Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поискаха удължаване на сроковете по проекта за водния цикъл на Видин

Снимка: Красимир Каменов
Фирмите, които работят по проекта за водния цикъл на Видин, поискаха удължаване на сроковете за изпълнение. Дейностите трябваше да са приключили до днес- 1 октомври 2014 година. Реално до сега са изпълнени 60% от строително монтажните работи по проекта за "Рехабилитация и разширяване на водоснабдителната и канализационната системи във Видин", а за новата пречиствателна станция е направен само изкоп. Заради спрените средства по Оперативна програма "Околна среда", по която основно се финансира  проектът, се бавят и плащанията на изпълнителите. До сега от Министерството на околната среда и водите са преведени едва 21, 5 милиона лева от дължимите 72,5 милиона, съобщи заместник кметът Добромир Дилов. От тях са платени 2,5 милиона лева, което е авансът за пречиствателната станция и 18 милиона лева за канализацията и водопровода в града.

"Фирмата за пречиствателната станция няма отпуснати искове и фактури за плащане, тъй като там в договора е записано, че се праща на свършен подобект или на свършен елемент. За канализацията и водопровода в града от тези 18 милиона, които сме превели, по актове, представени в Общината, ние дължим на фирмата още два милиона лева по последния акт. Въпреки че не са изплатени на фирмата, ние не сме в просрочие, тъй като срокът за превеждане на парите към фирмата е 56 дни. Към днешна дата са изминали около 30 дни откакто са си представили фактура в Общината, каквито пари сме имали, сме им превели. Фирмата за водопровода и канализацията до момента е изпълнила 60% от строително монтажните работи. Подготвили са и един акт, който все още не е вкаран в Общината. Той е на стойност между 5 и 7 милиона лева. Сами разбирате, че една фирма, колкото и да е голяма, няма такъв финансов ресурс, който да го вложи напред и после да изчаква да й се плати"- обяви заместник  кметът.

От Агенцията по обществените поръчки е одобрено удължаване на срока по водопроводната и канализационата мрежа с 60 дни. Очаква се одобрение от Министерството на околната среда и водите. Удължаване на срока със 132 дни е поискала фирмата, която работи по изграждането на пречиствателната станция.

"На 80-90% е приключило полагането на тръбите по водния цикъл, останали са малки отклонения. Когато бъдат преведени парите по програма "Околна среда", ще започне асфалтирането на улиците", каза още заместник кметът Добромир Дилов.

По проекта за водния цикъл е предвидено цялостно преасфалтиране на 60% от улиците, които са разкопани


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 27 ноември 2025 година

В апартамент в блок в жилищен комплекс "Крум Бъчваров" във Видин беше монтирана първата  термопомпа  в домакинство в рамките на изпълнението на инициативата "За по-чист въздух в община Видин".  Кабинетът ще оттегли и преработи проектобюджета за 2026 година. Решението е на Съвета на коалицията по искане на председателя на партията..

публикувано на 27.11.25 в 18:00

Малки предприемачи в Зверино впечатлиха със собствени продукти

Ученици от 4. клас в училището в Зверино представиха свои кулинарни продукти в открит урок по предприемачество, част от Седмицата на предприемачеството. Идеите им бяха разработени след анкета за предпочитанията на съученици и учители. Екипите избраха име, създадоха дизайн и подготвиха кратки рекламни презентации. Жури от 11. клас оцени проектите..

публикувано на 27.11.25 в 16:46

Полицията отчита спад на престъпността в общините Козлодуй и Хайредин

Намаляват престъпленията в общините Козлодуй и Хайредин, това личи от анализа на районното управление в атомната столица, което се грижи за реда в двете общини. Резултатите от обобщената справка за 2024-а година бяха приети на последното редовно заседание на общинския съвет в Козлодуй. Данните бяха представени от главен инспектор Бранимир Благоев,..

публикувано на 27.11.25 в 15:50

STEM център откриха в Седмо училище в Монтана

Нов модерен STEM център откриха днес в VII Средно училище „Йордан Радичков" в Монтана. На третия етаж са ремонтирани и оборудвани три кабинета по „Информационни технологии", „Природни науки", „Математика, физика и химия", съобщи директорката Станка Костова. "STEM центърът предполага обучение с практика." В продължение на повече от две години..

публикувано на 27.11.25 в 15:33

Домове за възрастни хора отварят врати в Плешивец и Ракитница

В пет български общини, сред които Ружинци и Брегово, се разкриват нови Домове за възрастни хора . Общият капацитет е над 100 души. Социалният министър Борислав Гуцанов съобщи, че държавата е осигурила 260 хиляди лева за ремонтни дейности в сградите.  "Започнахме извеждането на хора от така наречените "Домове на ужасите". Отнехме 18 лиценза,..

публикувано на 27.11.25 в 15:13

Поставиха първата термопомпа по проект във Видин

В апартамент в блок в жилищен комплекс "Крум Бъчваров" във Видин беше монтирана първата термопомпа в домакинство, в рамките на изпълнението на инициативата "За по-чист въздух в община Видин". На място присъства и заместник-кметът Десислава Тодорова, която заяви: "Днес поставяме в настоящето домакинство една термопомпа и бих искала да използвам..

публикувано на 27.11.25 в 14:11

Училището в Кула получава допълнително финансиране за отопление

Общинските съветници в Кула единодушно одобриха предоставянето на 14 000 лева от резерва в местни дейности за дофинансиране на СУ „Васил Левски“ . Средствата са предназначени за закупуване на гориво за отопление за месец ноември. „Тези пари няма да ни свършат работа, но ще ни помогнат. Оказа се, че започнахме с отоплението по-рано, октомври..

публикувано на 27.11.25 в 13:00