Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Куделин- шофьор до шофьора- някога, но не сега...

Снимка: Пламен Генчев
Село Куделин е част от община Брегово. Населението в днешни дни наброява около 340 души по официални данни на кметството. Хората са предимно възрастни. Малко са младите, които остават тук поради безработицата в общината. Живеят скромно, някои дори мизерно. За живота си разказват много, тежи им най-вече липсата на децата им, избягали в търсене на работа, и немотията.

"Малко сме в село, затриха се младите. Подредено ни е селото, но обезлюдява... Живеем трудно, жена ми е болна, аз- без работа. Да отидете вкъщи да видите, хляб нямаме, живея като скот. В кой век живеем, накъде отива тая държава?! Възражда ли се или се разпада като кори за баница, тъмна Индия... Кой както си е подредил, така и живее. Гледаме животинки, градинка, от пенсията за храна отделяме. Но самотата ни убива, децата ги няма. Малко хора сме, не се събираме никъде"- разказаха пред екип на Радио ВИДИН жителите на Куделин. Както навсякъде, едни са доволни от кмета, други- не.

СнимкаА иначе Куделин е селище със славна история. Някога се казвало Раковица- това пише в книгите на краеведите за някогашните имена на селища от XV-XVI век. Настоящото си име селото придобива през 1934 година. Разцветът е по времето на социализма, след което славата му постепенно замира. Кмет е Красимир Асенов, който управлява кметството четвърти мандат.

"По времето на социализма селото ни стоеше много добре. Във всяка къща е имало по един шофьор, автобус от Брегово извозваше хората всяка сутрин, това беше гордост за нас. Строяха се къщи, в разцвета си бяхме. И така до прехода. За щастие все още има работа, в Дома за хора с умствени увреждания, и така оцеляхме, както се казва. Сега обаче има нов, болезнен етап- деинституционализацията. Зад тази сложна дума се крие безработица. Ние сме пионерите в Бреговска община с въвеждането на изискванията на Европейския съюз- Защитените жилища. Вярно, че социалната сфера не произвежда брутен продукт, на за момента е спасение. В Дома работят над 100 души, но с този процес ще има освобождаване на работни места. Лошото е друго- демографските процеси- на година ни напускат по десет човека. След десет години ще са сто, след двадесет години какво става?"- недоумява кметът.

СнимкаВ Куделин живеят много достойни и трудолюбиви хора, но за съжаление гласът на малкия човек все по-рядко се чува.
Демографските процеси вървят с пълна сила. Данъчни преференции за бизнеса или други спешни икономически мерки ще доведат до съживяване на българското село, смята кметът Красимир Асенов:

"Какво пречи да се стимулира бизнеса- който дойде тук, да няма данъци. Как по времето на соц-а Тодор Живков с 22-ро постановление върна толкова народ насам, по 5000 лева на семейство. Много време мина оттогава, но какво пречи нещо подобно да се измисли"
- предлага Красимир Асенов.

Нужни са спешни мерки, които да задържат живота в селото, иначе след десет години всички ще съжаляват, че са позволили това да се случи- уверени са хората в Куделин.

Още за живота в бреговското село може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45