Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Видин дебатираха в Европейския парламент

5
Директорът на СОУ "Цар Симеон Велики" Венцислав Станев връчи сертификати на участвалите в Младежката сесия на ЕПи
Снимка: Радио ВИДИН
Ученици от видинското училище "Цар Симеон Велики", които преди дни представиха България по време на младежката сесия в Европейския парламент, и техните ръководители, получиха сертификати. Посещението на видинските ученици е по инициативата "Евроскола", чиято цел е да насърчава младежите да опознаят Европейския парламент.

24 ученици от Видин посетиха Европейския парламент на 7 февруари, след успешно представяне на регионално състезание в края на миналата година. Задължително условие за участието бе владеенето на английски или френски език. Ученици от училище "Цар Симеон Велики" посещават Страсбург за втори път, след представянето си през 2010 година. За пореден път младите хора са подготвяни от ръководителя на създадения в училището Евроклуб Цветанка Стоянова.

"Пленарните заседания бяха ръководени от служители в Европарламента, чиято задача не е специално работа по "Евроскола", но те са ангажирани по пределен график да присъстват и да ръководят заседанията на така наречения  Младежки парламент по програмата "Еврскола"- каза Цветанка Стоянова.  

В Страсбург видинските ученици дебатираха в пленарна зала заедно с още 450 свои връстници от 22 страни- членки на Европейския съюз. Те участваха в групи заедно с представители на различни държави и обсъждаха теми, които вълнуват младите хора в ЕС. Дебатите, в които видинските ученици участваха, са по темите "Околна среда и възобновяеми енергийни източници", "Свобода на информацията и активно гражданство", "Европейска година на борбата с разхищаването на храни", "Бъдещето на Европа?", "Избори за Европейски парламент- 2014 г.", "Младежка заетост".
В края на дебатите, след гласуване са определени финалистите в Евроиграта. В пряко съревнование участваха четири ученически отбора с максимален брой точки и отговаряха на допълнителни въпроси, за да се определи победителят. Участник в един от отборите финалисти беше Виктория Петрова от СОУ "Цар Симеон Велики". При учителите само един отбор е събрал максимален брой точки и в неговия състав е ръководителят на Евроклуба във видинското училище Цветанка Стоянова.   
   
В отбор с участници от други държави беше и журналистът от в. "24 часа" Ваня Ставрева, която придружаваше групата. Нейният тим също беше близко до максималния резултат. Пред своите съученици възпитаниците на училището, участвали в Младежката сесия на Европарламента, представиха темите, които са дискутирали и разказаха за участието си.
Иван Ценков, който говори в залата на Европарламента за Видин и училището, чийто възпитаник е, прочете пред съучениците си презентацията на български и английски език. Презентациите на участниците в Страсбург бяха в началото на пленарното заседание.

"Нашата делегация идва от малък град в Северозападна България, наречен Видин. Градът е основан през ІІІ век преди Христа. През 14 век градчето е било столица на Видинското царство от Средновековна България. Днес на брега Дунав можете да посетите запазената крепост от Средновековието - крепостта "Баба Вида". Нашето училище, най-старото в града, има 130-годишна история и носи името на Цар Симеон Велики…"- каза при представянето на участниците от Видин Иван Ценков. Презентацията започна с цитат от стих на Младен Исаев:

"Високи сини планини, реки и златни равнини,
небето като от коприна, това е моята родина."

Освен със знанията, видинските ученици се открояваха в Страсбург и с униформите в тъмно червено, бяло и черно, казаха преподаватели. По този начин те бяха облечени и на представянето на темите в актовата зала на училището и позираха за обща снимка.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 29 юли 2025 година

Сцената за фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик е готова и очаква зрителите за началото на 10-ото издание на музикалното събитие на 1 август. Янислав Енчев, който отговаря за техническата част на фестивала, обясни за Радио ВИДИН, че сцената е една от най-големите в България. Музикалната магия започва на 1 август, от 20:00 часа, в подножието..

публикувано на 29.07.25 в 18:05

Две села на воден режим в Монтанско

Две села в община Чипровци от днес са на воден режим. В Горна Лука и Митровци ще се подава вода през ден. Заради сушата към момента в четири села в област Монтана е нарушено водоподаването. Вода към селата Горна Лука и Митровци се подава от един източник. След проведена среща с жителите им е решено от днес да се мине на режим, каза кметът на община..

публикувано на 29.07.25 в 18:04

Пътната агенция отговори за забавения ремонт между Дреновец и Костичовци

Високите температури са забавили ремонта на участък от пътя  Дреновец – Воднянци – Костичовци , съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" след сигнал от Радио ВИДИН . Слушател алармира преди дни за лошото състояние на пътната настилка и спрените дейности по обновяването на трасето. Ремонтните дейности по шосето са възобновени, като се предвижда те..

публикувано на 29.07.25 в 15:36

Фолклорна група от Зли дол завоюва медали на международен фестивал

Смесената фолклорна група „Искър“ към Народно читалище „Искър 2004“ от село Зли дол, едно от най-малките села в община Мездра, постигна впечатляващ успех на Международния фолклорен фестивал „Folk Nuance“ в Несебър. Под ръководството на художествения ръководител Кръстьо Стефанов, талантливите изпълнители се представиха на сцената на древния..

публикувано на 29.07.25 в 15:26
Снимката е илюстративна

Движението край Гъмзово е възстановено

Възстановено е движението по пътя  Видин - Брегово в района на с. Гъмзово , съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).  Трафикът край селото беше ограничен в едната лента заради катастрофа. 

публикувано на 29.07.25 в 11:46
РЗИ-Враца

10 са случаите на сифилис от началото на 2025 г. във Враца

Нов случай на сифилис е регистриран във Враца, съобщиха в седмичния си бюлетин от Регионалната здравна инспекция. От началото на годината това е 10-ия случай на заразен с венерическото заболяване. Здравните власти напомнят, че през цялата изминала 2024-а е имало общо 16 болни. Сифилисът е инфекциозно заболяване, предавано основно по полов път...

публикувано на 29.07.25 в 11:30

Санирането на жилища остава безплатно

Санирането на жилища остава безплатно за гражданите от домакинствата, това става ясно от прессъобщение на Министерството на регионалното развитие и благоустройството . До края на годината предстои да стартира втори етап на Националната програма за енергийна ефективност, по която от бюджета до 2029 г. ще бъдат отпуснати 2,5 млрд. лв., информира..

публикувано на 29.07.25 в 11:11