Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иде ли Великия ден за Северозапада

Бавното рушене в Северозапада (останки от бившия телефонен завод в Белоградчик, снимка- 2012 г.)
Снимка: Радио ВИДИН Архив
Страстната седмица- седмица на Христовите страдания. Велики вторник. И в обществено-политическия час в "Посоките на делника" днес говорим, иде ли Великия ден за Северозапада или готов ли е екшън планът за съживяването на района. Преди време депутатите от региона поеха такъв ангажимент. Поеха го на първия по рода си форум "Северозапад", който се проведе в средата на февруари в Монтана. Какво се случва два месеца по-късно, ни казва народният представител от ГЕРБ Владимир Тошев:

"Надявах се до Великден екшън планът наистина да стане. За съжаление все още не е в завършен вид, защото то не е само да се напишат мероприятия, а да има практическа полза и най-важното е да се реализират. Бави ни проблемът с финансирането на част от мероприятията, защото става въпрос за доста пари за инфраструктурата и за развитието на региона като цяло. Търсят се варианти за финансиране на път Е-79, на ж.п. линията. Надявам се до края на април екшън планът да е готов и да го обявим."  

Дали грижата за Северозападния регион е истинска и нещата ще се случат- това сега няма как да го кажем.

Според Венцислав Евгениев, кмет на монтанската община Медковец и един от най-дългогодишните управници в региона, защото кметува от 1991 година, екшън планът за съживяването на Северозапада трябва да е по-комплексен.

"Вероятно тук не става въпрос за някакви заделени целеви финансови ресурси за реализиране на инфраструктурни проекти. Въпросът е много деликатен. Само си помислете колко много човешкият фактор реално, в активна възраст и от гледна точка на професионална готовност, отсъства от региона, за да може да въздейства върху това, което ни заобикаля"
, заяви кметът на Медковец.  
 
Стратегия не само на хартия, а реални действия, това искат и хората от едно от видинските села. Всъщност за тях проблемите на Северозапада няма как да се решат, защото депутатите не ходят по селата, а се сещат за хората само по време на избори:

"Сега депутатите ги няма, не сме ги виждали, не идват!"

На Велики вторник- деня за смирение, ни стана ясно, че Великия ден за Северозапада се отлага. А хората от видинското село ни казаха още, че смисълът е в това как се управляват финансовите средства и ползата от правилното им управление. А не както е у нас в момента - да се взема от бедните и да се дава на богатите. Припомниха ни и приказката за кралете, която била като тази за рибарите- вместо да ти дадат риба, по-добре да те научат сам да си я ловиш.

Пожелаваме на всички светли и благословени празници!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45