Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рискове при пазаруването онлайн

Снимка: Радио ВИДИН


Основна тема в "Посоките на делника" днес е пазаруването онлайн. Все повече вместо традиционното пазаруване по магазините, хората предпочитат сърфирането в интернет и покупката на една или друга стока онлайн. Това е един от най-бързите начини да намерим това, което търсим в свободното си време. Защо този вид пазаруване се предпочита от видинчани провери Пламен Коцев.
"Пазарувам онлайн различни неща за компютъра, стойки за китари, доволен съм, нямаше проблеми. Не съм чувал за измамени в нета. Преди да поръчаш трябва да провериш сайта, източника от който искаш да пазаруваш- от кога е на пазара, да не е някоя вчерашна фирма. Важни са и контактите, тъй като много от измамническите фирми крият контактите си и дават само линк за писмо, няма адреси. Това са важни неща, за да не стане така, че да хвърлиш парите си на вятъра."- разказаха за опита си в пазаруването по интернет хора от Видин.

Оказва се, че този начин за покупка на една или друга стока обаче крие и своите рискове. Сред една от най-често срещаните измами е при автомобилите втора употреба. Затова специалисти дават и полезни съвети- проверете кой е сайтът и какви са координатите му. Може да се поинтересувате и от мнението на други потребители в интернет пространството. Богомил Николов от Европейския потребителски център съветва да не се плаща с банкова карта при поръчка онлайн, а да се плаща при доставката:
"Българите пазаруват най-малко онлайн в сравнение с другите европейски държави и затова има най-малко регистрирани жалби. В някои случаи сме по-добре от най-развитите държави, например със закъснелите доставки. В България тъй като най-масовата форма за плащане е на куриера при доставката, затова и стоките пристигат много бързо. За сравнение информация от Англия- всеки десети поръчан подарък за Коледа е закъснял. Именно затова препоръчвам на хората да не плащат с банкова карта онлайн, а при доставката. Винаги, когато решим да пазаруваме от даден интернет магазин- да проверим неговите контакти. Колкото и да е задължително това в законодателството, все още има търговци, които са анонимни за потребителите. И макар потребителите да имат правото да върнат стоката в 7-дневен срок, ако не са доволни, то няма да има на кой да я върнат. Винаги проверявайте адреса, без да се изкушавате от атрактивните цени, които обикновено са "сиренцето"."- съветва Богдан Николов.

За подобни проблеми сигнализира и слушател на Радио Видин от Монтана, който обясни как бил измамен с над 100 лева от сайт. Поръчаната стока така и не била доставена, а нямало адрес, на които да се свърже при проблем, на посочените телефони пък никой не отговарял. Проверката във форумите за даден сайт понякога може да се окаже голямо предимство и да ни предпази от грешки, категоричен е слушателят.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14