Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Врачани подредиха приоритетите за бюджет`2015

Снимка: Радио ВИДИН

Приключи анкетата, с която Община Враца се допита до гражданите за приоритетите, които трябва да залегнат в проектобюджета за 2015 г. Анкетата се провежда ежегодно преди публичното обсъждане на проектобюджета за следващата година.

"Изключително важно е гражданското участие за формирането на общинските политики и затова помолихме всички врачани, със своето мнение, да определят обхвата и качеството на общинските услуги, съобразено с ефективното използване на общинските ресурси, които в една голяма част са от местни данъци"- каза днес кметът Николай Иванов.

На 10-те въпроса от анкетата отговориха 345 души. Според врачани, трите най-важни публични услуги, за които трябва да се осигури финансиране в проектобюджета за следващата година са:
- подобряване на състоянието на улиците и пътищата- 71 %;
- решаване на проблема с бездомните кучета- 35 %;
- благоустрояването на населените места- 27 %.

Подобряването на инфраструктурата в общината е безспорен приоритет и в отговорите на въпроса за кои публични услуги трябва да се увеличат средствата. Тъй като тези отговори са в свободен текст има предложения също за предоставяне на повече административни услуги по електронен път, за изграждане на парк за домашни любимци, какъвто вече е предвиден за финансиране в новия програмен период и за здравна профилактика. Сред добрите идеи е и осигуряването на автобус, който в почивните дни дву- или трикратно да пътува до пещерата "Леденика".

Разнородни са отговорите на въпроса за кои публични услуги да бъдат намалени средствата. Сред предложенията са премахване на безплатни карти за хората над 75 години, проблемът с безстопанствените кучета, издръжката на футболен клуб "Ботев" и клубовете на пенсионерите, издръжката на детските градини.

Интересен е резултатът от отговорите на въпроса дали врачани биха плащали по-високи данъци, такси и цени на услуги, ако това ще осигури по-високо качество на предоставяните услуги. Почти равен брой анкетирани са отговорили с "да" и с "не"-  съответно 39 %  и 40 %. Приблизително еднакъв е и броят на доволните и недоволните от качеството на предоставяните услуги от общинската администрация. Като "добро" определят обслужването 32 %, а според 31 % обслужването е лошо. Всеки пети обаче е отговорил, че не може да прецени. Над половината от анкетираните - 52 % - са категорични, че трябва да се повиши качеството на административните услуги. За услугите, предоставяни от Община Враца, гражданите научават най-вече от медиите - 57 %, от познати и други източници - 32 % и от официалния сайт на Общината - 25 %.

"Резултатите от анкетата безспорно показаха, че няма разминаване между това, което като екип на общинска администрация ще предложим като приоритети за бюджет`2015  и приоритетите, които гражданите са подредили"- обобщи кметът на Враца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Премиера във Враца за Международния ден на кукления театър

С репетиции на новата детска постановка „Малка нощна приказка“ започна подготовката на Врачанския драматично-куклен театър за честването на Международния ден на кукления театър. Спектакълът, вдъхновен от приказките на Ханс Кристиан Андерсен, е авторски вариант на Дарко Ковачовски, който е и режисьор на продукцията. Сценографията и костюмите са..

публикувано на 05.02.25 в 11:43

Представиха възможности за еврофинансиране във Враца

Във Враца представиха възможностите за финансиране на проекти с европейски пари. Екипът на Областния информационен център беше домакин на форума, на който експерти от програмата „Творческа Европа" презентираха начините за плащане на обмяна на опит с продължителност от 7 до 60 дни за индивидуални проекти и от 7 до 21 дни за групови пътувания...

публикувано на 05.02.25 в 10:45

18-годишен е извършил кражба от къща в Смирненски

18-годишен от село Крива бара е извършил кражба от необитаема къща в село Смирненски, съобщиха от полицията в Монтана. Сигнал за престъплението постъпил през октомври миналата година. При извършения оглед е установено, че в имота на 73-годишен жител е проникнато през прозорец на покрива. Извършителят откраднал две пръскачки, 80 метра различни по дължина..

публикувано на 05.02.25 в 10:40
*Снимката е илюстративна

Задържаха издирван в Италия мъж от Ружинци

46-годишен от Ружинци е задържан от  служители на сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в ОДМВР-Видин, съобщиха от полицията. Той е обявен за издирване в шенгенската информационна система (ШИС), в изпълнение на европейска заповед за арест (ЕЗА), по искане на властите в Италия. Вчера с прокурорско постановление мярката за задържане е..

публикувано на 05.02.25 в 10:08

Кукленият театър в Монтана стана на 55 години

Общинският куклен театър „Патилан“ в Монтана чества 55-годишния си юбилей в тесен кръг, съобщиха от културната институция. Създаден на 4 февруари 1970 г. от Лиляна Пройкова, театърът е представил стотици спектакли за деца и възрастни.  Днес трупата ежегодно поставя по шест нови заглавия и радва зрителите в Монтана, Северозападна България и Софийска..

публикувано на 05.02.25 в 09:56

Във Враца ще почетат паметта на илюзиониста Мистер Сенко

Със спектакъл и магичен базар във Враца ще бъде отбелязана 120-годишнината от рождението на легендарния илюзионист Мистер Сенко . В спектакъла "Мистер Сенко – Легендата е жива" ще участват Стефка Сенко , Михаил Вешим , Ивокс , Айван и много други. В рамките на честването е предвиден магичен базар /от 17:00 часа/.  Събитието е под патронажа на..

публикувано на 05.02.25 в 09:03

Община Кула няма да увеличава данъците през 2025 година

Община Кула уведомява гражданите, че вече се приемат плащания за 2025 година на данък върху недвижимите имоти, такса за битови отпадъци, данък върху моторни превозни средства, патентен данък. Няма промяна в размера на местните данъци и такси за 2025 година. Налозите за недвижими имоти, такса битови отпадъци и данък върху превозните средства се заплащат..

публикувано на 05.02.25 в 08:45