Стефани Боянова от V клас и Кристина Емилова от VІ клас на ПМГ "Екзарх Антим І" във Видин се класираха за Националното състезание "Ключът на музиката". То ще се проведе на 21 и 22 март в Пловдив. Стефани е класирана с първи резултат от област Видин при петокласниците, а Кристина- с трето място от областния етап. Заслугата за успехите на ПМГ "Екзарх Антим І" и в областта на музиката се дължат на прекрасния преподавател - Албена Лисова, съобщават от гимназията.
"Ключът на музиката" е състезание за ученици от IV до VI клас и се организира за трета поредна година от Министерство на образованието и науката. Надпреварата дава възможност на учениците да демонстрират знания и умения, придобити в началния етап на основната образователна степен, както и в първия клас на средната образователна степен (IV, V и VI клас).
Националното състезание се провежда чрез писмена самостоятелна работа, в която учениците решават 15 задачи, обединени тематично и съобразени с учебния материал, изучен до момента на провеждането на съответния кръг на състезанието, както следва:
- задачи с избираем отговор от три посочени отговора, от които учениците трябва да посочат само верния;
- задачи с отворен отговор, като от учениците се изисква да допишат с думи или с графичен символ съответното знание;
- творческа задача, свързана със споделяне на възникнали представи и/или с обосновка на посочено твърдение.
След прослушване на звучащия пример е предвидено и осигурено време за избор на отговор. Изпълнението на задачите е индивидуално.
Литературен клуб "Хр.Ботев" при Народно читалище "Просвета 1925-Мездра" организира литературно четене на 14 февруари, посветено на свети Трифон Зарезан и свети Валентин. Събитието носи името "Рубинени наздравици за любовта" и ще се състои от 17:00 часа в читалнята на библиотеката. Четенето е отворено за всички желаещи да участват с произведения на..
Очаква се до две седмици да започне решаването на проблема с водоснабдяването на село Златия , община Вълчедръм. Това обясни за Радио ВИДИН общинският кмет Иван Барзин : "Аз от три години работя, за да се узакони един сондаж и вече всичко е готово. Остава в двуседмичен срок да се почне строежът." Според жители на село Златия, проблемът..
Общо 18 семейства на ученици от първи до четвърти клас и 22 семейства с ученици от осми клас от област Видин няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си. Причината са допуснати неизвинени отсъствия и непосещаемост на учебните занятия, съобщиха от Регионална дирекция "Социално подпомагане". За настоящата учебна година на..
Общо 30 проверки на козметични салони са извършени през последните дни от инспектори на Регионалната здравна инспекция във Видин , съобщиха от институцията. Контролът е във връзка с разпореждане на министъра на здравеопазването за извънредни проверки в страната след случаите на нерегламентирано предлагане и прилагане на различни естетични процедури...
Иновативна музикална книжка ще бъде издадена от творци от Лом . В основата е музикално-театрална интерпретация на "Малкият принц" от Екзюпери, създадена от детска театрална формация "Нонет плюс" с ръководител Лили Богданова . Според нея книжката всъщност е една режисьорска тетрадка. "Отваряйки тази книга, имате драматургичния текст, нотирани..
Окръжният съд в Монтана осъди на 10 години лишаване от свобода 53-годишен мъж за опит за убийство и нарушаване на заповед за защита от домашно насилие . На 18 януари 2024 г. пред магазин в Лом той нападнал с нож 26-годишна жена, с която преди това имал отношения. Тя била ранена в областта на гърдите, но благодарение на навременна медицинска помощ..
Писателката Цветелина Цветкова и актьорът Ники Станоев ще бъдат водещи на благотворителния концерт "Заедно да дарим щастие" , организиран от фондация "Искам бебе" и Община Видин. Авторката на поредицата за "Лейди Гергана" не за първи подкрепя двойките с репродуктивни проблеми. "Аз самата имам ужасно много приятели около мен, които имат този..