Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се прави във Видин по проекта за водния цикъл?

Притесняват ли ремонтите нашите съграждани

Снимка: Радио ВИДИН

Разкопани улици и временно спиране на водата създават неудобства за видинчани. Така ще е до октомври, когато по договор трябва да завърши работата по проекта за водния цикъл на града. За сметка на това, когато неудобствата приключат, ще пием по-чиста вода, а разходът за доставка ще е по-малък. Инвестицията е най-голямата за Община Видин за последните години и е на стойност 75 милиона лева.

Работата по водния цикъл започна през декември миналата година, а от тази седмица се изгражда и пречиствателна станция за отпадъчни води, която е част от проекта. Какво се прави по водния цикъл на Видин обясни кметът Герго Гергов:
 
"Ще бъде извършена рехабилитация на водопровод по 40 улици на град Видин, с обща дължина 13 хиляди 648 метра, както и на сградните водопроводни отклонения, с дължина 5 046 метра. Ще се направи разширяване и реконструкция на канализационната мрежа на града, обхващаща 46 улици, с обща дължина 16 хиляди 501 метра, нов колектор, както и рехабилитация на канални помпени станции 1 и 5. Материалите, от които са изработени отделните елемнти на канализационната мрежа, ще способстват за инфилтрация на подпочвените води. Ще подобрят водопроводимостта, ще намалят отлаганията в тръбите. Канализацията е уникална по своя вид и род, тъй като град Видин е в относителна равнина, с малки наклони, изпълнението на канализацията е изключително важно и тези яйцевидни профили на практика позволяват без да има отлагане и задръстване на канализацията, тя да се използва дълги години."


Потърсихме мнения на видинчани дали приемат създадената организация за движение по време на строителството, както и дали са притеснени от ремонтите и временното спиране на водата. Оказа се, че не толкова ремонтът, колкото въпросът дали сроковете ще бъдат спазени, притеснява хората. Мненията записа Красимир Каменов.

"Доста са разкопани улиците и много трудно се върви"- коментира Пенка Николова.

"И да ме притеснява, просто трябва да се направи. Не може без ремонти"- е мнението на Иван Тодоров.

"Заради ремонтите, някои улици са по-натоварени и трудно се пресича"- каза Паолина Витанова.

"Голям проблем ще бъде, ако не успеят да възстановят това, което са разкопали"- отбеляза Мими Въткова.

Информация за улиците, по които се работи, както и в кои райони спира водоснабдяването, е поместена на сайта на видинското дружество "Водоснабдяване и канализация". Заради неудобствата докато трае строителството, кметът Герго Гергов се извини на съгражданите си.

Снимка"Искам да се извиня на гражданите на Видин, които сега търпят неудобства заради строителните работи"- каза кметът Герго Гергов, като отбеляза, че само след няколко месеца усилията ще дадат резултат.

Причина за неудобствата са кратките срокове за изпълнение, обясни инженерът по проекта Златка Борисова:
 
"Този голям дискомфорт, който изпитват гражданите, идва от краткия срок за изпълнение на проекта. Той ни е наложен от възложителя и от главния финансиращ орган."

Информация за участъците, по които ще се извършват изкопни дейности, ще се обявява предваритално. Няма да има улици, които в началото на работния ден са отворени за движение, а прибирайки се от работа, обитателите да установят, че вече са непроходими.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45