Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетен фолклорен събор на читалищата от Врачанско

Снимка: Жоро Александров

В истински празник се превърна традиционният преглед на самодейните състави от читалищата в община Враца. 20-ото издание на общинския пролетен празник събра на една сцена повече от 500 самодейци от 21 читалища в района. Гостите бяха посрещани с кръшни мелодии в изпълнение на духовата музика от селата Върбешница и Вировско. Залата на читалище "Развитие" във Враца едва побра почитатетелите на родния фолклор.

Най-малките участници бяха на 5 години, от село Три кладенци, които представиха хумор, а най-възрастният участник бе 85-годишната Тодорка Кръстева от село Косталево. Любителите на различните изкуства се насладиха на най-доброто от творчески сезон есен-зима 2014-2015 година, което бе подбрано след предварителна селекция. Кметът Николай Иванов награди читалищата, чийто самодейци се представиха най-добре- трупите от селата Паволче, Мраморен, Згориград, Девене, Три кладенци, Челопек, Чирен, Голямо Пещене, Бели извор и Баница. За всички останали участници имаше грамоти за достойно представяне.

"Тази прекрасна традиция наистина има дълбоки корени в културния живот на нашата община. Носи радост и удоволствие от срещите с таланта на нашите изпълнители на народно творчество. Изпълва ни с гордост, че тук, в този прекрасен кът земя, в родния врачански край, процъвтява култура, достатъчно стойностна, за да даде отпечатък върху националните духовни ценности. Вярвам, че тези послания ще тръгнат към селата ни, към всички кътчета на областта, към нашите приятели от страната и чужбина"
, каза пред участниците във форума кметът на Враца Николай Иванов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Потвърден е случай на марсилска треска в област Монтана

Първи случай на марсилска треска в област Монтана за тази година. Разболяла се е жена на 71 години. Случаят е доказан серологично. Жената е от община Берковица, съобщи Елена Тодорова, директор дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Монтана. "Заболяването започва с повишена температура, обрив и характерно черно петно на мястото на..

публикувано на 12.08.25 в 11:30

Предложено е изграждането на електрическа подстанция в Кула

Фирма „Ветрослав" ЕООД уведомява всички заинтересовани лица за инвестиционното си предложение за изграждане и експлоатация на самостоятелна система от съоръжения за съхранение на електрическа енергия (т.нар. stand alone BESS – Battery Energy Storage System) и електрическа подстанция в Кула, съобщават от общинската администрация. Системата за..

публикувано на 12.08.25 в 11:24

Митничари спряха товар заради подозрения за фалшификати в района на Видин

Митнически служители задържаха 10 233 текстилни изделия — блузи, тениски, шапки и спортни екипи — със съмнения за нарушение на търговски марки в района на Видин, близо до границата с Румъния. На 8 август при проверка на товарен камион, пътуващ от Турция към Белгия и Франция, митничарите откриха артикули, носещи популярни марки, които вероятно нарушават..

публикувано на 12.08.25 в 11:17

Разследват случай на насилие над дете в Кула

Вчера към 17:00 часа в РУ-Кула постъпил сигнал от социален работник за видеоклип, съдържащ кадри с насилие от малолетно момиче спрямо друго малолетно момиче, съобщават от полицията във Видин. В хода на предприетите незабавни действия служителите на реда изяснили, че видеото е било заснето привечер на 8 август.  На детска площадка в градчето..

публикувано на 12.08.25 в 11:05

Пожарът в Студено буче е овладян

Овладян е пожарът в монтанското село Студено буче . Огънят се разрази вчера след обяд. До късно снощи огнеборци са се борили с пламъците. Огънят е тръгнал от сухи треви и храсти в района на гробищния парк. Пожарникари от Монтана са гасили пламъците. Спасена е 50 годишна борова гора, каза кметът на Студено буче Петър Александров: "Щеше да стане..

публикувано на 12.08.25 в 09:33

Черепишкият манастир се готви за храмовия си празник

На 15 август /петък/ Българската православна църква чества Успение на Пресвета Богородица. Този ден е храмов празник на Черепишки манастир „Успение Богородично” и по традиция стотици миряни от Дефилето и страната се събират в манастира. През последните няколко години, благодарение на дарения и труда на десетки доброволци, в манастирските сгради бяха..

публикувано на 12.08.25 в 08:30

Започна ремонт на пътя Борован-Девене

Започна текущ ремонт на път II-13 между с. Борован и с. Девене, съобщиха от Европейския център по транспортни политики. Участъкът бе използван като обходен маршрут по време на модернизацията на път I-1 (E79) в отсечката Ботевград – Мездра.  След отварянето на път I-1 преди около месец, вече се извършват ремонтни дейности и по алтернативните трасета,..

публикувано на 12.08.25 в 08:05