Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба "Двусмислици-недомислици" бе открита днес в Монтана

Снимка: РАДИО ВИДИН


Изложба-карикатура и шарж откри във фоайето на Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана Тодор Деков. Известният художник избра точно 1 април - Деня на хумора и шегата, за да покаже нарисуваното от него. "Човек, когато остарява, надали преуспява. Важното е да не оглупява. Самотата е бавно самоубийство. Без приятели човек е самотник в пясъчна буря. Някои трупат пари, аз трупам проблеми. И намирам начин да ги изразя по необичаен начин". Това са само част от фразите, по които художникът Тодор Деков е направил карикатурите си.

"Изложбите, които до сега съм правил бяха без думи, а сега тръгнах по обратния път - около един месец измислях и записвах текстове - събраха се доста - към 90, и реших да направя изложба с карикатури към текстовете. Заради това сложих подзаглавие на изложбата - "Двусмислици-недомислици"., обясни Тодор Деков.

Изложбата ще остане в Монтана до 6 май. Тодор Деков е изпратил дипляни до Видин и Враца за изложби. "Няма смисъл карикатурите да събират прах в ателието. Те трябва да се видят от хората", сподели Деков.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 1 август 2025 година

Завърши аварийното укрепване на  западния бастион на крепостта  "Баба Вида".  Община Видин е отправила искане до Министерството на културата за приемателна комисия, както и за допълнителни средства за заплащане на дейности, появили се в процеса на изпълнение. 213 000 лева са осигурени от Министерството на културата за укрепването. Допълнително..

публикувано на 01.08.25 в 18:00

Децата от Ослен Криводол учиха за глаголицата

С тема за първата българска азбука – глаголицата , започна августовската програма на лятната детска школа в мездренското село Ослен Криводол. Децата научиха кой създава глаголицата и какъв смисъл се крие в нейните знаци. Те сами изписваха буквите, съставяха думи като "вяра", "любов", "милосърдие", а най-напредналите написаха и „Аз съм българче“..

публикувано на 01.08.25 в 16:17
Към връх Миджур

Видинчани отново ще покорят връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Организаторите и участниците се надяват на добро време, обясни председателят на дружеството д-р Борислав Милчев .  "Ще качим Миджур, както всяка година. Традиционният маршрут - през Козя гърбина, който е добро спортно постижение,..

публикувано на 01.08.25 в 15:47

Видин се подготвя за традиционния панаир

Започна подготовката за провеждането на трaдиционния Видински панаир . В момента на територията на бившето военно поделение, където се провежда ежегодното събитие, се извършва почистване, обясни зам.-кметът по строителството Румен Лилов .  "Започнали сме с косене, кастрене на дървета, рязане на самоизрасли дървета, почистване на строителни..

публикувано на 01.08.25 в 15:34

Приключи ремонтът в крепостта "Баба Вида" във Видин

Завърши аварийното укрепване на западния бастион на крепостта "Баба Вида" във Видин. Община Видин е отправила искане до Министерството на културата за приемателна комисия, както и за допълнителни средства за заплащане на дейности, появили се в процеса на изпълнение, обясни зам.-кметът по строителството Румен Лилов . "От трите страни на кулата..

публикувано на 01.08.25 в 15:02

„Зелен август“ кани децата във Враца на пътешествие в дивата природа

В разгара на лятото Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца и Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан“ канят всички малки откриватели на пътешествие в дивата природа , съобщават от културния институт. Съвместната инициатива „Зелен август“ ще предложи на децата четири вдъхновяващи срещи със загадъчни животни, обитаващи Природен парк..

публикувано на 01.08.25 в 14:00

Остава месец до крайния срок за участие в биенале „Тенец“ - Монтана

За първи път Националната изложба биенале „Тенец“ , организирана от Община Монтана, се провежда на два етапа. Съгласно променения регламент за участие в първия етап на конкурса всеки художник изпраща качествена дигитална снимка на творбата на имейла на конкурса - biennale.tenets.montana@gmail.com. Крайният срок е 1 септември 2025 г., съобщават от..

публикувано на 01.08.25 в 13:00