Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кучешки приют правят в Плевен

Площадки за разходка на домашни любимци ще бъдат направени в града

Снимка: БНР Архив

Бивша ветеринарномедицинска лечебница, намираща се в района на изхода за с. Къртожабене беше определена от експерти на Община Плевен като най-подходяща за откриване на постоянен приют за безстопанствени кучета.  Това е първата крачка в отговор на законовите изисквания, според които до март 2015 г. всички общини да изградят постоянни приюти, съобщават от местната администрация.
   
Базата е голяма и се нуждае единствено от ремонт,  което ще спести време и средства за ново строителство. Предвижда се нейният капацитет да е за минимум 800 безпризорни четириноги. Неправителствени организации са заявили желание за съдействие при ремонтните дейност и оборудването. Ще се разчита и на доброволен труд на граждани.
   
Лечебницата и прилежащите й площи обаче са държавна публична собственост. Община Плевен предприе стъпки за получаване на собствеността и вече има официално одобрение от страна на Областната администрация. Окончателен отговор се очаква от Министерството на земеделието и храните, където е депозирана документацията.
   
Община Плевен ще започне обособяването на площадка за разхождане на домашни кучета в края на март в града. Тя се намира в района на Института по фуражите (Девети квартал) и ще бъде изцяло оградена. Тенденцията е такива площадки да бъдат изградени в различни части на Плевен- ж.к. "Сторгозия", ж.к. "Дружба", в районите на парк "Десети декември" и ж.п. гарата. Партньор на Община Плевен в изграждането им ще бъде неправителствената организация "Биотера".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Симфониета – Враца представя „ С музиката на Андре Рийо“ в Белоградчик

Симфониета - Враца ще участва днес в "Сцена на върховете" в Белоградчик. Концертът "С музиката на Андре Рийо" включва музикални шедьоври от Йохан Щраус, Лехар, Верди, Офенбах, Бизе, каза в интервю за БНР сопраното Таня Лазарова.  "Музиката на Андре Рийо не е музика, която той е композирал, а са произведения, които той е изпълнявал в различни..

публикувано на 21.08.25 в 13:07

"DeeStoned" отново гостуват във Видин

Рок музикантът Деян Каменов (Дидо) се завръща в родния си град Видин с проекта си "DeeStoned" за участие в известно заведение на дунавския бряг. Групата вече има материал за цял албум, но работи и по нови песни, каза за Радио Видин изпълнителят. "Радвам се, че във Видин става някакъв вид традиция да има лайв музика. Смятам, че всеки град и..

публикувано на 21.08.25 в 12:40

Възможни са прекъсвания на тока в община Белоградчик заради ремонт

Държавният Електроенергиен системен оператор уведомява, че извършва ремонтни дейности в подстанция „Белоградчик“ , което налага промяна в схемата на електрозахранване на клиентите на 25, 26, 27 и 28 август между 09:00 и 16:30 ч. Промяната може да причини краткотрайни прекъсвания и смущения на електрозахранването в гр. Белоградчик и населените..

публикувано на 21.08.25 в 12:22

Община Лом напомня: Нерегистрираните кладенци подлежат на ликвидация

Общинската управа в Лом информира, че на 28 ноември 2025 г. изтича крайният срок за регистрация на съществуващи кладенци на територията на общината. Водовземните съоръжения за подземни води, използвани за задоволяване на собствени потребности или за стопански цели, трябва да бъдат вписани в регистъра.  Притежателите им могат да подадат заявление за..

публикувано на 21.08.25 в 12:00

Гориво и оборудване са откраднати от тир в Медовница

Неизвестен извършител е източил около 220 литра дизелово гориво от резервоара на товарен автомобил, спрян на уширение на главен път Е-79 във видинското село Медовница . Заедно с горивото са откраднати и 15 текстилни колана с кука, всеки с дължина по 12 метра. Сигналът е подаден в полицията на 20 август, а в Районното управление на Белоградчик е..

публикувано на 21.08.25 в 10:33

Разяснителни срещи за еврото започват във Врачанско

Започва информационната кампания на "Български пощи" и местните власти за преминаване към еврото . По места ще бъде разяснявано как в пощенските станции ще се обменят левове в евро и ще се дават отговори на различни въпроси, свързани с новата валута.  Първата информационна среща е днес от 10:00 часа в пенсионеркия клуб във врачанското село Бели..

публикувано на 21.08.25 в 08:55

Село Киреево ще отбележи оброчния си празник

На 28 август (четвъртък), по стар стил, в село Киреево, община Макреш, ще се проведе оброчният празник "Успение Богородично". Празникът ще започне в 9:00 часа със Света литургия в храм "Св. Възнесение Господне", следвана от литийно шествие до местността "Оброка" и водосвет при оброчния камък, посветен на духовната закрила на Св. Богородица. В 12:00..

публикувано на 21.08.25 в 07:42