От днес през железопътния мост над река Дунав при Видин – Калафат ще преминава пътнически влак, движещ се по направление София – Видин – Будапеща, съобщиха от Областната администрация във Видин. Новата международна линия е включена в графика за движение на влаковете, който Холдинг Български държавни железници ЕАД въвежда от 14.12.2014 г.
„С влизането в сила на новото разписание ще бъдат пуснати в движение два международни бързи влака между София и Будапеща, които ще пътуват през Румъния по моста Нова Европа“, се казва в съобщение, публикувано на сайта на националния железопътен превозвач.
Влакът ще тръгва от Централна гара София в 11:55 ч. Във Видин ще пристига в 16.37 ч. и ще отпътува за Будапеща в 17.30 ч. В унгарската столица ще пристига в 08:15 ч. на следващия ден. В обратното направление влакът ще тръгва от Будапеща в 19:10 ч., във Видин ще бъде в 11.25 ч. на следващия ден и ще пристига в София в 17:00 ч.
Композицията на тези международни влакове ще бъде съставена от един седящ вагон, един кушет и един спален вагон, като на територията на България към състава на влаковете ще бъдат включени и вагони по направлението София - Видин - София.
„За първи път видинчани ще имат възможността да пътуват с редовен влак директно от Видин до Будапеща“, коментира заместник - областният управител на Видин Любомир Низамов, който 25 години е работил в системата на БДЖ. Като председател на областната транспортна комисия, той отбеляза, че с пускането на директен влак през Дунав мост 2 към Централна Европа, се поставя началото на пълноценното използване на капацитета на комбинираното пътно и железопътно съоръжение.
"За първи път вече минава български влак по Дунав мост "Нова Европа" и продължава за Централна Европа. Можете да се качите вечерта в спалния вагон и утре сутринта да сте в Будапеща. После можете да разгледате Будапеща или да си свършите работа, ако имате такава, и да се върнете вечерта. Там има преки връзки и много по-скоростни влакове до Западна Европа", коментира Любомир Низамов.
Първият международен влак през Дунав мост 2 беше пуснат в движение на 10 май т.г. по направление Видин – Крайова – Видин.
Притеснителен процеп се е появил между козирката над централния вход на сградата на Община Видин и монтираното върху нея масивно метално пано, сигнализираха граждани. Община Видин търси варианти за цялостен ремонт на козирката. Очаква се Министерството на регионалното развитие и благоустройството да инспектира булевард " Панония "..
В Монтана з апочва третирането на обществените площи срещу кърлежи и комари. От 21 часа днес ще бъде направена първа обработка на тревните площи срещу кърлежи, съобщават от Общината. Екипите за борба с вредителите използват биоциди, безопасни за хора и домашни любимци. Прилагат се от обучени специалисти в съответствие с указанията на..
Нова процедура за предоставяне на иновативни здравно-социални услуги бе представена във Видин. Около 30 души ще полагат грижи в домашна среда за хора в нужда. Договорът за новата услуга е сключен официално на 14 април, но се работи реално от началото на януари. Социалната политика винаги е била сред основните приоритети на Община Видин,..
Притеснителен процеп се е появил между козирката над централния вход на сградата на Община Видин и монтираното върху нея масивно метално пано, сигнализираха граждани. Община Видин търси варианти за цялостен ремонт на козирката. Това обясниха от пресцентъра на институцията в отговор на въпроси на Радио Видин относно състоянието на бронзовото пано, което..
Започват посещения по домовете на кандидатите за подмяна на отоплителните уреди в рамките на проект "За по-чист въздух в община Видин". Обходите ще се извършват от експерти на офис „Техническа подкрепа“, които ще проверяват на място дали декларираната в заявленията техническа информация отговаря на действителната. Служителите ще се..
В Младежкия дом в Монтана ще отвори врати традиционната великденска работилница. Освен, че ще боядисват яйца, участниците ще изработват и различна великденска украса, каза Мариета Христова - директор на институцията: "...Тази година отново спазваме традицията и на 17 април, Велики четвъртък, денят в който по традиция се боядисват яйца, ние..
Съвместен интердисциплинарен урок, посветен на предстоящия празник Великден проведоха ученици от втори и трети клас на ОУ "Св. Кирил и Методий" Мездра . Темата на урока беше "Великден в три цвята — творим, смятаме, разказваме". Учениците работиха в екипи върху разнообразни задачи и дейности. Те показаха уменията си за четене с разбиране, решаваха..