Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризисен щаб заседава във Видин

Спряха влакове заради поледиците

Снимка: Областна администрация Видин

Областният управител на Видин Момчил Станков проведе среща с членове на Областния кризисен щаб във връзка с усложнената зимна обстановка в региона, причинена от ниските температури и образувалата се от падналия дъжд поледица през последните три дни.  В дискусията участваха Любомир Низамов и Огнян Ценков, които от днес встъпиха в длъжност като заместник областни управители.

Директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Станислав Генчев докладва, че към 12.00 ч. днес без ток е цялата територия на община Грамада, част от гр. Кула и с. Бойница, селата Новоселци, Синаговци и Бела Рада в община Видин, селата Вещица, Извоз и Дъбравка в община Белоградчик, Раковица и Киреево в община Макреш, с. Дреновец в община Ружинци и две къщи в с. Върбово, община Чупрене. Няма проблеми с електрозахранването в общините Брегово, Димово и Ново село. За отстраняването на повредите са мобилизирани аварийни екипи на ЧЕЗ, ПБЗН и Областно пътно управление. Помощ им оказват специализирани екипи и техника от Монтана, Лом, Мездра, Враца, Ловеч и София. Възстановителните  работи са затруднени, поради честите аварии по електропроводи и пътища, причинени от обледяването на електрическите съоръженията и падащите под тежестта на леда клони и дървета. Всички 7 електрически подстанции на Мрежови експлоатационен подрайон Видин работят нормално. Отстраняват се повреди по два електропровода с високо напрежение, захранващи с ток Белоградчик  и Ружинци. Към момента всички пътища са проходими. Екипи постоянно обхождат маршрутите и реагират незабавно в критичните участъци.  Областният управител насрочи за утре от 9.00 часа ново заседание на кризисния щаб.

В община Ружинци все още не е обявено бедствено положение заради авариите по електропреносната мрежа, но се очаква. Това обяви за Радио ВИДИН кметът, Венцислав Ванков:

"В община Ружинци не сме обявявали бедствено положение, но ако продължава така, гаранция, че ще обявим- някъде до 17-18 часа."

Ситуацията в района остава тревожна, заради дъжда и ниските температури:

"От нощес е тръгнало и цял ден няма ток. Децата от гимназията и детската градина в Дреновец ги освободихме днес."

В съседната община- Димово, също се очаква да бъде въведено бедствено положение. Засега се изчаква обявяването му, защото кметът е на заседание на Сдружението на общините в България. За Радио ВИДИН той поясни, че ако не бъде възстановено електроподаването в засегнатите села, утре ще бъде обявено бедствено положение.

Заради честите аварии в електропреностната мрежа и липсата на отопление днес в училището в село Чупрене нямаше занятия. Пътищата в общината са проходими при зимни условия, заледени са, но са опесъчени. Единствено пътят към Боровица, който минава през Търговище и Протопинци за Чупрене е затворен, поради планов ремонт на моста, който ще продължи до към 15 декември.  Продължават проблемите с електрозахранването, съобщи кметът на общината Ваньо Костин.

Поради провиснала контактна мрежа вследствие на лоши метеорологични условия е преустановено движението на влаковете в участъка между гарите Видбол и Срацимир, съобщиха от Български държавни железници. За пътниците от два бързи влака, които се движат между Видин и София, и от един пътнически влак от Видин за Мездра, е осигурен превоз с автобуси в участъка между гарите Видин и Брусарци. Аварийни екипи на Национална компания Железопътна инфраструктура работят по възстановяване на повредата в контактната мрежа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Празник на духа и словото се състоя във Видин

Празник на духа и словото по повод Деня на славянската писменост и култура организира видинската математическа гимназия днес. Инициативата се проведе в Културен център " Жул Паскин" в града.    Специален гост беше учителят Теодосий Теодосиев, който изнесе лекция-беседа. Присъстваха директори и преподаватели от всички детски градини и училища, от..

публикувано на 12.05.25 в 17:05

Мездренско училище отбеляза патронен празник

Днес Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“, гр.Мездра чества своя патронен празник. Денят премина в атмосфера на тържественост, вълнение и гордост от традициите и постиженията, които училището съхранява и развива вече повече от век. В своето слово директорът на училището Нели Найчова отбеляза, че 118 години тук се създават знания,..

публикувано на 12.05.25 в 16:25

Пострадалите от наводненията в община Бойчиновци получават еднократна помощ

Пострадалите семейства от наводненията в бойчиновските села Лехчево и Кобиляк получават тази седмица еднократна социална помощ от държавата. Към момента са обработени 13 от подадените 31 заявления. 14 698 лева ще получат 13 семейства от двете села в община Бойчиновци, които пострадаха от наводнението на 26 април. Комисия установи, че 56 къщи..

публикувано на 12.05.25 в 16:11

Видинчани отново протестираха заради забавения ремонт на булеварда

Жители на Видин  излязоха н а протестно автошествие   за трета поредна седмица  заради забавения ремонт на булевард "Панония" в града. Организаторът на инициативата Иларион Дочев обясни, че кметът на общината все още не е предприел действия във връзка с исканията на гражданите.  "Този протест е срещу безхаберието на господин кмета, който..

публикувано на 12.05.25 в 16:06

Шофьор е загинал при катастрофа на Е79 край Видин

Водач на лек автомобил е загинал при катастрофа на Е79 край видинското село Гайтанци. От полицията съобщават, че по първоначални данни инцидентът е възникнал между лек и товарен автомобил днес малко след 11:00 часа. Загиналият шофьор е пътувал сам, посочват от областната дирекция на МВР. Предстои оглед на местопроизшествието.   Движението по..

публикувано на 12.05.25 в 13:10

Трима души са задържани при акция на службите във Врачанско

ГДБОП, ДАНС и прокуратурата провеждат операция в района на Враца и няколко села в района. По информация на БНР става дума за група, която проповядва антидемократична и неонацистка идеология, като се занимава и с хакерство. Трима души са арестувани. Акцията е централизирана и от врачанските структури няма официални данни по случая. Информацията..

публикувано на 12.05.25 в 13:00

Онкологичният център във Враца търси началници за три отделения и старша сестра

В Комплексния онкологичен център  (КОЦ) във Враца обявиха свободни работни места и конкурс за попълването на позициите. Единственото лечебно заведение за онкологични заболявания в Северозападна България търси началници за три отделения – по хирургия, по лъчелечение и по нуклеарна медицина. Освен това мениджмънтът на КОЦ – Враца търси и старша сестра за..

публикувано на 12.05.25 в 13:00