Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Иванов: "Преди 20 години в Асеново хората бяха три пъти повече"

5
Снимка: РАДИО ВИДИН
Вече не се и питаме какви са утрините в малките населени места, останали с шепа хора. В "Добро утро, кмете!" разговаряме с Петър Иванов, кметски наместник на плевенското село Асеново, основано през далечната 1892 г.

Първите му заселници са етнически българи- католици от областта Банат, село Винга (Румъния). Те са потомци на избягалите в Банат, тогава част от Австро-Унгарската империя, българи след разгрома на Чипровското въстание от 1688 г. Името на селото идва от името на българския владетел цар Асен.

Красота и старинност на селото придават паметникът "Света Троица" и Католическата църква.
Културната дейност е съсредоточена в Народно читалище "Петър Парчевич", основано през 1927 г.

Първият кмет се казва Гюра Мескин. Сегашният-  Петър Иванов, откриваме при една от нашите обиколки из Северозападния регион, в Чипровци.

От него научаваме, че в селото, което се намира в плевенската община Никопол, живеят 230 души. Живеят трудно.

"Няма поминък. Хората се занимават единствено със земеделие. Повечето са възрастни, млади хора няма. Имаме много кражби. В съседното село Мечка повечето са роми, те ни нападат, този въпрос не виждам как може да се реши", заявява кметът.

Преди години в Асеново е имало училище, дом за деца и юноши, детска градина, построена е и нова, с надеждата за повече деца. Сега обаче в селото няма достатъчно деца и градината е затворена.

"Преди 20 години в Асеново хората бяха три пъти повече", казва Петър Иванов.

СнимкаВъпреки нелекия живот, хората в селото умеят да пазят и предават традициите. Четири поредни години през месец август в Асеново провеждат фестивала "Банатски вкусотии- традициите на моето село". Идеята за този фестивал е отколешна мечта на Мария Иванова, секретар в местното читалище, от която научихме няколко рецепти за банатски вкусотии. Специфична със своите тестени изделия и интересни ястия, банатската кухня грабва вниманието и завладява всеки, който е вкусил от нея. Мария Иванова споделя, че всяка рецепта носи скъп спомен, показвайки я, запазваме живи онези съкровища, които векове наред са градили традицията. За да ни съхранят като народ и да оцелеем, въпреки превратностите на времето.

Повече за живота в Асеново чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45