Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правят пътя към граничния пункт Салаш- Ново корито

Отварянето на границата при "Кадъ боаз" на събора през 2013 година
Снимка: Архив Радио ВИДИН

В началото на ноември трябва да приключи изграждането на пътя към граничния пункт, който ще бъде открит между белоградчишкото село Салаш и Ново корито, Сърбия. Началото на строителството ще бъде обявено утре- 19 юли, по време на международния събор на прохода "Кадъ боаз". На церемонията ще присъстват председателят на Народното събрание Михаил Миков, министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева и председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" Стефан Чайков. От сръбска страна се очаква потвърждение от министъра на външните работи Ивица Дачич.

За пътя към граничния пункт са осигурени 2,9 млн. лв. по Публичната инвестиционна програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите". Изграждането на пътя на българска територия реално вече е започнало съобщи областният управител на Видин Кръстьо Спасов:

"Проектът започва от началото на село Салаш. Преминава през цялото село. Там са предвидени оширения на някои пътни съоръжения и подобряване на съществуващата настилка с нови бордюри. След селото, до границата с Република Сърбия, около четири километра са ново строителство. Срокът, който са поели изпълнителите, е 163 дни. Те са направили график да го изпълнят за около 4 месеца."

Около 300 метра е участъкът от пътя, който трябва да бъде изграден на сръбска територия. Споразумението за нов граничен пункт между България и Сърбия при Салаш- Ново корито е от 2007 година. Всяка година границата се отваря за международния събор, който се провежда при прохода "Кадъ боаз".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Място за отдих ще бъде изградено край село Плешивец

Беседка и барбекю ще бъдат изградени в района на водопада Бобука край село Плешивец, обясни кметът на община Ружинци Александър Александров:  "От тази година започваме да облагородяваме къта за отдих с поставянето на беседка край водопад Бобука. Този водопад е видим през есенните, зимните и пролетните дни. През лятото се вижда само малко вода,..

публикувано на 18.08.25 в 13:00

21-годишен от Берковица е задържан с амфетамин в село Стубел

Служители на сектор „Пътна полиция“ в Монтана са установили  21-годишен жител на Берковица в района на стадиона в село Стубел  след сигнал за произшествие . При проверката младият мъж доброволно е предал полиетиленов плик с 2,3 грама бяло прахообразно вещество, което при полеви тест е реагирало на амфетамин . Задържаният е приведен в ареста..

публикувано на 18.08.25 в 11:40

Шофьор от Чирен е хванат да управлява с 2,62 промила алкохол

64-годишен мъж от врачанското село Чирен е спрян за полицейска проверка. Дрегерът отчел 2,62 промила алкохол в издишания въздух.  Срещу него е образувано бързо полицейско производство.

публикувано на 18.08.25 в 09:59

53 кубика дърва без документи са открити в Белоградчик и Видин

Полицейски служители са установили общо 53 кубика дърва за огрев , съхранявани без необходимите документи и контролна горска марка във Видинско. При проверки на седем частни адреса в Белоградчик са открити 47 кубика дървесина от различни видове, а при две проверки във Видин – още 6 кубика.  Горските служители са съставили актове на собствениците, а в..

публикувано на 18.08.25 в 09:56

Видин е домакин на международната гребна регата ТИД

За 68-ми път Видин посреща най-дългата международна гребна регата в света -  ТИД 2025 . Създадени са условия за разполагане на лагера на гребците в района на крепостта "Баба Вида", каза зам. -кметът Борислава Борисова.  "Мястото е окосено, обезпаразитено, като сме осигурили всичко необходимо за участниците - ток, вода, санитарни възли. По традиция..

публикувано на 18.08.25 в 09:45

Борован има нов сметосъбиращ камион

Общината във врачанското село Борован вече разполага с чисто нов, съвременен сметосъбиращ камион . Благодарение на съоръжението ще се подобри значително събирането и извозването на битовите отпадъци на територията на общинския център и околните 4 населени места. Това е инвестиция в качеството на услугата и в по-чистата среда за всички жители. От..

публикувано на 18.08.25 в 09:40

Мобилни екипи помагат с активирането на "еЗдраве" в Северозапада

От днес до 24 август, мобилни екипи ще бъдат разположени на общо 42 места в страната, за да окажат съдействие при активиране на приложението "еЗдраве" , което осигурява достъп до личното електронно здравно досие. Това съобщиха на сайта си от Министерството на здравеопазването.  Във Врачанско мобилни екипи ще има в град Роман и село Зверино..

публикувано на 18.08.25 в 07:50