Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чипровски килими на повече от 200 години показват в изложба

Снимка: Ваня Минева

Петдесет старинни чипровски килима от колекцията на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, тъкани преди повече от двеста години, ще бъдат показани в изложбата "Чипровски килими. Традиции и съвременност", която се открива утре в Националния етнографски музей в София. В експозицията са включени и килими от миналото столетие от Историческия музей в град Чипровци. Ще бъдат показани близо четиридесет килима от фонда на общинския музей, които пресъздават старите модели, каза директорът на институцията Анюта Каменова - Борин.

"Например "Анадолско коло", "Рескаво коло", "Пиротски килими" и съответно от най-благодатния период, за който казват специалистите, "Дървото с клонки", "Пилета", "Есенна лоза". Ние сме подбрали големи по размери килими, за да бъдат представени достойно в залите на Етнографския музей, и в същото време участваме с предмети и уреди, с които се изработва чипорвският килим - чекръци, мотовилки, дараци и т.н."

В изложбата ще бъде представена и известната чипровска тъкачка Стефка Барбинска. Тя тъче чипровски килими още от 60-те години на миналия век и същевременно работи с известни български художници за запазване на традиционния чипровски килим.  

"Сега тя представя заедно с нас пана, които са по проекти на известни наши художници - "Орхидеи", "Пиле", "Пролетни лози", които са част от традиционния чипровски килим."


Чипровското килимарство е с многовековна традиция. Килимите се изработват чрез старинната техника на тъкане на вертикален стан. Преждата се оцветява с естествени багрила. Мотивите са предимно геометрични и силно схематизирани изображения на растения, птици, животни и хора.

Изложбата "Чипровски килими. Традиции и съвременност" е посветена на обявяването на чипровското килимарство като част от световното нематериалното културно наследство на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура- ЮНЕСКО, каза Анюта Каменова- Борин.

"През 2012 година чипровският килим беше включен в списъка на Министерството на културата като едно от представените знания и умения, свързани с нематериалното културно наследство. През 2013 години този въпрос отново беше задвижен. Международният комитет на ЮНЕСКО на деветата си сесия през ноември 2014 година вписа в представителната листа чипровския килим като част от световното нематериално културно наследство."

Изложбата, представяща чипровския килим, е подредена в осем зали на Националния етнографски музей. Тя ще остане отворена за посещения до 5 октомври.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Музеят във Враца отчете ръст на посетителите

Регионалният исторически музей  (РИМ) във Враца е бил посетен от 22 251 души през миналата година, сочи отчетът на институцията, който беше представен от директора Георги Ганецовски. Това е ръст от 28% в сравнение с посетителите през 2023-а.  През миналата година са реализирани 75 събития и 56 временни експозиции и мобилни изложби. Увеличена е..

публикувано на 03.02.25 в 13:00

Дрогиран шофьор блъсна пиян пешеходец в село Студено буче

Пешеходец е пострадал, след като е бил ударен от кола на пътя в монтанското село Студено буче . Инцидентът е станал вчера, 2 февруари, вечерта. Пробата на 36-годишния шофьор, местен жител, е положителна за канабис. Тестът за алкохол на 34-годишния пешеходец от област Враца е отчел 2,25 промила. Шофьорът е закарал пострадалия до болница, където е..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Полицията иззе незаконно оръжие в Кула

Криминалисти иззеха незаконно притежавана пушка и патрон за нарезно оръжие в Кула . Претърсването е извършено в  частен имот , обитаван от 40-годишен местен жител.  Образувано е досъдебно производство.

публикувано на 03.02.25 в 10:44

Учениците в област Монтана преминават на дистанционно обучение

Учениците в  област Монтана  минават на  онлайн обучение  от днес. Решението бе взето от медицинския щаб при областния управител. Увеличаващият се брой на болните ученици и учители в област Монтана е причината от днес, 3 февруари, учениците да остават по домовете си.  Директорите на училищата са предупредени да осигурят лаптопи на учениците,..

публикувано на 03.02.25 в 09:48

Общински съветници в Макреш сигнализират за проблеми с ремонт на улици

Общинските съветници в Макреш се събраха на първото си редовно заседание за 2025 година. Те заседаваха по 5 точки като най- дискутирана бе точка "Разни". Дебатите бяха за проведеното извънредно заседание на създадената временна комисия за проверка на строително-монтажните и пътно строителни дейности извършени с капиталови средства на община..

публикувано на 03.02.25 в 07:30

Започна данъчната кампания във Враца

Започна плащането на местните данъци и такси за 2025 година, съобщиха от общинската администрация на Враца. От там призоваха данъкоплатците да изпълнят задълженията си като внесат нужното за налозите върху недвижими имоти, такса битови отпадъци, данък за МПС, както и патентния данък и налога за таксиметров превоз. От администрацията..

публикувано на 02.02.25 в 13:45

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са двамата претенденти за Видински митрополит

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са избраните от епархийските избиратели на Видинска епархия кандидати за нов Видински митрополит, посочва на сайта си  Българската православна църква - Българска патриаршия . Браницкият епископ Пахомий получи 24 гласа, а Мелнишкият епископ Герасим - 18 гласа. Те събраха изискваните от Устава..

публикувано на 02.02.25 в 13:37