Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да получим лекарска помощ по празниците

Снимка: Радио ВИДИН

Всеки общопрактикуващ лекар е задължен да предприема мерки за осигуряване на достъп до медицинска помощ извън обявения си работен график. Тази дейност е регламентирана от Наредба №40 на Министерството на здравеопазването. Къде може да получим медицинска помощ през почивните и празнични дни, обясни Десислава Петрова, експерт в Районната здравноосигурителна каса във Видин:

"Първият вариант е в дежурен кабинет на групова практика на джипи-та. Другият вариант е по договор с друго лечебно заведение за болнична помощ, което е разкрило дежурен кабинет и което се намира на не повече от 35 км от практиката на общопрактикуващия лекар. Третият вариант е джипи-тата да осигуряват достъп 24 часа в денонощието на своите пациенти."

Дежурният кабинет е различна структура от спешния център и от спешно отделение, която обслужва здравноосигурените пациенти на джипи- практиките. Допуска се в тези кабинети да дежурят лекари от структурите на спешната помощ.

Здравноосигурените български граждани, които имат Европейска здравноосигурителна карта, могат да получат както спешна, така и неотложна медицинска помощ в кабинетите, където ще дежурят общопрактикуващите лекари в празничните дни.

"Имаме все повече запитвания, свързани с т.нар. Европейска здравна карта. Сега е изключително активен сезон, когато много хора се прибират за празниците от чужбина. Когато имат Европейска здравноосигурителна карта, те могат да получат неотложна помощ. Много често хората са притеснени, защото смятат, че тя им гарантира само получаване на спешна помощ", уточни Десислава Петрова.

Получаването на неотложна медицинска помощ е гарантирано и то обхваща много състояния, които не могат да бъдат отложени за решаването на конкретния здравословен проблем във времето, допълниха от Здравната каса във Видин.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 6 март 2025 година

Документалната  изложба  „Модата в огледалото на едно столетие 1850-1950 година" гостува на Държавен архив Монтана по повод отбелязването на Международния ден на жената – 8 март. На 17 пана са показани различни видове мода в този един век. Четвърти бойкот на големите търговски вериги днес. За втори път има бойкот и срещу банките. Според..

публикувано на 06.03.25 в 18:00

Инспекцията по труда проверява инцидент в Киреево

Инспекцията по труда извършва проверка по инцидент, станал вчера следобед в село Киреево, община Макреш. Това каза директорът на Инспекцията във Видин Надежда Симеонова.  "Във вчерашния ден, около 14 часа, получихме обаждане от телефон 112 за настъпил инцидент в село Киреево. Екип от инспектори замина незабавно към мястото на инцидента, но към..

публикувано на 06.03.25 в 17:49

Ученици в Мездра почетоха подвига на опълченците с макет на Шипка

Вдъхновени от 147-ата годишнина от Освобождението на България и подвига на опълченците на Шипка, учениците от 6 клас на СУ" Иван Вазов"- Мездра изработиха макет на Паметника на Свободата. Това стана под ръководството на учителите Петя Манчева и Данаил Димитров в часовете за следобедни занимания и История и цивилизации. Децата отправиха послание:..

публикувано на 06.03.25 в 16:34

Във Видин представиха годишната програма за закрила на детето

Проект на Общинска програма за закрила на детето за 2025 година беше представен на обществена дискусия във Види н. Изготвен е от комисия с участието на Общината, Регионалното управление на образованието, Регионалната здравна инспекция, МВР, Дирекцията за социално подпомагане и неправителствени организации. Мотивите са съобразени..

публикувано на 06.03.25 в 16:07

Изложба в Монтана разказва историята на модата в България

Модните тенденции в България в продължение на един век показват в изложба в Монтана . Документалната изложба „Модата в огледалото на едно столетие 1850-1950 година" гостува на Държавен архив Монтана по повод отбелязването на Международния ден на жената – 8 март. На 17 пана са показани различни видове мода в този един век. Сред разделите са..

публикувано на 06.03.25 в 16:01

„Поетични пътеки на дебюта“ среща публиката в Монтана с нови творци

Дебютиращи авторки от страната ще представят творчеството си в Монтана . Събитието „Поетични пътеки на дебюта“ се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“ и има за цел да популяризира съвременната българска литература в по-малки населени места, където достъпът до културни събития е ограничен, обясни Надежда Огнянова от Регионалната..

публикувано на 06.03.25 в 15:35

Съюзът на слепите във Видин отбеляза Международния ден за борба с глаукомата

Международният ден за борба с глаукомата - 6 март, бе отбелязан от членовете на Съюза на слепите във Видин . Председателят Радославка Иванова обясни, че заболяването е една от водещите причини за слепота в съвременното общество.  "Медицината е напреднала, както всички знаят, и преди години също са ослепявали със заболяване катаракта. Но сега се..

публикувано на 06.03.25 в 15:05