Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четат ли през лятото младите хора и какви книги предпочитат

Снимка: БГНЕС

Четенето е страст и не трябва да се налага насила. Тя трябва да се почувства. Още от малки пред децата е хубаво да се разкрие магията на четенето. Светът на книгите е вълшебно царство, в което всичко е по-красиво, по-приятно, по-истинско. Всеки човек сам трябва да тръгне по този път и да го усети. Стажант-репортерът на Радио ВИДИН Деница Пламенова попита младите хора от крайдунавския град какви книги четат през лятната ваканция.

"Не чета книги, защото го намирам за загуба на време ... Хората, които го обичат нека го правят ... Обичам да чета предимно български стихотворения" - разказаха видинчани.

Покупателната способност на българина е спаднала рязко, но има хора, за които страстта към книгата е силна и все още не са склонни  да направят компромис с четенето. Младите хора купуват повече книги. Пенсионерите трудно могат да си го позволят. Освен задължителната литература, е хубаво да подлъжеш детето с някой интересен роман, който ще му създаде интерес към четенето - това ни съветва Магдалена Митова- продавач в столична книжарница. С нея разговаря Деница Пламенова.

"Децата започнаха да търсят книгите още в първите дни, когато получиха задължителните списъци от училище. Има интерес и мисля, че българинът започна да чете"- каза Магдалена Митова.

Българинът все по-често купува книги, които засягат злободневните въпроси.

"Търсят се и произведения, които вече са четени преди години. Пазарът на книги у нас разполага с широка гама заглавия. Кризата, обаче осезаемо се усеща и тук- през последните месеци дневните обороти са много по-ниски", твърди Петър Петров, продавач на книги "втора ръка".

"Доста хора предпочитат да си купят стари, употребявани книги на значително по-ниски цени."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45