Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Контейнери с опасни вещества и сметище тормозят хората в Жеглица

Старото училище в село Жеглица
Снимка: РАДИО ВИДИН

Село Жеглица се намира на няколко километра от Видин. В далечните години тук е имало училище, а хората си спомнят за миналото, когато е имало детска глъч, забравена с времето. Сега ги измъчва старостта и самотата, а малцината в работоспособна възраст се борят за препитанието си. 150-те местни жители се притесняват от складираните наблизо контейнери с опасни химични вещества. И казват, че на тях не им трябва много- само работа да има, за едната заплата, и всичко ще е наред.

"Как се живее в село ли? Вижте, опустяха селата, но Жеглица все още се държи. Трябва ни само работа да има, някоя ферма да се направи, хората да взимат заплата. Чакаме пенсията, иначе няма къде да се работи"- оплакват се местните хора.

ББ кубовете до село ЖеглицаПритеснителна според тях е близостта със складираните наблизо контейнери, т. нар. ББ кубове, с опасни химични вещества. А и лятото миризмата от сметището, където се изхвърля боклука на целия регион, е ужасна:

"Това ни притеснява, но сме вдигнали ръце- та ние сме кротки хора... Лошото е миризмата, но се надяваме от Европа да ги натиснат управниците, да модернизират сметището. Но това не е най-големият ни проблем. Докараха ни от онези контейнери, с черепите. И са се напукали, ако пропуснат ще ни заразят подпочвената вода, какво ще оставим на децата си- бунище!"- недоумяват жителите на Жеглица.  

Кметският наместник на село ЖеглицаКметският наместник Георги Георгиев бърза да ги успокои:

"Нашето регионално депо ще стане модерно. Притеснително е положението му сега- всички минаващи по пътя за Арчар виждат в какво състояние е. Лятно време като духа вятър, в селото ни обгазява. А за ББ кубовете- за сега няма проблеми, веднъж в месеца ги проверявам.


Сметището на ВидинМиналата година за последно идваха от РИОСВ-Монтана, не са констатирали нередности, ако забележим нещо, подаваме сигнал до фирмата, която поддържа контейнерите, те идват, прави се протокол."

В центъра на селото, непосредствено до кметството е била някогашната кръчма, сега магазин. Предишният собственик е оставил за любителите на шишенцето вградена бутилка в стената. А до нея- стената с некролозите, за които кметският наместник казва, че са се увеличили с 60 за последните 7 години. Прирастът на местното население е от няколко деца от малцинствата. За това затворили и детската градина. Но пък си възстановили дейността на местното читалище, имат си и библиотекар, строят и храм, каза още кметският наместник:

"Парите за храма са от дарители, успяхме да излезем на кота нула, от пролетта продължаваме. Все още има хора, които дават пари за такива неща"- каза Георги Георгиев.

Във витрина в кабинета му стои стара книжка с надпис от корицата: "Да превърнем общината в самоуправляваща се общност на населението". Попитахме го успяват ли в селото да решават сами проблемите си и какво си пожелават:

"Дали успяваме сами... ами поне се опитваме. Преди време стопирахме кражбите, като си направихме местен патрул. Пожелаваме си да сме сплотени и единни както тогава, за да може да довършим храма"- допълва Георги Георгиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45