Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бранковци се вдигнаха на протест срещу незаконната сеч

Снимка: Йорданка Петрова
В рубриката ни "Добро утро, кмете!" днес говорим за проблем, който е в цялата страна- незаконната сеч у нас, за което алармират безброй организации, експерти и граждани. "Дървената мафия" ощетява държавата и собствениците на гори постоянно, а горските стопанства се оказват безсилни да се справят с проблема. Подобна е ситуацията във видинските общини. Днес говорим за Грамадската община. В село Бранковци са изсечени над 700 кубика дърва, твърдят от местната ловна дружинка. Днес там провеждат протест срещу бракониерите.

"Всичко е изсечено. Ние не можем да кажем кой сече. И нощно време се изкарват с камиони. никой не обръща внимание, никой не проверява... По няколко пъти се връщат нощем в 3 часа през нощта. Работят на крушки, на осветление. Тук на площада е имало по 7-8 ТИР-а", разказаха протестиращи.

Според хората масовата сеч е била в периода от юли до ноември миналата година. 100 души са се подписали под искането да се установи точно колко гора е изсечена и да се спре незаконният добив на дървесина.

"Изсечени са към 1000 плътни кубика дървесина от землището на село Бранковци. Трябваше да се направи проверка на 30 незаконни сечища, а се направи само на две. От тези двете се установи, че са изсечени 100 кубика плътни, това са два ТИР-а и половина", каза организаторът на протеста- общинският съветник Тони Вълков.

Снимка50-тина души протестираха на площада със запалени свещи, в памет на изсечената гора.

"Хората тук се бунтуват, защото на някои от 8 декара гора нищо няма. Цяла нощ вървят тирове. Затова протестираме със запалени свещи, в памет на горите. Гората е живо същество, пази нас, хората, дивеча, пречиства въздуха. Длъжни сме да я почитаме . Затова днес сме тук, на 26-ти февруари ще протестираме във Видин, а после и на жълтите павета
"- допълни Тони Вълков.

До момента няма санкционирани за незаконната сеч.

"Тук имаме незаконна сеч, но нямаме незаконна дървесина, което означава, че цялата тази дървесина е изкарана с превозни билети. Това означава, че е имала законен произход. Лицето, което е издавало тези документи не е служител на горското стопанство. Това частно лице е било достатъчно недобросъвестно да узакони една незаконна дървесина", обясни директорът на Държавно горско стопанство Видин Веселка Борисова.

Горските инспектори са установили, че са изсечени незаконно 260 плътни кубически метра дървесина. Протоколите са изпратени до прокуратурата в град Кула и до Дирекцията по горите в Берковица.

Разговаряхме с общинския кмет Николай Гергов ден преди народното недоволство:

"Проблемът със сечта е перманентен. В Бранковци лятото хванахме едни от малцинството, от Дунавци, бяха отсекли към 10 липи. Благодарение на охранителите, които бяха по програма, те ги бяха засекли и ги изловихме. Иначе, конкретно за днешния протест- сигнализираха местни ловци. Казват, че се закупува някакъв масив, а след това се краде поголовно от другите собственици на гори. Такъв проблем има и в местността "Божурица", където също има набези на "дървената мафия". Има доста изсечена гора, някъде се вижда как светлее хоризонтът. Опитваме се да реагираме при всеки сигнал"
- обясни общинският кмет.

Според кмета на община Грамада Николай Гергов самото законодателство позволява да се случват тези проблеми- защото разрешителните за сеч сe издават от лицензирани лесничеи, а контролът остава на горското стопанство и общините:

"Проблемът е, че като се получи такова разрешение за сеч, влиза определена фирма, тя обаче не ползва самия масив, който й е разрешен, а прави изсичане и навън. Идват и започват да сечат, не уведомяват никой. Единствено нас- общините ни уведомяват за достъп до общинските пътища, за да могат да изкарват гората."

Частните лесничеи и горските не могат да опазят гората от бракониерите, които секат целогодишно. Правомощията на кметските наместници също са ограничени в подобни ситуации.

"Те идват при мен и аз като кметски наместник, административен работник, издавам удостоверения за наследници, отиват в Поземлената комисия, продават си гората, идват- сечат. Един-единствен собственик дойде при мен със специална JPS система и отидохме в местността, където си намери точките на сечището. Това беше единственият, който направи това. Един друг- лесничей, ми донесе осведомителна табела- къде се намира гората, от кога до кога ще е сечището, и аз му подписах разрешителното. Дотолкова са нашите правомощия. Иначе хората ми се обаждат за нередности, и аз съм се обаждал на горския. Но тук няма сезони, сече се през цялата година. От ловната дружинка ми казаха, че е страхотно изсичане, поголовно, няма тънко, няма дебело дърво- всичко"- обясни кметският наместник на Бранковци Денчо Цеков.

Още коментари за незаконната сеч на гората в Бранковци може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59