Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За любовта към риболова на хората от село Остров

7
Снимка: Радио ВИДИН


Село Остров е разположено на брега на река Дунав, намира се в община Оряхово. Разделено е на няколко махали: влашка, българска, шопска и циганска. Голямо, оживено село с над 1400 жители. За минаващите оттук прави впечатление, че се работи усилено- ремонтират пътя, имат изградена зона за отдих с много зеленина. А местните хора си обичат селото, и се радват на новата си зона за отдих.

"Изградихме градинката по проект миналата година, проектът е на община Оряхово за целия парк, и откритата сцена. Имаме изградена и нова детска площадка, която ще ползват децата ни. Имаме си детска градина и училище за нашите деца и тези на съседното село Галово."- това каза пред Йорданка Герасимова Жечка Денева, главен специалист в кметството на Остров. Иначе и тук проблемите с битовите кражби и безработицата ги има, както навсякъде. В борбата с кражбите и в помощ на полицията са петима души охранители, назначени по програма "Сигурност".  

СнимкаГалилей Гръблев
е кмет на село Остров. Казва, че макар и на брега на Дунав, не са рибарско селище, имат десетина рибарски лодки. Най-почитаната риба тук се оказва мъник- рибата попче със скромните си размери в сравнение с другите дунавски риби, и е предпочитана от малки и големи рибари. Именно затова, миналия месец в Остров се проведе фестивал на попчето, каза кметът, с когото разговаря Йорданка Герасимова.

"Остров не е рибарско селище, но имаме десетина лодки. Имаме обаче много запалени по риболова деца, които по цял ден са на брега на Дунава, да ловят попчета. Тази риба е хубава за готвене, и пържене, и за чорба. Другите видове риби в реката може да ги няма много-много тази година, но попчета си има. Затова и ги почетохме с Фестивал на попчето."- обясни кметът.

Както става ясно най-предпочитана от местните рибари е рибата попче. Някога тук е имало рибно стопанство, а на кея от магазина е можело да се купува разнообразна прясно уловена дунавска риба.

"Преди години, когато бях малка имаше рибно стопанство. Излизаха възрастни хора с лодки, имаше 7-8 такива на отчет в общината, ловяха риба. Излизаха рано сутрин, и на обяд можеше да си купиш прясно уловена риба от магазина на кея."- спомня си Ирена Станкулова от от местното читалище "Развитие 1903".  

СнимкаВ Остров се работи здраво, надяват се да успеят навреме с проект за ремонт на сградата на читалището, ще кандидатстват за нови книги за попълване на библиотеката.

Всяка година в средата на август в Остров пристига международната гребна регата ТИД. Местните подготвят програма, с която посрещат участниците, разказа още Ирена Станкулова.

Още за село Остров може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19