Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българи в Чикаго: "В Америка ни сплотява носталгията по Родината"

Българи в Чикаго
Снимка: pravda.bg

"В Америка ни сплотява носталгията по Родината"- това смятат наши сънародници, които от години са в страната на неограничените възможности. Според повечето емигранти, звучали досега в "Другата истина" обаче, най-силно впечатление в българските общности в чужбина прави разделението. В повечето големи центрове с концентрация на български емигранти, обикновено има по две български църкви, две български училища и две български организации. С две думи, навсякъде лагерите са поне два. Разделението започва още с първите българи, които се заселват в различните точки на света- първоначално то идва от делението на антикомунисти и комунисти, по-късно- от истински емигранти и шпиони. Наистина ли е така или това е просто съвпадение- това ще се опитаме да разберем от разказите на трима наши сънародници в Чикаго. И тримата са имали възможност да останат там, но по една или друга причина са се върнали по родните си места.

Борислав Тодоров е от Белоградчик и не е безразличен, когато се заговори за Америка. Живял е в няколко щата, накрая се е установил в Чикаго и почти е успял да се докосне до американската мечта. С него ни среща Иванка Петрова:  

"Заминах на студентска бригада, след което преминах през всички възможни визови варианти и накрая се върнах в България. В началото бе интересно- друга страна, много по-различна от България... Минал съм през всякакъв вид работа- хотели, боядисвах къщи, работех в ресторант, в кафенета... Живял съм в няколко щата, включително Флорида и Калифорния. В Чикаго е най-голямата концентрация на българи в САЩ. Там човек може да си живее по български, но с американски доходи. В Чикаго има 3 български кафенета, 4 ресторанта, 2 дискотеки, 2 български църкви, културен център, магазини с български стоки. Само от табелите на английски език разбираш, че не си в България. Там не съм виждал просяци. А аз като българин, дошъл от другия край на света, успях да си намеря работа и да поддържам стандарт, който сега ми се струва невероятен. Всеки, който може и иска да работи, там няма никакъв проблем. В Чикаго българите се събират най-често по време на християнските празници- на Великдан например, направо не може да се влезе в църквата- толкова много народ се събира. На другия ден се организират курбани, народни веселия... Чувал съм, че в Европа българите странят един от друг и не обичат да се събират и да си помагат. В Америка това не съм усетил. В компанията в Чикаго, където започнах работа, бяхме около 30 българи и това автоматически правеше всеки един от тях мой приятел. Такива сме и до днес...", връща се в спомените си Борислав.

Райна Димитрова е от видинското село Покрайна. Заминава за САЩ през 2001 година. От 2 години е отново в България, но не съжалява за най-голямата авантюра в живота си: 

"Заминах по лични причини и така се случи, че попаднах на много добри хора. В Америка казват, че Чикаго е столицата на българите, които са там. Те наистина са много. Стандартът им на живот е добър. Има и много успели хора. В Чикаго излизат и много вестници на български език, които се разпространяват безплатно. В града има две православни църкви. Там почти всяка неделя се събират българите. Направило ми е впечатление, че са доста сплотени. Според мен ги сплотява носталгията, мъката по България..."

В Чикаго живее и Наталия Русинова от Видин. Заминава за САЩ през май 2007, а поводът, който я отвежда зад океана, е любовта.

"Съпругът ми, който живееше в САЩ, се върна за една Нова година, срещнахме се и заминах с него. Първоначално живеехме в малко градче в Южна Дакота, но после се преместихме в Чикаго. Там съм чувала, че по неофициални данни има около 300 000 българи. Живеят в няколко съседни квартала. Ние също живеем в един от тях. Там са и всички български заведения, магазини, две църкви, български училища- цял град в града. Българска реч се чува навсякъде. Ето защо не е задължително да знаеш английски език поне в началото. Аз също не го знаех и много трудно проговорих, защото там съм  сред българи. Работех в една българска механа. Работата бе добра- времето минаваше весело. Българите там се събират постоянно..."  

По последни данни броят на българите в чужбина вече наближава три милиона, като най-голямата българска общност е в САЩ. Повечето наши сънародници се изнесоха с вълната на емиграцията през последните 20 години. Българите от Северозападна България са концентрирани най-вече в три големи града- Чикаго, Лос Анжелис и Маями.

Още теми в Другата истина:

* Българката Костадина Кунева, ще бъде член на Европейския парламент от гръцката радикална левица СИРИЗА. Българската синдикалистка е четвърта във вота на победилата коалиция и е единственият евродепутат, който не е с гръцко гражданство.

* 25 360 български граждани гласуваха в чужбина на изборите за Европейски парламент, по информация на министерството на външните работи. Те упражниха своя вот в 167 избирателни секции в 35 държави.

* Българинът Юлиан Костов се снима заедно със звездата Кийфър Съдърланд в новия сезон на сериала "24".

Целите интервюта и подробности по темите - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40