Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жалба за българското земеделие

7
Снимка: Радио ВИДИН
Жалба за българското земеделие- така условно ще наречем днешното издание на "Земята, която ни храни". Доц. Въто Христов представи във Враца своята книга- "Земеделието в България плаче за спасителна политика". В своето изследване авторът посочва някои от причините, довели до краха на родното земеделие и начините то отново да се върне на добрите си позиции от преди 25-30 години. Гневен от липсата на адекватна политика за животновъдството е и агроекспертът от Враца Йордан Малджански. В един от морските ни курорти през почивните дни се проведе дискусия за бъдещето на овцевъдството. Има ли бъдеще този замиращ отрасъл- отговорите търсим от Симеон Караколев- председател на Националната асоциация за развъждане на синтетична популация българска млечна овца.

Преди дни във Враца беше представена книгата на доц. Въто Христов - "Земеделието в България плаче за спасителна политика". Бившият министър на земеделието
, ексобластен управител на /голямата/ област Монтана, включваща Видин и Враца и бивш съветник на президента Георги Първанов по земеделските въпроси - Кръстьо Трендафилов, представи автора и изданието му, което определи като "четиво за управляващи и опозиция".

СнимкаДоц. Въто Христов е зооинженер по образование и повече от 40 години е посветил на селското стопанство. Книгата му "Земеделието в България плаче за спасителна политика", съдържа 23 авторски статии, излизали през последните 6 години в родния периодичен печат /"Дунав", "Земя", "Нова зора", "Стопанин" и "Български фермер"/. На 300 страници Въто Христов посочва причините, довели до краха на родното земеделие.

"През цялата 13-вековна история българската земя е хранила нашия народ, осигурявала е и продукти за износ... Сега внасяме..."

Доцентът борави с конкретни факти, според които: обработваемата земя у нас е 55 млн. дка- 50 % от територията на страната, 51 млн. дка се обработват сега; собственици на земя сега са 2 млн. души; за 36 млн. дка се получават субсидии; 80 % от хората, които обработват земя, са арендатори.

"Нашето земеделие е арендаторско земеделие. Отприщихме стихията на крупното арендаторство..."   

Според изследването на Въто Христов, увеличение от 5 пъти има единствено при производството на маслодайни култури, от всичко останало се произвежда в пъти по-малко. Тотален спад на производството на селскостопански продукти отчитаме у нас през последните 25 години. По-малко се произвежда и говеждо, и свинско, и овче месо. Свит е и пазара навън, свита е и консумацията на продукти- родно производство- това са констатациите, които прави в своята книга "Земеделието в България плаче за спасителна политика" доц. Въто Христо. Общият извод е - липса на държавна политика по отношение на земеделието, погрешна политика на разпределяне на субсидиите, пренебрежително отношение към международния опит, както и дискриминация на дребния и среден бизнес в земеделието. Решението е:

"Разработване на програма за развитие на земеделието до 20, а защо не и за повече години, която да предвижда увеличаване на производството на зеленчуци, плодове, мляко и месо, както и преработка на зърното, а не износ."


Според доц. Въто Христов, до сега са правени няколко опита да се изготви такъв документ, има и редица програми, но в нито една от тях не е посочено какво точно да се направи, за да се излезе от тази ситуация.

СнимкаБроени дни ни делят от края на 2014 година. Година, в която природата поднесе на всички ни редица изпитания. Не бяха малко изпитанията и за земеделците-пропаднали и наводнени площи, градушки, неприбрана и не съвсем качествена продукция. Особено тежка бе отиващата си година и за животновъдството. Отрасълът понесе големи щети- заради болестта син език и заради лошо ветеринарно обслужване, както и заради всички неразбории в държавата по отношение на развитието на сектора.

"Убива се българското производство, толерира се вносът, няма кой да защити малките производители"- в това е убеден  агроекспертът от Враца Йордан Малджански. Според него решението е в производството: "Ако има повече производители и по-малко чиновници, нещата ще изглеждат по съвсем различен начин. И още нещо, трябва да има някой, който да защити малкия производител и да му помогне- макар и с едно признаване на сериозността на труда му- и това ще е нещо."

В един от морските ни курорти през почивните дни се проведе дискусия за бъдещето на овцевъдството. Има ли бъдеще този замиращ отрасъл и дали не е дошло време да говорим не за бъдещето, а за възстановяване на отрасъла- отговорите търсим от председателя на Националната асоциация за развъждане на синтетична популация българска млечна овца- Симеон Караколев:  

"Ако трябва да говорим за възстановяване на овцевъдството, трябва да се погледне детайлно, да се отчетат много факти, да се набележат слабите страни и пропуските, за да може да се очертае пътят, по който ще се върви. По-важно за мен беше присъстващите да чуят доколко държавата е в състояние и има ли желание да се справи с проблематиката и да вдъхне някакъв стимул на овцевъдите. Тази година беше особено тежка за тях- заради синия език, но по принцип проблемите при животновъдите са едни и същи. Основните въпроси, които задаваха, се въртяха около пазарите и възможностите през новия програмен период. От своя страна представителите на държавните структури, свързани с бранша, не показаха достатъчна заинтересованост- не само финансова, но всеки един ангажимент, който поемат, е в плюс, особено ако е рационален"
- коментира Симеон Караколев.  

Ще дойде ли отново времето, в което във всяка къща да блеят агнета? Има ли шанс повече хора да започнат отново да се занимават с овцевъдство? Кои са породите овце, подходящи за отглеждане у нас и по-добър вариант ли е да се отглеждат месодайни породи овце? Отговорите ще чуете в звуковия файл.

Иначе във Видинско се отглеждат 15 000 овце майки. Най-разпространени са три породи- синтетична популация Българска млечна овца, Черноглава плевенска овца и Реплянска овца- автохонна порода, която се отглежда единствено в нашия край. Най-големите ферми в областта са с по 300 и 500 животни. Около 20 са фермите с между 100 и 200 овце. Останалите са доста по-малки.

Снимка"В България се отглеждат 800 хиляди овце, а бройката до 1 милион, която се върти в статистиките, е остатъчна бройка от системите на ветеринарите", казва председателят на Националната асоциация за развъждане на синтетична популация българска млечна овца Симеон Караколев. И понеже това е тъжна статистика, завършваме с нещо по-ведро- с предколедното му пожелание към животновъдите:



"Да стискат зъби, а ако нямат- да стискат палци, и да се надяват, че нещата ще тръгнат в друга посока... Но в крайна сметка- нещата са в ръцете на цялото общество."  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00