Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Математическата гимназия във Видин отбеляза патронния си празник

16
Снимка: Радио ВИДИН

В присъствието на много гости, днес официално бе открита ремонтираната сграда на Природоматематическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. На днешния ден преди 143 години Антим е избран от Църковно-народния събор за първи български екзарх, затова и училището на 16 февруари отбелязва своя патронен празник.

"През 1972 година, която е знакова за Видин, отваря врати още един храм на просвещението- математическа гимназия, понастоящем ПМГ "Екзарх Антим I". 43 години пишем история. 43 години обучаваме и възпитаваме талантливите деца на града. 2012 година също е знакова за нас- оставихме едно малко, зелено, уютно училище, което с умиление наричахме понякога "дядовата ръкавичка" и дойдохме в една голяма сграда", каза в приветствието си директорът на Природоматематическата гимназия Румяна Петрова.

Сградата, в която се премести училището е ремонтирана основно през следващите години, допълни Румяна Петрова и благодари на двама депутати от Видинска област, помогнали училището да добие нов облик- Владимир Тошев и Михаил Миков.

"Много се радвам, че на патронния ви празник съм с вас. Още повече се радвам, че вие ще имате възможност да попивате знания в една много по- нормална обстановка. Бъдете достойни за името на Антим I, бъдете упорити, силни и успешни", каза народният представител Михаил Миков.

Видинският митрополит Дометиан отслужи водосвет и честити празника на ПМГ "Екзарх Антим I":

"Тук има талантливи учители и наставници, които вие аплодирахте достойно. Тук вие се подготвяте в учение и патриотизъм, за да растете, създавате семейства, да служите на града и на родна България. Обичайте своя роден град и останете тук, а не по тежка чужбина, както са тръгнали мнозина."

Лентата на ремонтираната училищна сграда прерязаха народният представител Михаил Миков и изпълняващият длъжността кмет на Видин Добромир Дилов. След това във фоайето на първия етаж бе открит кът на спортната слава.

"Един изключителен кът, който успяхме да подредим. Аз съм в това училище вече от 32 години и зная как един човек се бореше през всичките тези години- това е моят колега Илиян Ангелов, той направи изключително много и специално на него, много му благодаря", каза Румяна Петрова, като поздрави дългогодишния учител по физическо възпитание.

Четирикратната световна шампионка по самбо Цветелина Цветанова, която е възпитаник на училището, подари една от своите купи, спечелени от световно първенство и пожела Природоматематическата гимназия да има нови и по-добри спортисти. Тържеството завърши с поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на Екзарх Антим I.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Безплатни фиданки раздадоха във Видин от "Гората.бг"

Над 12 000 хиляди дръвчета раздадоха във Видин от инициативата "Гората.бг". Кампанията е поредната. Диана Ангелова , която помага като доброволец при раздаването на дръвчетата обясни: "Всички са плодни или медоносни дръвчета. Пчеларите проявяват голям интерес към тях, както се знае, пчелите са вече доста застрашени по редица обстоятелства. Няма..

публикувано на 09.03.25 в 13:28

Полицията издирва Мариян от Кула, който е в неизвестност

20-годишният Мариян Пасков от град Кула е обявен за издирване от пети март. Издирва се след постъпила оперативна информация в Полицейското управление в Кула, че младежът е в неизвестност, потвърди директорът на Областната дирекция на МВР във Видин старши комисар Петър Коцин. Има образувано досъдебно производство, съобщи в петък говорителят на..

обновено на 09.03.25 в 11:48

В Липен чакат пристигането на двойка щъркели

Единственото щъркелово гнездо в монтанското село Липен бе почистено с помощта на вишка. Жителите на населеното място с нетърпение чакат пристигането на двойката щъркели. Децата и цялото село се радват на щъркелите, разказа Андрей Петков. Преди години той купил мястото където се намира черницата и единственото в Липен гнездо на щъркели..

публикувано на 09.03.25 в 10:51

ОИЦ - Видин с открити приемни в общините

Екипът на Областен информационен център (ОИЦ) - Видин организира от утре открити приемни във всичките 11 общини на  областта. Ще бъдат разяснени възможностите за финансиране от Европейския съюз. Информационната кампания ще е под мотото "Да създаваме заедно!". Експертът в ОИЦ - Цветомир Ценков обясни: "От една страна целим да се..

публикувано на 09.03.25 в 09:49

Онкологичният център във Враца ще освети сградата си в синьо

Комплексен онкологичен център (КОЦ) - Враца ще освети в синьо сградата си като символ на подкрепа за информираността и превенцията в борбата срещу рака на дебелото черво.   Събитието ще се състои на 10 март 2025 г. (понеделник) от 19:30 ч. пред главния вход на КОЦ-Враца и е част от инициативите на центъра през месец март, посветени на повишаване на..

публикувано на 09.03.25 в 07:55

Отличиха победителите в автошоуто в Синаговци

Приключи автошоуто в село Синаговци, посветено на деня на жената -8 март. За това как протече и за победителите ни разказа Иван Иванов-кмет на селото: "Автошоуто премина с перфектна организация както винаги и с много публика. То беше по случай Международния ден на жената и с кауза която ние винаги следваме- да спрем войната по пътищата. Имаше 8..

публикувано на 08.03.25 в 16:35

В Кула отбелязаха Тодоровден с кушии

С традиционните конски кушии отбелязаха Тодоровден в Кула.  Събитието се проведе в местността "Марковище" , организатори са Община Кула и Народно читалище "Просвета 1882" – гр. Кула, а тази година взеха участие рекорден брой участници.  Състезанието се проведе в две категории - коне и каруци.  Наградите връчи заместник-кметът на община Кула Людмил..

публикувано на 08.03.25 в 14:40