи това обаче? Отговорът на този въпрос едва ли ще се появи още днес или утре, или дори вдругиден. Абдикирането от основните задължения на държавата трябва да се спре- защото след обявяването на специалните мерки, положението може да бъде укротено, но след 4-5 месеца наглите грабители ще тръгнат отново и ще плячкосват наред, тъй като и те нещо трябва да ядат. А пък и може би имат семейства, които трябва да хранят. Тъжно е, но е факт, че за някои кражбата е начин за оцеляване, а мизерията - ежедневие. В преодоляването на тези проблеми трябва да се концентрират онези, които искат да управляват България, а не в сформирането на шпицкоманди, които да плашат изгладнелия и обезверен народ, който вече не помни кога започна дългият преход от социализма към дивия капитализъм."

Кореспондентът на БНР във Враца Ива Антонова се срещна и разговаря с жителите на село Малорад за това, как живеят и имат ли вяра, че битовата престъпност може да бъде пресечена.

"Страх ни е... всяка сутрин щом станем първо оглеждаме състоянието на дворовете, за да видим дали нещо не е изчезнало през нощта", споделят разтревожено хората.

За кражбите може да се говори много, особено в малките населени места. Много често екипи на Радио ВИДИН обикалят из видинските села, за да научим как живеят хората. Всички кметове и кметски наместници най-много се оплакват именно от извършването на кражби.

Директорът на ОДМВР Видин комисар Константин Джунински и жандармерия посетиха преди ден село Медовница. Акцията бе във връзка с предприетите мерки за противодействие на битовата престъпност, след зачестилите случаи на грабежи и кражби на имущество от жители на малки и отдалечени населени места.

"Тук живеем в страх и напрежение. Всеки ден идва полиция, но нищо. Откраднаха ми кобила и конче. Мисля, че полицията тук при нас е корумпирана- взимат пари и ни лук яли, ни лук мирисали", разказват възрастни хора от Медовница пред Катя Борисова. Кметският наместник Нелка Иванова засега се е ограничила само в констатирането на проблемите. Лозан Лозанов, кмет на община Димово, част от която е и село Медовница е твърдо решен да се справи с безработните от малцинствата, чието единствено препитание е да крадат. Видинчани пък са оптимисти, че този път мерките за борба с битовата престъпност ще бъдат успешни. Дали е така, само времето ще покаже!

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45