Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иде ли Великия ден за Северозапада

Бавното рушене в Северозапада (останки от бившия телефонен завод в Белоградчик, снимка- 2012 г.)
Снимка: Радио ВИДИН Архив
Страстната седмица- седмица на Христовите страдания. Велики вторник. И в обществено-политическия час в "Посоките на делника" днес говорим, иде ли Великия ден за Северозапада или готов ли е екшън планът за съживяването на района. Преди време депутатите от региона поеха такъв ангажимент. Поеха го на първия по рода си форум "Северозапад", който се проведе в средата на февруари в Монтана. Какво се случва два месеца по-късно, ни казва народният представител от ГЕРБ Владимир Тошев:

"Надявах се до Великден екшън планът наистина да стане. За съжаление все още не е в завършен вид, защото то не е само да се напишат мероприятия, а да има практическа полза и най-важното е да се реализират. Бави ни проблемът с финансирането на част от мероприятията, защото става въпрос за доста пари за инфраструктурата и за развитието на региона като цяло. Търсят се варианти за финансиране на път Е-79, на ж.п. линията. Надявам се до края на април екшън планът да е готов и да го обявим."  

Дали грижата за Северозападния регион е истинска и нещата ще се случат- това сега няма как да го кажем.

Според Венцислав Евгениев, кмет на монтанската община Медковец и един от най-дългогодишните управници в региона, защото кметува от 1991 година, екшън планът за съживяването на Северозапада трябва да е по-комплексен.

"Вероятно тук не става въпрос за някакви заделени целеви финансови ресурси за реализиране на инфраструктурни проекти. Въпросът е много деликатен. Само си помислете колко много човешкият фактор реално, в активна възраст и от гледна точка на професионална готовност, отсъства от региона, за да може да въздейства върху това, което ни заобикаля"
, заяви кметът на Медковец.  
 
Стратегия не само на хартия, а реални действия, това искат и хората от едно от видинските села. Всъщност за тях проблемите на Северозапада няма как да се решат, защото депутатите не ходят по селата, а се сещат за хората само по време на избори:

"Сега депутатите ги няма, не сме ги виждали, не идват!"

На Велики вторник- деня за смирение, ни стана ясно, че Великия ден за Северозапада се отлага. А хората от видинското село ни казаха още, че смисълът е в това как се управляват финансовите средства и ползата от правилното им управление. А не както е у нас в момента - да се взема от бедните и да се дава на богатите. Припомниха ни и приказката за кралете, която била като тази за рибарите- вместо да ти дадат риба, по-добре да те научат сам да си я ловиш.

Пожелаваме на всички светли и благословени празници!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56