Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

9 общини от Северозапада ще получат помощ за изготвяне на общ устройствен план

Брегово, Видинско
Снимка: РАДИО ВИДИН

Девет общини от Северозападна България са одобрени за частично финансиране от Министерство на инвестиционното проектиране за изработване на задание за общ устройствен план на община (ОУПО). Местните администрации ще получат 70% от стойността на договореното задание за изработване на ОУПО. Пет са общините от област Видин, които ще получат помощта- Брегово, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене, три са във Врачанско- Бяла Слатина, Роман и Хайредин, и Вършец в област Монтана.

Редът и условията за достъп до частично финансиране бяха изготвени от Министерството на инвестиционното проектиране (МИП) съвместно с Националното сдружение на общините в Република България. Всички кандидати, които отговарят на условията и са подали в срок съответната документация, са одобрени и ще получат финансиране, съобщават от ведомството.

Това е част от първия етап за подпомагане на изработване и одобряване на ОУП на общините. Финансовата и методическа помощ, която експертите от МИП оказват на местната администрация, ще продължи и през втория етап за подпомагане на изработване и одобряване на ОУП. Тогава общините ще имат възможността да кандидатстват за финансиране за изработване на проект за ОУП, съобщават още от министерството.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 14 ноември 2025 година

Детска градина "Синчец" с филиал "Вида" във Видин се включи в отбелязването на 16 ноември, Деня за възпоменание на жертвите на пътнотранспортни произшествия , с инициатива под надслов „Пази ни! Ние сме твоето бъдеще“. Целта е да се привлече вниманието към отговорното поведение на пътя и значението на културата на движение - както при водачите,..

публикувано на 14.11.25 в 18:00

Тъжна вест, напусна ни легенда на видинския баскетбол - Димитър Джамбазов

На 86-годишна възраст в Дижон, Франция почина Димитър Джамбазов, легенда на видинския баскетбол, деятел и треньор, съобщиха от Баскетболен клуб "Видабаскет". Джамбазов е роден и израснал във Видин. Следва висшето си образование във ВИФ (НСА), след което се завръща в родния град и започва треньорската си кариера, която включва дейност във Видин,..

публикувано на 14.11.25 в 17:56

Художници от Ботевград представят над 70 творби във Враца

Изложба на живопис, графика, интериорен и моден дизайн ще бъде представена тази вечер във Враца. Експозицията е на Дружество на художниците към Ботевград и в нея участие ще вземат 11 творци с над 70 произведения, каза председателят на организацията Володя Казаков: "Целта ни е да влезем в контакт с нашите зрители, колекционери и да представим наши..

публикувано на 14.11.25 в 15:52

Жертвите при тежки катастрофи във Видинско се увеличават

През първите девет месеца на 2025 г. в област Видин са регистрирани 290 пътнотранспортни произшествия , от които 50 тежки, с 11 загинали и 76 ранени. В сравнение със същия период на миналата година катастрофите и ранените са по-малко, но броят на жертвите е значително по-висок, отбелязва областният управител Ани Арутюнян. Повод за анализа е..

публикувано на 14.11.25 в 15:32

Видински деца отправиха послание за безопасност на пътя

Детска градина "Синчец" с филиал "Вида" във Видин се включи в отбелязването на 16 ноември, Деня за възпоменание на жертвите на пътнотранспортни произшествия, с инициатива под надслов „Пази ни! Ние сме твоето бъдеще“ . Целта е да се привлече вниманието към отговорното поведение на пътя и значението на културата на движение - както при водачите, така и..

публикувано на 14.11.25 в 14:50

341 000 къса цигари са открити при проверка на Дунав мост 2

Митнически служители иззеха 341 000 къса цигари при проверка на тир на пътя към Дунав мост 2. В три палета, описани като авточасти, са открити 17 050 кутии цигари на 13 различни марки с валиден български акцизен бандерол. Шофьорът на тира заявил, че стоката не е негова.  Акцизните стоки са иззети, а разследването продължава. Проверките са част от..

публикувано на 14.11.25 в 14:29

Ученици от езиковата гимназия във Видин отиват на национално състезание

Петима ученици от Клуба по речи и дебати "BEST" на Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин се класираха за участие в националното състезание по "Речи и дебати".  Регионалното съревнование се проведе преди дни в Благоевград. В него взеха участие над 270 ученици от Западна България, информира един от лидерите на видинския клуб..

публикувано на 14.11.25 в 14:20