Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усвояването на европейски средства по програма "Региони в растеж"

Снимка: РАДИО ВИДИН

Преди дни министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева представи пред журналисти приетата от Министерския съвет Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. Министър Терзиева подчерта, че през следващите години по програмата в България ще бъдат инвестирани над 3 млрд. лв. за развитие на регионите. Регионалният министър посочи още, че един от приоритетите на правителството е намаляване на различията между регионите, тъй като в последните години диспропорцията се е задълбочилa. Сред основните финансови инструменти, които ще се използват за това, е именно Оперативна програма "Региони в растеж". Нейният стратегически фокус е насочен към политиката за градско развитие чрез използване на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие в 67 града от първо, второ, трето и четвърто ниво. Очаква се официалните преговори на България с Европейската комисия да приключат до края на месец август.

На последната среща между представители на Националното сдружение на общините и Министерството на регионалното развитие обаче бе направено преразпределение на средствата, които ще ползват общините до 2020 година. 20 милиона евро повече европейски средства ще получи община София. Също 20 милиона евро допълнително са предвидени за разпределение между 9-те града от второ ниво- Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, Велико Търново, Благоевград и Видин, но ще бъде намалено европейското финансиране за 17-те града от трето ниво.

Сред ощетените градове попада и Монтана. Цветомир Цветанов потърси кмета на Община Монтана Златко Живков за коментар по темата.

"Омръзна ни от тези размествания, при които винаги са пострадали общини от северозападна България, така че наистина недоумявам от това решение... Ние сме подписали договори и имаме подготвени редица проекти." - каза за радио Видин Златко Живков.

Въпреки протестите на опозицията, Видин бе включен във второто ниво за финансиране по новата европейска програма - "Региони в растеж", заедно с най-големите български градове. Кметът на Общината - Герго Гергов обясни, че това решение е резултат от активните преговори с Правителството за съживяването на най-бедната част от Европейския съюз.

"На всички разговори с правителството ставаше въпрос за това, че на град Видин е необходимо да се обърна специално внимание. Така че намирам за много логично и практично решението Видин да бъде включен сред градовете, които ще получат специално внимание. Вече сме в абсолютна готовност и можем да кандидатстваме за финансиране още с отварянето на новия програмен период с проекти, които са на стойност 77 млн. лв." - обясни Герго Гергов.

По програмата "Региони в растеж" приоритетно ще се финансират проекти на общините за енергийната ефективност в административни и жилищни сгради, подобряване на градската среда, образователна и социална инфраструктура, интегриран градски транспорт. Кметът на Община Белоградчик Борис Николов обаче е скептичен за ефекта от програмата в по-малките и бедни български общини.

"За съжаление в България "на тъмно" се готвят много неща. Убеден съм, че голяма част от кметовете на общини нямат никаква информация какво ще представлява, каква е идеята на тази програма: дали с тази програма ще бъдат финансирани региони, които вече имат осезаем растеж или ще бъдат финансирани региони, които нямат растеж." - сподели пред сътрудника ни Иванка Петрова Борис Николов.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45