Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Видин през 2014

Какво се случи във Видин през отминалата година

Колаж- Пламен Генчев

С фойерверки на площад "Бдинци" започна 2014 година във Видин. През пролетта гърмя шампанско за пречиствателна станция- част от строителството по водния цикъл. Започнаха да подготвят и договорите за проекта за зелена и достъпна градска среда, по който трябваше да бъдат обновени алеите в парк "Рова", да има енергоспестяващо осветление и 10 ремонтирани улици в центъра на града.

Препятствие за шофьорите стана булевард "Панония", заради работата по водния цикъл и чакания с години ремонт на надлеза по него. В края на годината пътното съоръжение вече е проходимо за автомобили и пешеходци. Ремонтът му е с пари по програмата "Растеж и устойчиво развитие на регионите". По нея започна и ремонт на пътя към граничното село Салаш, където трябва да има нов Граничен контролно-пропускателен пункт със Сърбия. Още през януари отчуждиха имотите за бъдещия ГКПП, а през юли обявиха и първата копка.

"Няма пречки за строителството", каза тогава министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева, а ремонтът трябваше да е приключил за 4-5 месеца.

Междувременно Мюсюлманското вероизповедание започна съдебни дела, с които поиска имоти във Видин, сред които и сградата на музей "Конака". Делата започнаха с протести, които събраха граждани, партийни симпатизанти и дори футболни запалянковци. На финала Видинският окръжен съд отхвърли искането. Позова се на експертизата, че няма данни сградата на музей "Конака" да се е използвала от турските власти с каквото и да било предназначение.

Прекратено бе и друго дело- по искане на охранителна фирма срещу Община Видин, с което се претендираше за повече от 788 хиляди лева.

"Делото е прекратено с определение на Окръжен съд Видин, тъй като охранителната фирма се е отказала от искането си", уточниха тогава от пресслужбата на Общината.

Съдът се произнесе с решение и за управлението на града, след като в края на юли Държавна агенция "Национална сигурност" започна разследване срещу кмета на Видин. С решение на Апелативния съд в София Герго Гергов бе отстранен от длъжност като кмет на Видин, за да не пречи на разследването. Обвиненията срещу него са за престъпление по служба, при възлагане на обществена поръчка. Половин година Видин е с временно изпълняващ длъжността кмет, а през следващата ни чакат и нови местни избори.

През 2014 избрахме евродепутати, а също и представители в българския парламент. От Видин изпратихме отново в парламента депутатите от предишното Народно събрание Владимир Тошев от ГЕРБ и Филип Попов от Коалицията с ново име "БСП лява България", след като водачите на двете листи Ивайло Московски и Михаил Миков избраха да представят многомандатен район от София. В парламента след преразпределението на гласовете влезе и Иван Иванов- депутат от коалиция АБВ. Представител на Видин в Народното събрание е и Станислав Анастасов, бивш министър на околната среда и водите в кабинета на Орешарски- като водач на листата на Движението за права и свободи той пристигна в града за предизборната си кампания.

Преди изборите взрив потресе България. 15 души загинаха в завода за боеприпаси в Горни Лом. Следствието има предположения за причините. Държавата, общините, близки и непознати се опитаха да помогнат на семействата на загиналите. Те получиха смъртните актове и кръвнина от по 10 000 лева от държавата. Съдебна медицина върна останките на загиналите в навечерието на Коледа, а на 40-тия ден от трагедията в катедралния храм на Видин "Свети Димитър" бе отслужена заупокойна молитва в памет на загиналите.

Малко след сформирането на новия кабинет, от опозицията организираха протест във Видин срещу едно от първите управленски решения. Митницата, която през 2013 година ни върнаха в града, отново бе закрита като териториално подразделение...

Представители на граждански движения излязоха на протест срещу реконструкциите за Общинска автогара пред Паметника на скърбящия воин, до старата жп гара в града.

С новия кабинет последваха и нови назначения на представителите на държавната власт по места. За областен управител на Видин бе назначен Момчил Станков. Мандатът му започна с ледено бедствие. Аварии оставиха в мрак десетки населени места. След 12 дни борба с леда, областният управител отмени плана за действие при бедствия и благодари за ефективната намеса. Той представи и приоритетите си като областен управител.

През 2014 година по Дунав мост 2 тръгнаха влакове. А Радио ВИДИН отпразнува петата си година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43