Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Четири лапи" в Дунавци

Ветеринарите поставят на бездомните животни специални микрочипове

Снимка: Фондация "Четири лапи"
Екип на фондация "Четири лапи" работи от седмица във Видин. Ветеринарните специалисти кастрират, обезпаразитяват и ваксинират срещу бяс бездомни кучета. В акцията са включени девет населени места от общината. Сред тях е и град Дунавци.

"При първата акция бяха заловени, кастрирани, обезпаразитени и ваксинирани 20 кучета. След като животните се възстановиха от медицинските процедури, ги върнаха на местата, където бяха заловени. Имаме обещание, че ветеринарните специалисти ще дойдат при нас за още два дни. Надявам се, че ще успеят да обхванат общо поне 100 кучета", обясни кметът Димчо Скорчев.

"Предупредил съм населението да приберат в дворовете домашните си кучета, защото все още нямаме успех с регистрацията им. Многократно съм пускал заповеди, предупреждавал съм всеки, който има куче, да е прибрано, да е вързано... Но трудно се работи по този въпрос", уточни кметът на Дунавци.

Според неофициално преброяване, извършено по негово разпореждане, поне 120 бездомни четириноги се разхождат свободно на територията на градчето. За да бъде по-успешна работата на доброволците от Фондация "Четири лапи", кметът е пренасочил трима души от временната заетост, които да помагат на ветеринарите при откриването и залавянето на кучетата. Кметът се надява, след намесата на Фондацият, популацията на бездомните кучета в Дунавци да намалее. Преди да ги върнат в естествената им среда, ветеринарите поставят на бездомните животни специални микрочипове за включване в Националната база данни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 17 юли 2025 година

Обновяването на Дома за стари хора в село Дреновец е пред завършване. До месец-два ще приключат всички ремонтни дейности, обясни кметът на Община Ружинци Александър Александров. По думите му отвън всичко е готово -оградата е изградена, теренът е подравнен. Вътрешната част на сградата е готова - построен е асансьора, изцяло е ремонтиран кухненският..

публикувано на 17.07.25 в 18:05

Всички постройки край язовир "Огоста" са незаконни

Над 120 каравани и масивни постройки са установени по бреговете на язовир „Огоста". Това стана ясно от извършените проверки, с участието на представители на над 10 институции.  Всичките се намират в чашка на язовира .  "Абсолютно всичко е незаконно...",   съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов.  Язовир „Огоста" е от национално..

публикувано на 17.07.25 в 17:00

Три соларни смарт пейки монтираха в община Ружинци

Три нови смарт пейки са монтирани в Дреновец, Бело поле и Ружинци. Всяка от пейките е снабдена с USB портове за зареждане на мобилни устройства, както и с безжични зарядни устройства за безконтактно и бързо зареждане на телефони. Пейките излъчват Wi-Fi сигнал за връзка с интернет на разстояние до 15 метра, обясни кметът на община Ружинци Александър..

публикувано на 17.07.25 в 16:45

Въведоха воден режим във врачанско село

Врачанското село Веслец преминава на воден режим.  Това се налага заради засушаването, високите температури и липсата на валежи, които намаляват дебита на местните водоизточници.  Крайната мярка е наложена от управителя на местното дружество "Водоснабдяване и канализация" Ангел Престойски. Той е уведомил за решението си кмета на Община..

публикувано на 17.07.25 в 15:12

Започна обновяването на Крайдунавския парк във Видин

Проектът предвижда подмяна на амортизирани настилки и осветителни тела, изграждане на велосипедна алея, подновяване на детски площадки, както и други дейности, свързани с реновирането на парка . Заради ремонта е ограничен достъпът до част от парковото пространство. Анкета на Радио Видин показа , че мненията на видинчани за започналото обновяване..

публикувано на 17.07.25 в 15:02

Две глоби за изхвърляне на отпадъци на нерегламентирани места във Видин

Две глоби са наложени във Видин за изхвърляне на отпадъци на нерегламентираните за това места. От Общината провеждат информационна кампания с призив към гражданите да не замърсяват града.  За строителните отпадъци в община Видин е необходимо да се наеме контейнер, а ако са в малки количества, могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни..

публикувано на 17.07.25 в 14:52

Ремонтират пътя между Бяла Слатина и Търнак

Започна спешен ремонт на третокласния път между Бяла Слатина и село Търнак. Дейностите се извършват от Агенция "Пътна инфраструктура" след проверка по сигнали на експерти от Европейския център по транспортни политики. Пътят временно е затворен за движение, каза за Радио Видин Симеон Искренов от сдружението за пътна безопасност. "Констатирахме, че..

публикувано на 17.07.25 в 13:13