Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Иванов: "Преди 20 години в Асеново хората бяха три пъти повече"

5
Снимка: РАДИО ВИДИН
Вече не се и питаме какви са утрините в малките населени места, останали с шепа хора. В "Добро утро, кмете!" разговаряме с Петър Иванов, кметски наместник на плевенското село Асеново, основано през далечната 1892 г.

Първите му заселници са етнически българи- католици от областта Банат, село Винга (Румъния). Те са потомци на избягалите в Банат, тогава част от Австро-Унгарската империя, българи след разгрома на Чипровското въстание от 1688 г. Името на селото идва от името на българския владетел цар Асен.

Красота и старинност на селото придават паметникът "Света Троица" и Католическата църква.
Културната дейност е съсредоточена в Народно читалище "Петър Парчевич", основано през 1927 г.

Първият кмет се казва Гюра Мескин. Сегашният-  Петър Иванов, откриваме при една от нашите обиколки из Северозападния регион, в Чипровци.

От него научаваме, че в селото, което се намира в плевенската община Никопол, живеят 230 души. Живеят трудно.

"Няма поминък. Хората се занимават единствено със земеделие. Повечето са възрастни, млади хора няма. Имаме много кражби. В съседното село Мечка повечето са роми, те ни нападат, този въпрос не виждам как може да се реши", заявява кметът.

Преди години в Асеново е имало училище, дом за деца и юноши, детска градина, построена е и нова, с надеждата за повече деца. Сега обаче в селото няма достатъчно деца и градината е затворена.

"Преди 20 години в Асеново хората бяха три пъти повече", казва Петър Иванов.

СнимкаВъпреки нелекия живот, хората в селото умеят да пазят и предават традициите. Четири поредни години през месец август в Асеново провеждат фестивала "Банатски вкусотии- традициите на моето село". Идеята за този фестивал е отколешна мечта на Мария Иванова, секретар в местното читалище, от която научихме няколко рецепти за банатски вкусотии. Специфична със своите тестени изделия и интересни ястия, банатската кухня грабва вниманието и завладява всеки, който е вкусил от нея. Мария Иванова споделя, че всяка рецепта носи скъп спомен, показвайки я, запазваме живи онези съкровища, които векове наред са градили традицията. За да ни съхранят като народ и да оцелеем, въпреки превратностите на времето.

Повече за живота в Асеново чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56