Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви проекти ще се финансират по програма "Околна среда" в Северозапада

Снимка: РАДИО ВИДИН

СнимкаНай-мащабният проект във Видин, финансиран от Кохезионния фонд и Оперативна програма "Околна среда" е този за водния цикъл. Неговата стойност е над 75 милиона лева. Изпълнението на проекта започна през декември миналата година с дейностите по рехабилитация и разширяване на водоснабдителната и канализационната системи. Те са на стойност 44 милиона 380 хиляди лева и трябва да приключат за 10 месеца, т. е. до началото на октомври, затова и в момента усилено се работи. 2 милиона и 700 хиляди лева осигурява Община Видин за изпълнението на проекта. Скоро трябва да започне изграждането на пречиствателна станция за отпадни води, което е заложено в проекта за водния цикъл. Само изграждането на пречиствателната станция ще струва 25 милиона и 100 хиляди лева. Старт на проекта даде кметът на Видин Герго Гергов през декември миналата година и тогава обяви, че се надява следващата година по това време обектът вече да е завършен.

"Искрено пожелавам на всички, които имат изключително отговорната задача да осъществят този мащабен проект, с общи усилия да разрешаваме проблемите и заедно да открием новите обекти в полза на Видин и неговите жители"- каза на церемонията, с която беше даден старт на проекта кметът на Видин Герго Гергов. 

Извършващото се строителство по водния цикъл е на базата на предоставена от Изпълнителя програма-график, утвърдена от строителния надзор на обекта. При старта на строителството Георги Станилов, който е управител на фирмата изпълнител, обяви, че краткият срок, в който проектът трябва да бъде завършен, е предизвикателство. Благоприятни метеорологични условия, за да може да се работи, пожела ръководителят на надзорния екип по проекта доцент Димитър Аличков. Той обяви, че заради ниските подпочвени води, е много важно да може да се работи през зимата.

"Подобно подземно строителство не е никак лесно за изпълнение, още повече когато се отнася за канализационна мрежа, каквато е тази тук и особено като обърнем внимание на геоложките особености на територията на град Видин"- отбеляза доцент Аличков.

"В Община Монтана тази година довършват водния цикъл на града и всички сили са съсредоточени към финалната права на този мащабен проект." Това каза за РАДИО ВИДИН кметът на Монтана Златко Живков

СнимкаВ Община Враца също тече реализацията на водния цикъл на града. Интегрираният проект трябва да завърши до средата на месец декември 2015 година. Той е най-голямата разработка, реализирана в България по оперативна програма "Околна среда", в сектор "Води". Финансиран е с над 136 млн. лева, от които безвъзмездната финансова помощ от Европейския съюз е в размер на 123 500 000 лева, предаде сътрудникът ни от Враца Жоро Александров.

Една стара идея ще бъде приоритетна за Община Белоградчик през новия програмен период 2014- 2020-та година по програма "Околна среда". За нея разказа пред сътрудника ни Иванка Петрова Николай Димитров, главен експерт в Община Белоградчик.

"Проектът е за интегрирано водно управление на водите в Белоградчик. Това включва изграждането и реконструкцията на водопроводната и канализационната мрежи в града. Предвиждаме и изграждането на пречиствателна станция за отпадни води."
По темата за проектите, изпълнявани по ОП "Околна среда" мнение изрази слушател на РАДИО ВИДИН от видинския квартал "Нов път".

"Останах изненадан, че в квартал "Нов път" ние нямаме годна канализационна мрежа, нито пък за отпадни води. Идейни проекти за това има, работни няма"- коментира видинчанинът. Той призова този проблем да бъде решен, защото:

"В квартал "Нов път" кипи живот, назависимо от какъв етнос са хората."

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45