Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в памет на митрополит Кирил бе открита във Видин

25
Снимка: Йорданка Петрова

Експозицията, която е подредена в сградата на Държавен архив-Видин, е част от програмата по отбелязване на 100-годишнината от успението на Видинския митрополит Кирил.

"Нашият принос, заедно с Видинска митрополия беше да подготвим тази възпоменателна изложба. За Държавен архив-Видин е чест, че участваме във възпоменателните чествания по повод 100-годишнина от кончината на Видинския митрополит Кирил", каза при откриването директорът на Държавен архив-Видин Светлана Кръстева.

Митрополит Кирил присъства в църковния, обществения и културен живот на Видин в продължение на почти 30 години. "В няколко витрини са експонирани документалните следи от неговата връзка с Видин и Видинска епархия, оказала се изключително здрава", каза Мария Новакова, главен експерт в Държавен архив-Видин.

Изложбата откри Видинският митрополит Дометиан:

"На нас се падна тази чест да отбележим достойната 100-годишнина от кончината на един достоен български екзарх митрополит Кирил. Искам да изкажа благодарност на Държавен архив Видин за това книжовно сътрудничество, защото и двете институции сме призвани да показваме от старите страници имената на достойни люде, които да възкресяваме в нашата памет."

В изложбата са показани записи от ръкополагането на митрополит Кирил в епископски сан, документи, представящи обществената и административната му дейност.

"Запазени са няколко записа от ръкополагането на архимандрит Кирил в епископски сан и поставянето му начело на епархията, за което Антим І се допитва до видинските първенци. Показано е и писмо от копирната книга на общината с подписа на епископ Кирил до наемател на църковен имот в село Арчар, на когото се напомня да си плати кирията. Епископ Кирил остава за Видин до 1874 година, след което се отправя за Скопие, където е екзархийски митрополит. В два материала от възрожденската преса са отразени грижите на епископ Кирил за образованието и тържественото отбелязване на годишнината на българската екзархия, което митрополит Кирил организира на 1 март 1874 година. През 1889 година Светият синод повторно го изпраща да управлява след смъртта на Антим Видинската епархия, а скоро след това е избран за Видински митрополит, какъвто остава до смъртта си.", обясни още Мария Новакова.

Експонирани са и документи, представящи обществената и административната му дейност. Периодът на митрополитсктото му служение е характерен и с разгръщането на храмовото строителство. Показани са проектът на катедралния храм "Свети Дмитър", проект на камбанарията на църквата в Ново село от 1904 година. Списък на всички църкви в епархията, построени в този период. Посетителите на изложбата могат да видят и рядка фотография от полагането на основния камък на църквата "Свети Никола" в Лом от митрополит Кирил на 28 август 1905 година, както и икони, принадлежали на старата църква "Свети Димитрий" във Видин и служили за единствена украса при откриването или т.нар "малко освещаване" през 1900 година, когато все още не е изографисана.

Митрополит Кирил е основният дарител на духовната семинария в София, на която е дарил 50 000 златни лева. Завещаните от него 30 000 лева поставят основите на дарителския фонд на името на митрополит Кирил, който изплаща стипендии на нуждаещи се семинаристи от видинска епархия. Съхранен е и протокол на читалище "Цвят", от който се вижда, че веднага след решението за изграждане на читалищна сграда митрополит Кирил дарява 3 000 лева. В изложбата са показани и съболезнователни писма, изпратени след смъртта на митрополит Кирил, която настъпва на 21 май 1914 година. Последната витрина в изложбата е събрала завещанието на митрополита от 23 август 1913 година и едно допълнение към него два дни преди смъртта му. Той завещава цялото си имущество на църквата, на образователни и културни институции. Личните си вещи завещава на църквата "Свети великомъченик Димитрий", а библиотеката си -  на Видинската митрополия. Експонираните документи са от фондовете на Държавен архив Видин, на храма "Свети Димитър" и на читалище "Цвят".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Литературно четене ще се проведе в Мездра

Творците от Литературен клуб "Хр. Ботев" при Народно читалище ”Просвета 1925” в Мездра организират първото си за 2025 година литературно четене на зимна тематика. То ще се проведе в читалнята на градската библиотека в четвъртък, 9 януари, от 17:00 часа. Входът е свободен.

публикувано на 08.01.25 в 14:52

Видински детски градини ще бъдат санирани

Четири детски градини във Видин ще бъдат санирани. Източник на финансиране е Националният план за възстановяване и устойчивост. Предвидени са само мерки за енергийна ефективност, а не цялостен ремонт, обясни заместник-кметът Десислава Тодорова : "Обект на интервенция ще бъдат Детска градина "Русалка", Детска градина "Арабела", Детска градина..

публикувано на 08.01.25 в 14:49

Музей "Конака" във Видин ще е с изцяло нова експозиция

Изцяло нова и съвременна експозиция ще има във видинския исторически музей "Конака". Ръководството на музея спечели финансиране от Министерството на култура , с което започва подготовка на необходимата документация за обновлението.  Настоящата експозиция е подредена преди близо половин век - през вече далечната 1977 година.  Идеята за изцяло..

публикувано на 08.01.25 в 13:30

Нови автобусни спирки ще има в селата край Враца

Местната управа във Враца продължава да инвестира средства в обществения транспорт . Община Враца ще проведе пазарни консултации относно предоставяне на предложение с индикативна цена за възлагане на обществена поръчка за подмяна на местата за изчакване на рейсовете от масовия градски транспорт в селата на общината. Целта е премахване на..

публикувано на 08.01.25 в 12:00

Обреден хляб от Старопатица участва в национален конкурс

Читалището във видинското село Старопатица участва в онлайн конкурс за обреден хляб . Инициативата е на културното средище в пернишкото село Пещера и е под надслов "Хлябът наш, който ни го даваш всеки ден".  "Самото заглавие ме мотивира да се запиша", коментира секретарят на културното средище в Старопатица  Корнелия Иванова : "Моят хляб е..

публикувано на 08.01.25 в 11:11

Мъж е задържан за системен побой над децата си в Монтана

Служители на полицията в Монтана задържаха 55-годишен мъж за системно домашно насилие над двете му малолетни деца . На 7 януари  постъпи сигнал за насилие в апартамент в ж.к. „Младост“ в града. При посещението на място е установено, че 12-годишно момче е с телесни наранявания – синина на крака и оток на лявата ръка, причинени в резултат на побой...

публикувано на 08.01.25 в 09:59

Отбелязваме Бабинден по нов стил

Днес, 8 януари, празнуваме Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден . Това е женски празник, посветен на “бабите” акушерки и младите булки и невести, които вече са раждали. Отбелязва се в деня след Ивановден (преди - на 21 януари). Обредът включва поливане на бабата, празнично угощение и общо хоро на мегдана.

публикувано на 08.01.25 в 09:50