Походът е посветен на 120 години от изкачването на Черни връх от големия български писател Алеко Константинов и поставянето на началото на организирания туризъм в България.
Събитието ще се проведе за втора поредна година по случай 152-годишнината от рождението на писателя. Идеята на организаторите е изкачването да се превърне в традиция, целяща да обедини любителите на туризма в България около историческите ценности и знания, които могат да бъдат придобити в условията на отдих и опознаване на природните блага на страната.
Продължителността на прехода е 4-5 часа в едната посока. Участниците ще имат възможност да изберат дали да използват лифт на качване или слизане.
Изкачването на върха ще стане на 17 януари- събота. И тази година сборният пункт, от където всички желаещи да се включат, ще започнат заедно изкачването, е последната спирка на автобус №93- "Лифт Драгалевци". Тъй като началният час е 8:00, тези, които ще използват автобуса, за да се придвижат до сборния пункт, могат да бъдат в 7:20 часа на автостанция "Хладилника", където заедно с част от екипа на "Българска история" организирано ще пътуват с градския транспорт.
Организаторите отправят призив никой да не подценява планината и опасностите, които тя крие, и всички, решили да вземат участие, да предвидят удобно и топло облекло.
През 2014 година над 250 души се включиха в изкачването на Черни връх в памет на Щастливеца.
Да припомним от сайта на Природен парк Витоша:
Алековата пристрастеност към пешеходните преходи из природните красоти на любимата му Витоша оставят дълбока следа в историята на българското туристическо движение и името му става символ и негова емблема. Алековият призив “Опознай родината, за да я обикнеш!” и днес се знае от малки и големи, тръгнали по туристическите пътеки на България. С цел създаването на организирано туристическо движение в страната, Алеко, съпровождан от неговия съмишленик, другар и добър планинар- софийския адвокат Никола Тантилов, правят проучвателно четиридневно преминаване през Витоша. На 12 юли 1889 година двамата тръгнали в 5 часа сутринта от Борисовата градина. Преминали през Урвичкия манастир "Св. Никола" в Лозенската планина, който се намира съвсем на близо до десния бряг на река Искър. По-нататък маршрутът им преминал през Кокалянски манастир "Св. Архангел Михаил" в Плана планина и оттам- в село Железница. По-нататък през непознатата и още девствена Витоша, преминавайки през връх Скопарника, достигнали до първенеца на планината- Черни връх. По предварителни описания и ползвайки малкото и немного точни предимно руски военни топографски карти, двамата другари правилно се ориентирали и установили, че се намират на върха. Продължавайки по-надолу по водосбора и край Владайската река, в края на четвъртия ден достигнали до село Владая. Това първо преминаване на Алеко Константинов през витошкия първенец е подробно и живописно отразено в пресата от неговия тогавашен спътник Никола Тантилов през 1907 година, по повод десетгодишнината от гибелта на Алеко.
След значителна подготовка и разгласа паметното изкачване се осъществява шест години по-късно на 28 август 1895 година. Без необходимите познания за екипировка като най-необходимото, облекло, обувки, храна, на тази паметна дата на Черни връх се отзовават 300 души. Между тях е бил и патриархът на българската литература, сладкодумецът и изключителният пътеписец Иван Вазов. Намеренията на Алеко са били на това място и тогава да стане учредяването на първото туристическо дружество в страната с председател Иван Вазов. Неочакваното и много бързо влошаване на времето осуетило това намерение на Алеко Константинов. Въпреки това събитието е било достатъчно от историческа гледна точка, за да се счита като рождена дата на организираното туристическо движение в България. Самият Алеко няколко дни по-късно в софийската преса описва случая с възкликването:
"Невероятно, но факт, 300 души на Черни връх!"
Започна плащането на местните данъци и такси за 2025 година, съобщиха от общинската администрация на Враца. От там призоваха данъкоплатците да изпълнят задълженията си като внесат нужното за налозите върху недвижими имоти, такса битови отпадъци, данък за МПС, както и патентния данък и налога за таксиметров превоз. От администрацията..
Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са избраните от епархийските избиратели на Видинска епархия кандидати за нов Видински митрополит, посочва на сайта си Българската православна църква - Българска патриаршия . Браницкият епископ Пахомий получи 24 гласа, а Мелнишкият епископ Герасим - 18 гласа. Те събраха изискваните от Устава..
Във Видин започна изборът на нов Видински митрополит, след като настоящият патриарх Даниил, който ръководеше епархията повече от шест години, оглави Българската православна църква. Седем са кандидатите - Велички епископ Сионий, Мелнишки епископ Герасим, Константийски епископ Михаил, Браницки епископ Пахомий, Главиницки епископ Макарий, Велбъждски..
Конкурс за най-качествено домашно вино правят във Вършец. Той е по повод празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан и се организира традиционно от Община Вършец. В него могат да участват производители на домашно вино, реколта 2024 година, бяло и червено. Не се допускат до участие ароматизирани вина. Пробите ще се приемат в Туристическия..
Очаква се днес да станат ясни имената на двамата кандидати за нов Видински митрополит, съобщи пресслужбата на Българската православна църква - Българска патриаршия (БПЦ-БП). 8 епископи са кандидати за Видински митрополит. С писмо на Смоленския епископ Висарион до Българския патриарх и Св. Синод на БПЦ се отказа в края на миналата седдмица..
На Сретение Госпоне мездренското село Игнатица празнува. В 12:00 часа п о традиция ще се освети курбан на оброчното място до Светещият кръст над Черепишкия манастир. Организаторите канят от 13:00 часа в обновеният салон към читалището на село Игнатица с пожеланието: "Нека за един ден да забравим забързаното напрегнато..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството..