Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В село Търняне се оплакват от безпаричие и кални улици

Автор:
7
Снимка: Радио ВИДИН
Видинското село Търняне не е по-различно от другите малки села в Северозападна България- макар красивата си природа и плодородната земя, хората бавно се изселват и забравят за корените си. Малцината, които не са се решили да направят тази крачка живеят трудно и бавно губят надежда, че блясъкът на българското село ще се върне. Няма доходи, улиците са кални, но хората са доволни, че поне имат магазин, откъдето да взимат хляба, нищо, че работи само по два часа сутрин, и малко след обяд. А от кметския наместник едни са доволни, други- не.

"Много малко хора сме, около 120 души, трудно се живее. Както е зле в цяла България, с изключение на една група хора. Как да се живее със 150 лева пенсия- за хляба, за лекарства... Как може човек с 47 лева на месец да преживява, като има и деца?! Искаме да има бройки по тези програми за заетост, макар и малко, но дават пари. На нашата улица е кално, никой не ти обръща внимание, инвалид съм, да дойде линейка до горе не може да стигне, нито пък аз мога да сляза долу. Кметът обеща чакъл да насипе, но не стана. Но не е лош човекът, ние хората сме лошите, егоисти сме и не уважаваме, който и да стане кмет"
- разказаха хората от селото.   
   
СнимкаКметски наместник на село Търняне от три години е Румен Антов. Казва, че трудностите, с които се бори всеки ден са безкрайни, а хората в селото му са като орел, рак и щука. Проблеми му създават и местните младежи от малцинствата, заради които правили общоселско събрание и подписка.

"Трудно се справям, хората ми са като орел, рак и щука, всеки иска, но възможностите са ограничени. Бил съм и шофьор, и животновъд, не ме е страх от работа. Затова казвам, че няма социално слаби хора, има социално мързеливи. А иначе проблеми в селото имам с няколко от местните младежи от малцинствата, счупиха прозорците на една баба и оттам започнаха конфликтите. Подписка имаше срещу мен, идваха от полицията, проверки от Общината правиха, събрание имаше, но аз за себе си съм прав. Искаха младежки клуб да им направя, но те всичко ще счупят. Трудно стават нещата, успяхме спирката да оправим, чакаме ремонт на кметството, като завали кофи слагаме, салонът е в плачевно състояние, улиците също. Проблеми и от ВИК-то създават, тръби се пукат, разкопаят, после така го оставят..."
- оплака се Румен Антов.

Кметът е свикнал някои проблеми да решава сам, както може, и така си навлича гнева на хората. Очаква да получи подкрепа поне с труд, но и за това трудно събира хората.

"Всеки казва "Нямам!", нито може пари да даде, нито може със собствен труд да помогне, абе, мързи си ги някои. Губя вече оптимизма си, виждам нещата накъде отиват, никой не иска вече селото!"


Преди години в Търняне си направили храм с доброволни дарения и с помощта на бизнесмени. Недовършени обаче са стените, чакат студенти иконописци да направят иконостаса. И се надяват, че ще им отпуснат малко повече средства за баластриране на улиците, допълни кметският наместник Румен Антов.

Още за живота в село Търняне може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31