Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Топ 3 на събитията във Враца за 2014 година

Снимка: Жоро Александров

Отиващата си 2014 година ще бъде запомнена от врачани с поне 3 събития: голямото асфалтиране на улици, наводнението от лятото и повторното отваряне на закритото преди 2 години военно поделение. Няма как тук да не отворим една скоба и да не посочим кой е най-големият гаф през отиващите си 12 месеца. Това безспорно е фактът, че окончателно се спука надуваният балон за бъдещ пуск на "Химко". Спомням си, че прогнозите в тази посока тръгнаха още в средата на 2013-а, но през настоящата година окончателно се разбра, че бившият торов завод край Враца никога повече няма да заработи.

СнимкаПриродата реши да изпита врачани и им изпрати огромен порой. Дъждът, който заваля на 30 юли и спря чак на 2 август, разруши десетки метри пътища, мостове, наводни и срути няколко селски къщи в общината. Най-важното, което показа стихията е, че местната власт във Враца знае как да се справи с кризисна ситуация като наводнение. Защото онова, което сполетя града под Околчица не беше по-малко страшно от случилото се в Мизия, където последствията продължават да тежат на съвестта на институциите.

Голямото асфалтиране на улици във Враца обаче е събитието, което доказа, че когато има воля за подобряване на живота на хората, се намират и пари. Вярно е, че правителството на Пламен Орешарски отпусна 7 000 000 лева по инвестиционната си програма за устойчиво развитие и за първи път от 30-35 години врачани видяха какво е да се асфалтират повече от 1 улица наведнъж, а движението на обществения транспорт да е блокиран от валяци и друга тежка техника. Затова е разбираемо удоволствието, с което кметът на града Николай Иванов оповести старта на така чакания ремонт, заради който Враца изпревари и Монтана, и Видин:

"Градът имаше нужда от тези действия и ги получи. Успяхме да стартираме навреме, защото имахме проектна готовност, навреме проведохме обществените поръчки  и можем да чакаме добрите резултати. По-важното е, че Враца ще има своите нови улици, с нова асфалтова настилка, с нови тротоарни зони, което ще повиши комфорта на живот…"

Не че в момента всички улици във Враца са в перфектно състояние, но е видно, че градската управа има желание да подобри и малките улички, като превърне Враца в приветлив град за живеене.

Мирен протест, организиран от бивши военни на 19 август в защита на военното поделение във ВрацаКато голям успех може да се отчете и повторното отваряне на военното поделение в града под Околчица. Това събитие стана факт, защото гражданското общество се обедини около тезата, че има нужда от такова формирование. И в разгара на лятото, когато служебният военен министър Велизар Шаламанов опита да шикалкави, че парите за него не стигали, врачани се вдигнаха на мирен протест, с който защитиха поделението си. Радослав Гетов, офицер от резерва, оглави недоволните:

"Вече от 3 години се борим за това поделение. Усилията бяха насочени първо към това да не се закрива, после да убедим предишното правителство /на Орешарски/, че трябва да се разкрие отново, а сега и на служебния кабинет…" Последните събития около военното поделение говорят, че реално то няма да заработи на пълни обороти през тази година, защото заделените пари за назначението на 200-300 военнослужещи ги няма. Но въпреки това врачани знаят, че поделението ще го има. И чакат реални действия от управляващите.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00