Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стволовите клетки- резервни части за живот

9
Снимка: Радио ВИДИН
За използването на стволовите клетки- тази иновация и революция в медицината, се говори все по-често напоследък. Извличането и съхранението им е една бъдеща медицинска застраховка- гаранция живот, наричат ги резервни части на организма, с тях лекуваме десетки болести. Материалът може да се използва за лечението на 80 сравнително редки заболявания, но се очаква след 10-15 години той да има много по-голямо приложение.

Напоследък, още преди раждане на детето, родителите обмислят възможността да го подсигурят по най-добрия начин за в бъдеще. Сключват се договори с тъканни банки, и когато дойде моментът, още с проплакването на бебето, от пъпната връв се взима кръв, извличат се стволовите клетки, замразяват се за 20-25 години, като има варианти и за разсрочено плащане. Риск от неуспех има в случаите, когато раждането е настъпило преждевременно или са възникнали усложнения. Тогава количеството на събрани клетки е много малко. При жизненост под 60% клетките не се обработват.

Снимка"Стволови клетки се взимат от различни органи, но най-ефективни са те, когато се извличат от плацентарна кръв и част от пъпната връв на бебето при раждане" - това е най-добрата алтернатива, казва началникът на Акушеро-гинекологичното отделение в МБАЛ "Св. Петка" във Видин- д-р Слави Любенов. По думите му бъдещето е в тази насока. В практиката си видинският лекар е имал само няколко случая на родилки, които са се възползвали от тази медицинска процедура.

Последният случай на извличане и съхранение на стволови клетки във видинската болница е от януари 2013-а година. Майката се казва Силвия Илиева и се надява никога да не й се налага да използва взетия от сина й Християн биологичен материал.

"Напоследък все по-често се срещаме със страдащи семейства, които губят децата си, заради коварно заболяване"- казва Силвия, като обяснява избора си да съхрани стволови клетки за малкия Хихи с думите, че трябва да претърпим лишения, за да има здраво бъдеще за децата ни.

В това е убедена и друга майка от Видин- Грета Ангелова, която замразява стволови клетки на вече 2-годишния си син Кристиан в София. Тя се надява те никога да не влизат в употреба, но е категорична, че възможността, която се предоставя с таза иновация в медицината, е най-добрият вариант при евентуално сериозно заболяване, да се отреагира адекватно.

СнимкаВ страната има общо 12 частни тъканни банки, които съхраняват кръв от пъпна връв. В една от тях работи медицинският представител Мартин Шуманов. Наскоро той беше гост във Видин като лектор в библиотеката, където пред бъдещи и настоящи родители разясни ползите за цялото семейство от съхранението на стволовите клетки.

"Първото съхранение е през 90-е години на 20-и век", каза Шуманов и даде повече яснота за тази "биологична застраховка живот". Стволови клетки могат да се извлекат от млечен зъб и от мастна тъкан при липосукция, но в момента това не се прилага в стандартните медицински практики, допълни още той.

У нас годишно стволови клетки от пъпна връв съхраняват около 1300-1400 семейства. Това им струва между 4000-5000 лева. Съществува и вариант да се закупят от обществени и хибридни банки, но цената им е в пъти по-висока и варира между 15 000-20 000 евро, шансът за съвместимост между донор и реципиент е минимален.

Вероятността едно дете да заболее и да бъде трансплантирано със собствени стволови клетки до навършване на 20-годишна възраст е 4 на 10 000, сочи статистиката. С нарастване на възрастта тази вероятност става все по-голяма- 1 на 400.

Съвместимостта между дете и родител е 50%, а между братя и сестри- 25%.

Извличане и съхранение на стволови клетки- пари, хвърлени на вятъра, модна прищявка или инвестиция в здравето? Важен е крайният резултат- спасяването на човешкия живот. Животът на нашите деца. А той няма цена, която да не си струва да бъде платена.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Опозицията подготвя вот на недоверие през септември

Всички опозиционни партии, с изключение на "Възраждане", ще внесат общ вот на недоверие през септември за провала във вътрешната сигурност.  Основната тема, която обединява партиите, е "завладяната държава", обясни Радостин Василев , лидерът на МЕЧ, основната партия инициатор на единен вот на недоверие срещу Тройната коалиция. "Разговаряме в..

публикувано на 31.07.25 в 10:00

Ще достигне ли Социалният план за климата до най-уязвимите българи?

България ще разпредели 5 млрд. лв. за подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия в периода 2026-2032 година. Тези домакинства се очаква да бъдат засегнати от въвеждането на новата схема за търговия с емисии (СТЕ 2) на ниво Европейски съюз. Новата схема за търговия с емисии ще постави цена върху емисиите на..

публикувано на 30.07.25 в 10:45

Горещо политическо лято

Градусът на политическото напрежение се покачи в средата на горещото лято и края на парламентарния сезон. Този път в ябълка на раздора се превърна Антикорупционната комисия . За закриването ѝ първо се обявиха от "Демократична България", след като по-рано този месец започна акция срещу излъчения от ПП-ДБ варненски кмет Благомир Коцев, която доведе до..

публикувано на 29.07.25 в 12:23

Ще станат ли продължителните екстремни температури новата реалност?

Свикнали сме да приемаме лятото като нещо нормално, но през последните години то все по-често идва с предупреждения - да не излизаме навън, да избягваме физическо натоварване, да внимаваме с възрастните хора и децата. Горещините вече не са просто неудобство - могат да бъдат сериозна заплаха. В разгара на лятото температурите неумолимо се покачват, а..

публикувано на 28.07.25 в 11:40

Село Плешивец - трудолюбиви хора и желание за по-добър живот

Екипът на радио Видин е в село Плешивец, община Ружинци, област Видин. К расиво селце, разположено в полупланински терен, с красиви и здрави къщи, големи дворове, чист и подреден площад. В селото работи уютен и много добре снабден магазин, в който местните хора могат да поседнат на приказка и да обсъдят това, което ги вълнува. Собствениците са..

публикувано на 25.07.25 в 12:50

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45