Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биоградинка си правят в детска градина "Незабравка"

| обновено на 02.04.14 в 19:07
7
Снимка: Радио ВИДИН

Темите в "Земята, която ни храни":

* Какви са болестите и неприятелите по житните култури и как стопаните да предпазват посевите- д-р Василка Ангелова от Опитната станция по земеделие в Лом;
* В детска градина "Незабравка" във Видин си изграждат биоградинка- Елена Анастасова, пердставител на фондация "Заедно", Марияна Ванкова- главен учител в детското заведение, Михаела Церчинска- експерт пермакултурен дизайн.

СнимкаС настъпването на пролетта специалистите по растителна защита започват да обследват посевите със зимни житни култури, за да се установи състоянието им. Земеделските производители често прибягват до прилагане на повторка и монокултурно отглеждане на есенниците. Последствията обаче са поява, развитие на неприятели и създаване на неблагоприятни условия за растеж  и развитие на есенниците. Кои са неприятелите по житните култури?.

"Един от най-често и масово намножаващ се насекомен неприятел е обикновения житен бегач. Многогодишните наблюдения върху развитието на неприятеля показват, че оптималната влага през месеците август и септември са фактор определящ висока плодовитост и вредоносност на ларвите. В крайдунавския район през последните 2-3 години има тенденция към увеличаване числеността на обикновения житен бегач. Възрастното на вредителя е бръмбар, който има едно поколение годишно. Изхранва се със зърно по време на наливане и узряване, и по-късно при настъпване на подходящи условия снася яйца. Излюпените през есента ларви се изхранват първоначално върху самосевки, а по-късно се концентрират върху поникнали млади растения. Нанасяните от ларвите повреди водят до прореждане, а в отделни случаи и до унищожаване на цели масиви от есенници. Най-евтиното и сигурно средство за ограничаване опастността от нападение е избягване на повторките"- каза д-р Василка Ангелова от Опитната станция по земеделие в Лом.

Кои са другите неприятели по житните култури, какво е състоянието на посевите с рапица и кои са най-често срещаните болести чуйте в звуковия файл.

Може ли животът ни да не е свързан с химия? Може ли да се учим от майката природа? Във видинската детска градина "Незабравка" потърсиха отговор на въпроса що е то пермакултура. Съвсем скоро там децата, заедно със своите учители и родители ще засадят билки, зеленчуци и цветя и ще се грижат за тях по биодинамичен начин- без химия, като съблюдават закономерностите в природата и взаимозависимостите между растенията. В края на миналата седмица в детското заведение се проведе семинар на тема "Вкусните образователни градинки".

Снимка"Целта на биоградинките е не просто децата да отгледат зеленчуци. Това, на което се учим заедно- учители, родители и деца, е на едно отговорно и наистина ново отношение към земята и нейните ресурси. Ученето в градинката е "жива лаборатория" и "зелена класна стая", процес, в който участват всички заедно, защото пермакултурата използва знанието и новите технологии, като ги съчетава с мъдростта на вековете- тази мъдрост, която носят нашите баби. Въвеждането на пестицидите, които уж пазят растенията, увреждат и растенията, и почвата, и здравето ни"- каза Елена Анастасова от фондация "Заедно".  


Марияна Ванкова е главен учител в детската градина:

"Научихме много неща- как да си направим повдигната леха, каква е ползата от такава леха, как да не хабим ресурсите на земята, как да използваме влагата и слънчевите лъчи. Научихме, че не само трябва да чакаме някаква продукция, но заедно, цялата общност да се учим чрез преживяване. Новото, което научихме, е философията на пермакултурния подход, който е изцяло био."

Това, което се произведе, ще отиде на трапезата на децата. Очаква се те да променят отношението си към заобикалящата ги природа. В оформянето на лехите и отглеждането на зеленчуците ще участват родители и доброволци.

Пермакултурата е приложна наука за дизайн на човешки местообитания и продуктивни земеделски системи, наподобяващи максимално естествените- това четем в Уикипедия. Това е съвкупност от методи за устойчив дизайн на земята. Пермакултурата се основава на екологични и биологични принципи, като използва повтарящи се природни модели (шаблони) за да извлече повече ползи при минимум усилия. Целта е да създаде устойчиви, продуктивни системи, които задоволяват човешките нужди и хармонично интегрират хората и земята. Елементите в системата се разглеждат заедно с взаимодействията помежду им, като продуктите на един елемент са ресурс за друг. В типична пермакултурна система работата е сведена до минимум, отпадъците са превърнати в ресурси, продуктивността и добивите са увеличени и околната среда е възстановена.

Каква точно е идеята на повдигнатите лехички, които се изграждат, обяснява Михаела Церчинска, експерт по пермакултурен дизайн:

"На различни слоеве надграждаме лехата. Една от основните идеи тя да е повдигната е, че създаваме почва, като използваме различни природни материали, които често пъти изхвърляме. Всеки един елемент в природата съдържа различни минерали, които са полезни. Когато ги комбинираме, създаваме богата на хумус почва."

В звуковия файл чуйте още за взаимодействието между растенията, за това- как да си направим сами биотор и какви материали можем да използваме за мулчиране.

Снимки: Пламен Генчев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00