Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безсилни ли са общините пред свлачищата

Пропадналият участък от пътя Белоградчик-Орешец на 22 април 2014 година след проливните дъждове
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Свлачищата са гравитационни процеси, свързани с нарушаване на устойчивостта на естествените склонове и откоси и придвижване на земни маси. Сред главните фактори, които допринасят за възникване и активизиране на свлачищните процеси, са: сеизмични процеси, интензивността на валежите, добив на полезни изкопаеми и инертни материали или претоварване на склоновете от строителство на сгради и съоръжения. Свлачищните процеси не са равномерно разпределени по цялата територия на страната. Къде е пресечната точка и каква е ролята на общините и каква на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за овладяването на свлачищата? Потърсихме за коментар Ивелин Гаврилов, управител на "Геозащита Плевен".

"Министерството на регионалното развитие и благоустройството осигурява средства за извършване на консултантски услуги и режимни изследвания на свлачищата. Около голяма част от тях има изградени наблюдателни съоръжения и по този начин се извършва и превантивна дейност"
- каза за Радио ВИДИН  Ивелин Гаврилов.

Сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с кмета на община Белоградчик Борис Николов.

"В нашите общини, особено в малките и средните общини, няма никаква готовност за предотвратяване на свлачищните процеси. Това е сериозно геодезическо изследване и предвиждане, което нито една от тези общини нямат потенциал да го правят. Освен, че трябва първо да бъде проучено и прогнозирано едно свлачище, след това, за да бъде предотвратено, то трябва да се вземат и необходимите строително-монтажни дейности. ... Показателни са нашите свлачища в общината, които не можехме да ги предотвратим предварително... Случилите се свлачища, особено най-сериозните ни свлачища по пътя за село Праужда, вече три пъти се изграждат там съоръжения, предпазни стени и така нататък, с необходимите строително-монтажни работи, които струват стотици хиляди лева, и ако не беше съдействието и помощта, и финансирането от Междуведомствената комисия, просто Общината не можеше нищо да направи"
- каза кметът на община Белоградчик.

Три свлачищни района, в следствие на многото валежи от дъждове, се появиха в община Мездра, предаде Петко Котларски. Те са в землището на село Игнатица, на пътя Рашково - Зверино - Игнатица - Оселна, в землището на село Очин дол, на пътя Елисейна /Оплетня/ - Очин дол и в землището на село Крета, на пътя Мездра - Крета. Съгласно законовите разпоредби, Общината е изпратила писмо до "Геозащита Плевен" ЕООД от където, след оглед на техни специалисти на място, е получено предписание за последващи действия, съобщи главен експерт "Сигурност и защита на населението" Тодор Христов. Със собствени сили и средства, Общината е изкопала отводнителни канали и, ако се наложи, ще извършва отводняване. Изпратено е искане до Министерството на регионалното развитие и "Геозащита Плевен" за извършване на инженерно - геоложко проучване, след което ще бъде изработен проект за укрепване с подпорна стена на свлачищните райони. До тук свършват финансовите и технически възможности на Общината и вече се явява необходимост от намесата на държавата. След изработването на проекта следва кандидатстване пред Министерството на регионалното развитие за отпускане на средства за извършване на строителните работи по укрепване на самите свлачища. До изтичане на процедурите, специалистите на Общината ще извършват постоянно наблюдение в районите на свлачищата и при необходимост ще предприемат необходимите временни действия.

Община Оряхово е нарицателна по отношение на проблема със свлачищата. Точно по тази причина, кметът Росен Добрев не пожела да коментира ситуацията. Оказва се, че след 6 години говорене по темата, ползата е нулева, а вредите за имиджа на Общината- значителни, що се отнася до привличане на инвеститори. Кметът не отрече обаче и факта, че от няколко месеца МРРБ се е активизирало и дори в сряда му предстои нова среща със специалисти от Министерството.
 
Община Лом е следващата дунавска община, където има регистрирани активни свлачища, предаде Владимир Недев. Общият им брой е 28. Най-много те са при село Сливата- 15, в село Орсоя- 8, а в Лом са 5. Активни са свлачищата в Орсоя и Сливата.

Проблем със свлачищата има също и в община Димово, област Видин. Там обаче разчитат предимно на собствените си сили за справяне с проблема. За два от обектите, където се изискват повече средства за възстановяването им, Общината е кандидатствала с проекти за финансиране към Министерството на околната среда и водите, обясни пред Катя Борисова кметът, Лозан Лозанов.

"За тези обекти са нужни повече средства- от порядъка на 50 000- 60 000 лв., които не можем да набавим сами", допълни Лозанов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55