Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли втори шанс за "Видахим" и Видинския край

Снимка: Радио ВИДИН
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" говорим за това- какво свършиха политиците от Видин за съдбата на най-голямото предприятие "Видахим" и какви са притесненията на хората, които остават без доходи. Да започнем със справедливите въпроси, които задават работниците от предприятието и какво ще се случва оттук насетне. Правим малка ретроспекция на случилото се през миналата седмица, когато министърът на енергетиката Теменужка Петкова се срещна с представители на работниците и с ръководството на предприятието. От предвидените 300 работници за съкращение, без работа остават наполовина, което все пак е втори шанс, поне за някои. Общо освободени ще са 160 души. Биляна Борисова разговаря с някои от работниците:

"Съкращават ни, аз съм с предизвестие до 5 април, после не знам... И преди съм работил в Химкомбината, и сега, пет години, и изведнъж- на борсата. Във Видин нали знаете как е... към Дунава... Няма надежда, че нещо ще се оправи, потъва. Кой е виновен- вина имат и управниците тук, но и държавата..."- изразиха песимистичните си настроения хората.

Възможността освободените да си намерят веднага работа е минимална. Над 4 000 са регистрираните безработни във Видин, сочи справка на Бюрото по труда. Освободените хора в следващите няколко месеца ще получават 90 процента от досегашното си възнаграждение. А след това, кой знае....

Обсъдена е възможността "Видахим" да участва в търга на електроенергийния оператор за студен резерв и ако спечели, да генерира приходи, които ще позволят една част от хората да запазят работните си места, обясни един от акционерите в дружеството Севдалина Димитрова. И обясни защо е спрял работа и заводът за гуми и къде се генерират загуби:

Снимка"Това с търга за студения резерв е някакъв вариант, но преходен. Аз бих се съсредоточила върху това централата да работи на свободен пазар и да подаде заявление до ДКЕВР и да защитим отново квота за комбинирано производство. Трябва да търсим и пазар за гумите, защото работим предимно за износ. Аз се конкурирам обаче с китайските и буквално продавам на себестойност. Скъпи са гумите, защото парата, която подаваме към завода е скъпа заради въглищата от Украйна, с които захранваме ТЕЦ-а. Това не е краят на "Видахим"- обяви Севдалина Димитрова.  

Бъдещето на Видин е поставено под една голяма въпросителна, а съкращенията във "Видахим" ще създадат огромен социален проблем в региона. Това каза народният представител от "БСП-лява България" Филип Попов. И призова народните представители и органите на изпълнителната власт не да чертаят стратегия за региона, а да се търси наистина дългосрочно решение на този тежък проблем за региона със загубата на работни места.  

"Това е пореден удар върху Северозапада и българската индустрия. Общите загуби на НЕК от "Видахим" са малко над 2 млн. лв., а от "Топлофикация" София са 98 млн.... Производството от заводските централи е два, три пъти по-евтино от американските ТЕЦ и над десет пъти по-евтино от соларните производства на ел. енергия. И още една справка- "Видахим" е платило за суровини за 2012-2015 г. над 122 млн., платените данъци за периода са 15 млн. Това е основният данъкоплатец в региона и ликвидирането на предприятието ще доведе до големи негативи. Ние, като опозиция, ще се борим срещу тази несправедливост и изключването на Северозапада от фокуса на държавата"- обеща Филип Попов.

Владимир Тошев от ГЕРБ съпровождаше срещата на енергийния министър Теменужка Петкова във видинското предприятие "Видахим". Какви конкретни ангажименти бяха поети тогава за бъдещето на завода и работниците му и как ще отговори на упрека, че Видин и Северозападът излизат от фокуса на управляващите:

"Трайното решение за комбината е да се търси начин да работи по основния си профил- производството на гумени изделия, но тук държавата няма пропуск или вина. Всичко е в ръцете на собствениците, могат да излязат и на свободния пазар, но при други цени на тока, а не преференциални. Търси се рационалното решение"- каза видинският депутат. И даде надежда за региона, че от есента започва проектирането на интермодалния център във Видин, който ще дава работа на няколкостотин души.

Остава да се надяваме, че ще тръгнат добрите новини за региона и наистина нещо реално ще бъде направено за Видинския край.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37